Poznajcie jedną z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości Pomorza Zachodniego – Rewal – atrakcje, które znajdziecie w samym mieście i okolicy powinny urozmaicić Wam nadmorski wypoczynek w tej części polskiego wybrzeża. W tym wpisie poznacie nie tylko najważniejsze atrakcje i ciekawe miejsca, ale również ich historię i wiele cennych wskazówek i podpowiedzi.

Rewal. Podstawowe informacje

Rewal to największa miejscowość Wybrzeża Rewalskiego, czyli regionu, który pokrywającego się z obszarem Gminy Rewal, w której znajdują się m. in. Niechorze, Pogorzelica czy Trzęsacz. Znajduje się bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim i od lat 30. XIX wieku jest popularną miejscowością wypoczynkową z kąpieliskiem.

Pierwsza historyczna wzmianka o Rewalu pochodzi z XV wieku, kiedy to stał się on własnością rodziny Flemmingów. Historia Rewala nie obfituje w spektakularne wydarzenia i tak naprawdę jedynym faktem wartym wspomnienia jest doprowadzenie do Rewala w 1896 roku linii kolejowej (wtedy to Gryfickiej Kolei Wąskotorowej), która połączyła Rewal z Gryficami a kilkanaście lat później z Trzebiatowem.

rewal kościół pw najwiętszego zbawiciela
rewal ulica sikorskiego

Obecnie to popularna miejscowość letniego wypoczynku, oferująca wiele punktów gastronomicznych i miejsc noclegowych.

Lokalizacja

Rewal położony jest w województwie zachodniopomorskim, około 40 kilometrów zarówno od Międzyzdrojów jak i Kołobrzegu. Od Szczecina, największego miasta regionu dzieli go 75 km.

Geograficznie, Rewal położony jest na Pobrzeżu Szczecińskim w środkowej części Wybrzeża Trzebiatowskiego.

Komunikacja i dojazd

Przez Rewal przebiega droga wojewódzka nr 102, która poprzez DW107 łączy się z trasą szybkiego ruchu S3. To właśnie najwygodniejszy dojazd do tej nadmorskiej miejscowości.

Do Rewala można dojechać również Nadmorską Koleją Wąskotorową, która swój początek ma w Gryficach, do których możecie dotrzeć pociągami PKP. W centrum Rewala znajduje się również przystanek autobusowy, do którego dojeżdżają lokalni przewoźnicy m. in. PKS Gryfice.

Zawsze istnieje również możliwość dojechania rowerem, np. jadąc trasą R-10 Velo Baltica, lub dotarcia na miejsce wędrując przez Pomorze Zachodnie.

Rewal. Atrakcje, które musicie zobaczyć!

Poznajcie to, co przygotował dla nas Rewal – atrakcje, które będziecie mogli zobaczyć w mieście zaskoczą Was swoją wyjątkowością i unikalnością, choć są i takie, które są po prostu typowe dla nadmorskich miejscowości.

Plac Wielorybów

W samym centrum Rewala, znajdziecie prawdopodobnie największe atrakcje miasta. Ich powstanie zawdzięczamy lokalnej legendzie, która opowiada nam historię, gdy dawno dawno temu potężny sztorm wyrzucił na rewalską plażę, równie potężnego i ogromnego wieloryba. Niestety miejscowi mimo ogromnego zdziwienia całą sytuacją i niespodziewanym gościem, nie zaprzyjaźnili się z ogromnym waleniem a… poćwiartowali go i podzielili się cennym mięsem. Pozostały szkielet przewieźli do kościoła w Trzęsaczu, gdzie leżał długimi latami a gdy kościół zamknięto, jedno z żeber przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim. Na tym legenda się kończy ale nie kończy się historia rewalskich wielorybów.

rewal atrakcje wieloryby

Historia rewalskich wielorybów odżyła w 2012 roku, kiedy to w centralnym miejscu miejscowości utworzono Plac Wielorybów na którym stanęły rzeźby, przypominające szkielety wielorybów właśnie.

rewal rzeźby wielorybów
rewal plac wieloryda legenda o rewalskim wielorybie tablica

