Plac Kolegiacki w Poznaniu

Plac Kolegiacki w Poznaniu
 • Marcin
 • 11 września 2022
Plac Kolegiacki w Poznaniu

Plac Kolegiacki w Poznaniu to duży plac miejski, położony zaledwie kilkaset metrów od najważniejszego placu miasta, czyli Starego Rynku. Przy Placu Kolegiackim znajdują się jedne z najcenniejszych ale i najważniejszych obiektów w mieście, m. in. Urząd Miasta w gmachu dawnego kolegium jezuickiego czy pomnik poznańskich koziołków. Jednak należy podkreślić, że Plac Kolegiacki w Poznaniu to niezwykłe miejsce na poznańskim Starym Mieście, które swoją największą atrakcję, historię oraz tajemnicę, kryje kilka metrów pod ziemią…

Plac powstał w 1802 roku, po tym jak stojąca w tym miejscu kolegiata pw. św. Marii Magdaleny (a dokładniej jej ruiny, które pozostały po tragicznym pożarze z 1773 roku) została ostatecznie rozebrana. To właśnie nieistniejącej kolegiacie, plac w centrum miasta zawdzięcza swoją nazwę. Poznańska kolegiata, która stała na dzisiejszym Placu Kolegiackim była jedną z największych świątyń w Polsce, niemal przez całe średniowiecze! Jej ponad 100-metrowa wieża była najwyższą budowlą miasta oraz jedną z najwyższych budowli ówczesnej Polski a nawet Europy, przez co była wielkim powodem do dumy mieszkańców miasta i największym symbolem miasta.

Obecnie Plac Kolegiacki w Poznaniu jest świeżo po rewitalizacji i szeroko zakrojonych prac budowlanych (2019 – 2022), przy okazji których trwały również badania archeologiczne, w ramach których odkryto tysiące pochówków i artefaktów oraz fragmenty konstrukcji dawnej świątyni. Część z odsłoniętych fragmentów świątyni zostało wyeksponowanych w specjalnych przeszkleniach. Po za nimi na Placu Kolegiackim został postawiony 12-metrowy stalowy obelisk – Zegar Historii, oraz elementy obrazujące w przestrzeni zarys dawnej świątyni. W części rekreacyjnej placu znalazło się miejsce dla fontanny, stref zieleni oraz przestrzeni wielofunkcyjnej pod organizację wydarzeń kulturalnych, jarmarków i festynów.

region
lokalizacja

Poznań, Plac Kolegiacki (ok. 150 m na południowy-wschód od Starego Rynku)

GALERIA

Plac Kolegiacki w Poznaniu

Plac Kolegiacki w Poznaniu
Plac Kolegiacki w Poznaniu
Plac Kolegiacki w Poznaniu
fontanna plac kolegiacki poznań
Plac Kolegiacki w Poznaniu
zieleń plac kolegiacki poznań drzewa

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Niektórzy powiedzą, że plac jak plac… Jednak Plac Kolegiacki w Poznaniu to wyjątkowa i niepowtarzalna wręcz historia, która właśnie jeszcze bardziej odkrywa swoje karty. To tutaj wielka historia spotyka się z nowoczesną przestrzenią tętniącego miasta, przystosowaną do organizacji wydarzeń jak i kameralnego spędzenia czasu w jednym z tutejszych lokali.

 • MOIM ZDANIEM

Jeżeli krążycie po poznańskim Starym Mieście, Plac Kolegiacki w Poznaniu również powinien znaleźć się na waszej trasie. Nie odwiedzając tego miejsca, przegapicie kawał historii miasta, która przez wieki pisała się się m. in. wokół nieistniejącej kolegiaty, stojącej dawniej na obecnym placu, na który przyciąga nie tylko historia ale i poznańskie koziołki czy liczne wydarzenia.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Plac Kolegiacki w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.2 / 5

Plac Kolegiacki w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Na plac dociera coraz więcej turystów, przez co chcąc zobaczyć jego najciekawsze zakątki możecie napotkać na pojedyncze osoby czy nawet grupy zwiedzających.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Na placu, głównie w pobliżu pomnika koziołków, znajdziecie doskonale przygotowane infokioski, które opowiedzą Wam historię tego miejsca oraz przybliżą ostatnie odkrycia archeologów. Oprócz tego informację turystyczną wzbogaca darmowa aplikacja multimedialna, która możecie odnaleźć z pomocą kodów QR, które znajdziecie na elementach informacji turystycznej. Szkoda tylko, że informacja dla turystów wykonana jest w tak dyskretny sposób, ponieważ nie każdy ją zauważy…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Na Placu Kolegiackim znajdziemy pojedyncze miejsca parkingowe (we wschodniej części), na których parkowanie jest płatne w ramach Strefy Płatnego Parkowania. Dodatkowo na pobliskiej ulicy Za Bramką, znajduje się płatny parking podziemny który oferuje aż ponad 170 ogólnodostępnych miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Aby poznać i zobaczyć Plac Kolegiacki w Poznaniu warto mieć kilkanaście minut czasu. Oczywiście, możecie odwiedzić jeden z lokali mieszczących się w kamienicach okalających plac i zostać tutaj na znacznie dłużej.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, choć historię tego miejsca wytłumaczymy najwcześniej dzieciom 5-6 letnim.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

W jednym z przeszkleń na Placu Kolegiackim możecie zobaczyć oryginalne serce dzwonu z dawnej kolegiaty, które wcześniej przez wiele lat było wkopane u ścian kolegium jezuickiego a po remoncie placu, zostało w godny sposób wyeksponowane.

Plac Kolegiacki w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • położenie w ścisłym centrum zabytkowego Starego Miasta w Poznaniu,
 • wyjątkowa historia,
 • dobrze przygotowana informacja turystyczna, przybliżająca historię placu,
 • ciekawa forma wyeksponowania odkryć archeologicznych,
 • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • parking w bezpośrednim sąsiedztwie,

SŁABE STRONY

 • nie zauważyłem

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej o Placu Kolegiackim oraz poznańskim Starym Mieście, przeczytacie we wpisie: Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu

Poznajcie również inne moje wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!