Ślężańskie trasy rowerowe

ślężańskie trasy rowerowe
 • Marcin
 • 19 grudnia 2020
Ślężańskie trasy rowerowe

Ślężańskie trasy rowerowe to magnes przyciągający wielbicieli dwóch kółek w okolice Ślęży. W okolicach Ślęży wytyczono dziesiątki tras rowerowych o różnych stopniach trudności, prowadzących po różnym terenie dzięki czemu każdy amator roweru, czy to szosowego, MTB czy najzwyklejszego rekreacyjnego powinien znaleźć coś dla siebie. Ja skupię się tutaj na dwóch najbardziej ciekawych (oczywiście dla mnie), trasach rowerowych. Dla mnie, jako wielkiego pasjonata kolarstwa szosowego Sobótka kojarzy się przede wszystkim z corocznym wyścigiem kolarskim – Ślężański Mnich, który otwiera sezon kolarski w Polsce a jego trasa wiedzie właśnie w tych okolicach. Runda Ślężańskiego Mnicha liczy sobie 18 kilometrów i przebiega na wschód od Masywu Ślęży. Na tej właśnie rundzie ścigali się w przeszłości najwięksi z największych polskich kolarzy a historia wyścigu sięga lat 70. XX wieku. Trasa ta była również areną Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w 2015 roku. Druga z ciekawych dla mnie tras rowerowych, to trasa na której rozegrano w latach 2013-2014 Mistrzostwa Polski. Wiedzie ona dookoła Ślęży, prowadząc przez Przełęcz Tąpadła. To właśnie na tej trasie swój pierwszy krajowy czempionat zdobył Michał Kwiatkowski, późniejszy mistrz świata, zwycięzca Tour do Pologne czy wielu innych cennych światowych skalpów, które długo by można wymieniać. Obie wymienione przeze mnie ślężańskie trasy rowerowe są doskonale oznaczone, pomarańczowymi tabliczkami, które informują ze szczegółami o przebiegu trasy. Dodatkowo dla rozróżnienia pierwsza z nich, czyli Ślężański Mnich dodatkowo oznaczona jest kolorem zielonym a runda mistrzowska kolorem czerwonym. Dodatkowo warto zaznaczyć, że te dwie najbardziej znane trasy wiodą po asfaltowych drogach, które są w naprawdę dobrym stanie!

kategoria miejsca
lokalizacja

trasy rowerowe biegnące u poznóża Masywy Ślęży

GALERIA

Ślężańskie trasy rowerowe

ślężańskie trasy rowerowe
ślężańskie trasy rowerowe
ślężańskie trasy rowerowe mikropodróż po dolnym śląsku
przełęcz tąpadła

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Ślężańskie trasy rowerowe poza ich trasą, zróżnicowaną trudnością wyróżnia historia, która bezpośrednio łączy się z najwybitniejszymi postaciami polskiego kolarstwa. Mimo ogromu tras rowerowych w naszym kraju, te są niewątpliwie wyjątkowe!

 • MOIM ZDANIEM

Przejechać się po trasach rowerowych, choćby rekreacyjnie, na których ścigali się najwięksi z największych polskich kolarzy to nie lada gratka! Niech dowodem, że warto, będą liczni rowerzyści i kolarze, których niemal codziennie można spotkać na tutejszych drogach.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Ślężańskie trasy rowerowe, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

5 / 5

Ślężańskie trasy rowerowe


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Poza zawodami trasy są na tyle rozległe, że tłumów na drodze nie musimy się obawiać.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

Doskonale oznakowane i opisane dwie najważniejsze trasy rowerowe w tych stronach. Pozostałe trasy również dobrze oznakowane.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety mogą być płatne.

POTRZEBNY CZAS

Przejechanie trasy zielonej (18 km) czy czerwonej (22 km) to kwestia tempa jazdy każdego z nas. Rekreacyjnie pokonasz je w czasie 1-2 godzin, szosowi wytrenowani amatorzy powinni pokonać je w czasie poniżej godziny. Zawodowcy na pewno wiedzą ile potrzebują czasu:)

SUGEROWANY WIEK

Ze względu, że trasy wiodą publicznymi drogami, na których trwa nieprzerwanie ruch samochodowy na trasy warto zabrać dzieci dobrze jeżdżące na rowerach (w mojej ocenie minimum w wieku szkolnym). Oczywiście małe dzieci można mieć w fotelikach lub przyczepkach.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego, kto może uprawiać sport.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Start i meta tras znajduje się przy Galerii Kolarskich Sław w Sobótce, na skrzyżowaniu ul. św. Anny oraz Armii Krajowej. To w tym miejscu znajduje się również tablica informacyjna, którą widać na moich zdjęciach a dodatkowo w ciągu ul. Armii Krajowej zlokalizowano duży i komfortowy parking.

Ślężańskie trasy rowerowe

MOCNE STRONY

 • ilość tras rowerowych o różnym stopniu trudności oraz terenie,
 • doskonale oznakowane dwie najbardziej kultowe trasy,
 • historia,
 • ilość rowerzystów i kolarzy w tych rejonach, dodatkowo motywuje i zachęca ale na pewno nie powoduje tłoku,
 • dobre drogi,
 • dogodne parkingi przy trasie,

SŁABE STRONY

 • nie zauważyłem

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!