Choć rzeźby wyglądają na “leciutkie” to w rzeczywistości ważą 10 i 5 ton! Mają też swoje imiona: Ventus i Fluctus, czyli Wiatr i Fala.

rewal atrakcje plac wieloryba
rewal plac wieloryba

Choć dla wielu rewalska legenda wydaje się nieprawdopodobna, bo Morze Bałtyckie faktycznie nie jest miejscem gdzie występują wieloryby, istnieją historyczne wzmianki o obserwowaniu tych ssaków właśnie w wodach Bałtyku. Kto wie, być może jest w tej legendzie szczypta prawdy:)

Platforma widokowa

Na północnym krańcu niewielkiego Placu Wielorybów znajduje się całkiem spora platforma widokowa, zwieszona nad rewalską plażą.

rewal atrakcje taras widokowy pomost widokowy

Dzięki niej, możemy podziwiać piękne, piaszczyste plaże jakie przygotował dla swoich gości Rewal. Atrakcje w tej części miasta powoli już się kończą, ale warto podejść jeszcze do zawieszonych na barierce platformy kłódek, zawieszonych przez zakochanych.

rewal atrakcje pomost widokowy taras widokowy
rewal kłódki zakochanych pomost taras widokowy

Niektóre z nich już wyraźnie nadszarpnął czas… i morski klimat:)

Rewalskie plaże

Wspomniałem już, że z tarasu widokowego możecie podziwiać piękne plaże, które rozciągają się wzdłuż morskiego brzegu w Rewalu.

rewal atrakcje plaża
rewal plaża

Niesamowitego klimatu dodają im imponujące klify, ciągnące się niemal na całej ich długości, po których musimy zejść by dostać się na złocisty piasek.

Park Wieloryba

Rewal wielorybami stoi! Kolejną atrakcją miasta jest wyjątkowy Park Wieloryba, który powinien ucieszyć szczególnie najmłodszych!

rewal park wieloryba

W rewalskim Parku Wieloryba będziecie mogli stanąć przy makietach morskich gigantów i przekonać się na własne oczy jak wielki jest wieloryb, jak ostre zęby ma rekin i jak potężny jest kaszalot:)

Park Wieloryba w Rewalu żarłacz rekin makieta replika
rewal park wieloryba

A to nie koniec atrakcji, bo wszystkie morskie stworzenia zostały podzielone na 3 strefy tematyczne: Bałtyk, Giganci z Oceanów i Potwory z Głębin. Dalej będziecie mogli odwiedzić m. in. ptaszarnie ze swobodnie latającymi papugami, placem zabaw z dmuchanym statkiem pirackim czy strefę piratów.

rewal park wieloryba
rewal park wieloryba

Bez wątpienia Park Wieloryba to miejsce do którego warto wpaść, odwiedzając Rewal, atrakcje jakie znajdziecie na terenie parku najbardziej ucieszą najmłodszych ale również pozostali członkowie rodziny będą mogli miło spędzić tutaj czas.

Więcej o Parku Wieloryba w Rewalu przeczytacie w opisie tego miejsca w kategorii tu byłem: Park Wieloryba w Rewalu

Pozostałe atrakcje w mieście

Poznajcie co jeszcze dla swoich gości przygotował Rewal – atrakcje które choć mniej unikatowe, wielu z Was mogą również zainteresować.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

nadmorska kolej wąskotorowa wąskotorówka trzęsacz rewal niechorze pogorzelica lokomotywa Atrakcje w Niechorzu i okolicach

Nadmorska wąskotorówka to jedna z głównych atrakcji całego regionu! Przejeżdża m. in. przez Niechorze, Trzęsacz i oczywiście Rewal – atrakcja nie tylko dla dzieci ale całej rodziny. Warto też wspomnieć, że Nadmorską Koleją Wąskotorową możecie przewozić rowery, dzięki czemu to świetny środek przemieszczania się po okolicy planując wycieczki rowerowe.

Zejścia po klifach na plażę

W Rewalu również zejścia na plażę, będą dla wielu z Was nie lada atrakcją. Z racji, że nad plażą rozciąga się kilkunastometrowy klif, zejście na plażę prowadzi po stromych schodach.

rewal zejście na plażę
rewal atrakcje zejście na plażę

Szczególnie atrakcyjnie wyglądają zejścia, które prowadzą wśród nadmorskiej zieleni.

