Latarnia morska w Niechorzu
Są tacy, którzy uważają, że latarnia morska w Niechorzu to najpiękniejsza latarnia polskiego wybrzeża, czemu wcale się nie dziwię. Okazała, wysoka wieża, mierząca aż 45 metrów wysokości z przyległymi do niej budynkami, na których wyróżniają się pięknie kontrastujące zielone okiennica, zrobi wrażenie na każdym kto potrafi docenić urok takich budowli. Latarnia morska w Niechorzu to również cenny zabytek, bo wzniesiono ją w 1866 roku, czyli liczy sobie obecnie grubo ponad 150 lat! Niemal cudem udało jej się przetrwać II wojnę światową, ponieważ została zaminowana przez wycofujących się Niemców. Na szczęście udało się bezpiecznie usunąć ładunki wybuchowe i ocalić budynek, który wymagał jedynie naprawy laterny, uszkodzonej przez ostrzał artyleryjski.
Latarnia morska w Niechorzu do dzisiaj swoim światłem, pomaga żeglarzom i marynarzom w nawigacji na wodach Morza Bałtyckiego. Światło wieży znajduje się na wysokości 62,80 metrów (latarnia morska w Niechorzu stoi na wysokim, ponad 20 metrowym klifie) i widoczne jest z odległości 20 mil morskich (ok. 37 km).
Obecnie wieża latarni morskiej udostępniona została również turystom, którzy mogą zobaczyć najbliższą okolicę z tarasu widokowego, który znajduje się na jej szczycie. Na taras widokowy prowadzi ponad 200 stopni ale wysiłek rekompensują wspaniałe widoki. Wieczorem i nocą, budynek latarni podświetlony jest kolorowymi światłami, dzięki czemu również w nocy zachwyca swoim urokiem.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Latarnia morska w Niechorzu
Lokalizacja miejsca „Latarnia morska w Niechorzu”: Polna 30, Niechorze. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Latarnia morska w Niechorzu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Latarnia morska w Niechorzu to jedna z kilkunastu czynnych latarni na polskim wybrzeżu. Podobnie jak w przypadku kilku innych, na jej szczycie znajduje się taras widokowy.
Latarnia w Niechorzu to jedna z największych atrakcji miasta i najbliższej okolicy. Nie tylko góruje nad tym fragmentem wybrzeża, ale również jest pięknym zabytkiem i doskonałym punktem widokowym.
Galeria zdjęć
Latarnia morska w Niechorzu
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3/5 – składowe oceny:
Ceny – 4/5
Wstęp na taras widokowy jest płatny ale cena jest akceptowalna (rzędu 10 zł / os.). Dzieci do 5 lat mogą wejść na taras bezpłatnie.
Ilość odwiedzających – 2/5
Nikogo nie będzie dziwić, że latarnia morska w Niechorzu to bardzo popularne miejsce wśród tutejszych wczasowiczów. Małe szanse, że na górze będziecie delektować się widokami w samotności.
Przygotowanie – 3/5
Przed latarnią znajdują się tablice informacyjne i praktycznie to wszystko, co zostało przygotowane dla turystów, chcących poznać to miejsce. Szkoda, że na tarasie widokowym zabrakło panoram z opisami tego co widzimy a gdzieś w pobliżu (jak to jest np. na Złotym Widoku w Szklarskiej Porębie czy Zbójeckich Skałach) a gdzieś w budynku ekspozycji z archiwalnymi zdjęciami i szerszą historią latarni i ciekawostkami.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Latarnia morska w Niechorzu
Parking – 4/5
Po sąsiedzku z placem przed latarnią znajdują się parkingi płatne, ale całkiem spore.
Potrzebny czas
Dobrze mieć minimum 20 minut (do 30 minut) czasu. Wejście na górę zajmuje 3-5 minut a na tarasie spędzicie około 10 minut, a warto mieć również dodatkową chwilę na kupno biletów.
Sugerowany wiek
Teoretycznie dla każdego, choć warto przy najmniejszych dzieciach upewnić się, że wysokość oraz ilość schodów ich nie przerazi:)
Dostępność
Jak można się domyślać, ponad 200 schodów prowadzących na taras widokowy będą wyzwaniem dla wielu a dla kolejnych osób przeszkodą nie do pokonania. Przez to niestety obiekt nie jest dostępny dla każdego.
Latarnia morska w Niechorzu położona jest w zachodniej części miejscowości, przez co jeżeli zależy Wam na pięknym widoku na Niechorze sugeruję odwiedzić taras widokowy w godzinach popołudniowych (16-18), kiedy to mamy najkorzystniejsze położenie Słońca.
Plusy i minusy
główne atuty
- zabytkowy obiekt o ładnej architekturze, dodatkowo efektownie podświetlony w nocy,
- taras widokowy na szczycie latarni,
- położenie wśród innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- akceptowalne ceny biletów,
- parking w pobliżu latarni,
słabsze strony
- mało rozbudowana informacja turystyczna,
- licznie odwiedzana, przez co bywa na niej tłoczno,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznajcie Wybrzeże Rewalskie, czyli okolice Niechorza, Rewala czy Pogorzelicy z wpisów na kierunkowo.pl. Odkryjcie najciekawsze miejsca okolicy z poniższych wpisów:
- Niechorze. Latarnia morska i atrakcje tuż obok
- Atrakcje w Niechorzu i okolicach. Nudy nie będzie!
- Trzęsacz. Poznaj miejsce, gdzie morze zabrało 2 km lądu!
- Rewal. Atrakcje w mieście i okolicy
Odkryjcie również atrakcje idealne na rodzinne wakacje! Wasze pociechy będą zachwycone a Wy również przeżyjecie fajną przygodę. Podpowiedzi znajdziecie we wpisach:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz