Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie to wybudowany w XVIII wieku, pierwotnie ewangelicki a obecnie rzymskokatolicki kościół w Szklarskiej Porębie Dolnej. Wyróżniająca się i jako pierwsza rzucająca w oczy strzelista wieża, została wybudowana w późniejszym czasie, bo w 1821 roku a pięć lat później na wieży zawisły pierwsze dzwony. Zresztą historia dzwonów z tej świątyni to bardzo ciekawy wątek, bo wielokrotnie dzwony, które wisiały na kościelnej wieży wspomagały przemysł… zbrojeniowy, zresztą zataczając kilkukrotnie „koło historii”. Drugie dzwony, które zostały powieszone na wieży w 1873 roku, powstały po przetopieniu dział z wojny francusko-pruskiej, po to by niecałe 50 lat stać się surowcem do wyprodukowania… a jakże inaczej – armat, na potrzeby działań wojennych podczas I wojny światowej. Kolejne dzwony ufundowali tutejsi mieszkańcy gminy ewangelickiej, a zawisły one na wieży w 1924 roku, po to by po kolejnych 18 latach, w 1942 roku zostać przetopione przez nazistowski przemysł zbrojeniowy w czasie II wojny światowej.
Na uwagę w kościele zasługują również obrazy, które można zobaczyć w świątyni. Są one dziełem tutejszego malarza Wlastimila Hofmana, który uznawany jest za najwybitniejszego artystę Karkonoszy po II wojnie światowej.
Od 1945 roku, kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie służy katolikom. Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. W pobliży świątyni znajduje się schronisko Chata Izerska a nieco dalej imponująca rozmiarem lipa sądowa.
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie
Konkrety
lokalizacja
Wyszyńskiego 2, Szklarska Poręba
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie to jedna z wielu świątyń, spośród których każda niewątpliwie jest unikatowa. W ogólnym ujęciu jest ona jednak podobna do innych tego typu budowli.
Galeria
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie
Moim zdaniem
W nawet najbliższej okolicy można milej i ciekawiej spędzić czas, dlatego osobiście polecam wybrać inny kierunek, no chyba że masz po prostu potrzebę ducha, by odwiedzić świątynie.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Turystów bardzo niewielu, oczywiście w czasie mszy i nabożeństw do kościoła przychodzą parafianie.
przygotowanie
Poza tablicą na ścieżce dydaktycznej „Śladami Wlastimila Hofmana” nie ma więcej elementów informacji turystycznej, które przybliżyłyby świątynie zainteresowanym.
Praktyczne info
parking
Pod samym kościołem znajdziemy kilka bezpłatnych miejsc parkingowych.
potrzebny czas
Od kilku do kilkunastu minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- estetyka oraz ciekawa architektura,
- obrazy lokalnych artystów w wnętrzach,
słabsze strony
- brak szerszej informacji dla turystów,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Zwróćcie uwagę na pierwotny budynek kościoła i styl w jakim go wybudowano. Gdyby nie było wieży, na pierwszy rzut oka niewielu domyśliłby się, że to świątynia.
Warto również wspomnieć, że w ostatnich latach kościół przeszedł remont elewacji, dzięki czemu prezentuje się jeszcze bardziej okazale.
Kościół Niepokalanego Serca NMP w Szklarskiej Porębie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!