Kolejka Retro

rewal atrakcje kolejka retro

Podobnie jak w pobliskim Niechorzu, również w Rewalu możecie ruszyć w przejażdżkę Kolejką Retro. Dzięki niej zobaczycie najciekawsze miejsca w mieście oraz dojedziecie do Niechorza, gdzie czekają kolejne atrakcje o których już za chwilę.

Kolejka szczególnie ucieszy najmłodszych:)

Oceanarium

rewal oceanarium

Kolejna atrakcja dla dzieci, choć i dorośli, który lubią akwarystykę znajdą tutaj dużo ciekawego. Rewalskie Oceanarium to okazja by z bliska obejrzeć kilkadziesiąt gatunków kolorowych rybek i nie tylko.

Ulice przepełnione atrakcjami

Rewal to miejsce, które bez zawahania nazwę “mielnem“, czyli miejscem gdzie kramy, tasze, saloniki gier, sklepy z pamiątkami i innymi gagami dosłownie wypełniają najważniejsze ulice miasta.

rewal ulica sikorskiego
rewal atrakcje ulica westerplatte

Jeżeli lubicie takie “atrakcje”, radzę przygotować portfele:) Wśród kolorowych od sklepików i nie tylko uliczek, znajdziecie również skwery i placyki, które prezentują się bardzo efektownie.

rewal plac zabaw dla dzieci
rewal ulica sikorskiego plac zabaw

Na nich coś dla siebie znajdą szukający chwili odpoczynku jak i najmłodsi, szukający odrobiny zabawy.

Nie tylko Rewal – atrakcje w okolicy

Choć Rewal jest uroczy i wielu z Was znajdzie tutaj swoje miejsce na ziemi, będąc w tych stronach warto poznać również okolice, bo ciekawe miejsca skrywa nie tylko Rewal – atrakcje dosłownie wypełniają okolicę!

Poznajcie Niechorze pełne atrakcji!

Rewal od Niechorza dzieli tak niewiele, że zapewne widać z jego ulic pobliską latarnię morską, która stoi właśnie w Niechorzu. To tylko jedna z atrakcji, które skrywa w sobie położona na wschód od Rewala ta przez wielu lubiana miejscowość.

Latarnia morska w Niechorzu niechorze latarnia zachód
makieta latarniowiec adlergrund Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Znajdziecie w nim oprócz latarni morskiej z tarasem widokowym na jej szczycie również m. in. motylarnię, Park Miniatur Latarni Morskich, urokliwe jezioro Liwia Łuża czy betonowe pomost, przez wielu nazywany molem.

Atrakcje w Niechorzu i okolicach plaża latarnia falochrony
niechorze latarnia morska w niechorzu niecxorze motylarnia niechorze

Wszystkie najciekawsze miejsca w Niechorzu opisałem dla Was we wpisach:

Poznajcie inne atrakcje w okolicy!

Wybrzeże Rewalskie nie kończy się jednak tylko na Rewalu i Niechorzu! Poznajcie co jeszcze warto zobaczyć w bliskiej okolicy. Serdecznie polecam Wam niezwykłe i pełne pięknych i szczęśliwych zwierząt Mini ZOO Donkeyszot w Rogozinie a na deser perłę Pomorza Zachodniego i niesamowity unikat, czyli Trzęsacz, który przez setki lat był zabierany przez morskie fale!

trzęsacz ruiny kościoła platforma widokowa plaża pomost widokowy klif wzmocniony Atrakcje w Niechorzu i okolicach
donkeyszot mini zoo rogozina w rogozinie kozy domowe trampolina Atrakcje w Niechorzu i okolicach

Poznacie je z moich wpisów:

Wyspa Wolin

Zaledwie 30 minut drogi od Rewala zaczyna się Wyspa Wolin, pełna pięknych miejsc, urokliwych miejscowości i niepowtarzalnych atrakcji!

międzyzdroje
Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy
gosań wycieczki z międzyzdrojów

Poznajcie ją z moich wpisów:

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca