Glinianki w Mosinie. Odpocznij w dawnej kopalni gliny!
Nasz jednodniowy wypad po okolicach Poznania, dotarł do drugiego celu na mapie! Po zobaczeniu najważniejszych miejsc w Wielkopolskim Parku Narodowym,…
Ślężańskie trasy rowerowe to magnes przyciągający wielbicieli dwóch kółek w okolice Ślęży. W okolicach Ślęży wytyczono dziesiątki tras rowerowych o różnych stopniach trudności, prowadzących po różnym terenie dzięki czemu każdy amator roweru, czy to szosowego, MTB czy najzwyklejszego rekreacyjnego powinien znaleźć coś dla siebie. Ja skupię się tutaj na dwóch najbardziej ciekawych (oczywiście dla mnie), trasach rowerowych. Dla mnie, jako wielkiego pasjonata kolarstwa szosowego Sobótka kojarzy się przede wszystkim z corocznym wyścigiem kolarskim – Ślężański Mnich, który otwiera sezon kolarski w Polsce a jego trasa wiedzie właśnie w tych okolicach. Runda Ślężańskiego Mnicha liczy sobie 18 kilometrów i przebiega na wschód od Masywu Ślęży. Na tej właśnie rundzie ścigali się w przeszłości najwięksi z największych polskich kolarzy a historia wyścigu sięga lat 70. XX wieku. Trasa ta była również areną Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w 2015 roku. Druga z ciekawych dla mnie tras rowerowych, to trasa na której rozegrano w latach 2013-2014 Mistrzostwa Polski. Wiedzie ona dookoła Ślęży, prowadząc przez Przełęcz Tąpadła. To właśnie na tej trasie swój pierwszy krajowy czempionat zdobył Michał Kwiatkowski, późniejszy mistrz świata, zwycięzca Tour do Pologne czy wielu innych cennych światowych skalpów, które długo by można wymieniać. Obie wymienione przeze mnie ślężańskie trasy rowerowe są doskonale oznaczone, pomarańczowymi tabliczkami, które informują ze szczegółami o przebiegu trasy. Dodatkowo dla rozróżnienia pierwsza z nich, czyli Ślężański Mnich dodatkowo oznaczona jest kolorem zielonym a runda mistrzowska kolorem czerwonym. Dodatkowo warto zaznaczyć, że te dwie najbardziej znane trasy wiodą po asfaltowych drogach, które są w naprawdę dobrym stanie!
trasy rowerowe biegnące u poznóża Masywy Ślęży
Ślężańskie trasy rowerowe
Ślężańskie trasy rowerowe poza ich trasą, zróżnicowaną trudnością wyróżnia historia, która bezpośrednio łączy się z najwybitniejszymi postaciami polskiego kolarstwa. Mimo ogromu tras rowerowych w naszym kraju, te są niewątpliwie wyjątkowe!
Przejechać się po trasach rowerowych, choćby rekreacyjnie, na których ścigali się najwięksi z największych polskich kolarzy to nie lada gratka! Niech dowodem, że warto, będą liczni rowerzyści i kolarze, których niemal codziennie można spotkać na tutejszych drogach.
Dokładną lokalizację miejsca: Ślężańskie trasy rowerowe, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Ślężańskie trasy rowerowe
Bez opłat.
Poza zawodami trasy są na tyle rozległe, że tłumów na drodze nie musimy się obawiać.
Doskonale oznakowane i opisane dwie najważniejsze trasy rowerowe w tych stronach. Pozostałe trasy również dobrze oznakowane.
Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety mogą być płatne.
Przejechanie trasy zielonej (18 km) czy czerwonej (22 km) to kwestia tempa jazdy każdego z nas. Rekreacyjnie pokonasz je w czasie 1-2 godzin, szosowi wytrenowani amatorzy powinni pokonać je w czasie poniżej godziny. Zawodowcy na pewno wiedzą ile potrzebują czasu:)
Ze względu, że trasy wiodą publicznymi drogami, na których trwa nieprzerwanie ruch samochodowy na trasy warto zabrać dzieci dobrze jeżdżące na rowerach (w mojej ocenie minimum w wieku szkolnym). Oczywiście małe dzieci można mieć w fotelikach lub przyczepkach.
Dostępne dla każdego, kto może uprawiać sport.
Start i meta tras znajduje się przy Galerii Kolarskich Sław w Sobótce, na skrzyżowaniu ul. św. Anny oraz Armii Krajowej. To w tym miejscu znajduje się również tablica informacyjna, którą widać na moich zdjęciach a dodatkowo w ciągu ul. Armii Krajowej zlokalizowano duży i komfortowy parking.
Ślężańskie trasy rowerowe
Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)
Dowiedź się więcej o okolicy!
Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:
Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:
Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)
Nasz jednodniowy wypad po okolicach Poznania, dotarł do drugiego celu na mapie! Po zobaczeniu najważniejszych miejsc w Wielkopolskim Parku Narodowym,…
Miliony światełek, tworzących niezwykłe świetlne rzeźby i konstrukcje, wyglądających razem jak bajkowa kraina otoczona przyrodniczymi ciekawostkami to w wielkim skrócie…
polecane miejsca
Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!
mapa atrakcji turystycznych w Polsce
Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!