ruchome wydmy łeba Słowiński park narodowy madwiny mierzeja łebska morze piasku

Łeba i Rowy. Ruchome wydmy na wyciągnięcie ręki

opublikowano: 17 kwietnia 2025

kategoria: zwiedzam Polskę

Ruchome wydmy nie są niczym rzadkim – praktycznie każda nieporośnięta roślinnością łacha piasku, niesiona przez wiatr, jest właśnie ruchomą, czyli wędrującą wydmą. Jednak ogromne ruchome wydmy, którymi szczyci się Łeba, Rowy, a przede wszystkim Słowiński Park Narodowy, to coś zupełnie innego! Są one przyrodniczą perełką na skalę nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy! Sprawdźcie w moim wpisie, jak do nich dotrzeć i na co możecie liczyć, przybywając na Mierzeję Łebską, aby odwiedzić jeden z najbardziej niezwykłych zakątków polskiego wybrzeża!

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Podstawowe informacje – ruchome wydmy – Łeba / Rowy

Dzikie plaże, rozległe jeziora przybrzeżne, a przede wszystkim ogromne, ruchome wydmy są największymi skarbami przyrody na osi Łeba – Rowy. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, niezwykle cenne i niepowtarzalne przyrodniczo, dlatego od 1967 roku jest chronione w ramach Słowińskiego Parku Narodowego. Największe w Polsce wędrujące wydmy znajdują się właśnie na Wybrzeżu Słowińskim, a w szczególności na Mierzei Łebskiej. Największy obszar wydmowy zajmuje około 500 ha (Madwiny na Mierzei Łebskiej), czyli powierzchnię ponad 700 boisk piłkarskich! Oczywiście, oprócz tego ogromnego morza piasku, znajdziecie tu wiele innych wędrujących wydm, których powierzchnia jest trudna do określenia, ponieważ ich ciągły ruch powoduje stałe zmiany w ich krajobrazie i wielkości.

tego się dowiesz z mojego wpisu
madwiny w słowiński pn łeba ruchome wydmy
Słowiński Park Narodowy (Wydma Łącka)
jezioro łebsko widziane z wydmy łąckiej Słowiński park narodowy
Słowiński Park Narodowy – jezioro Łebsko widziane z Wydmy Łąckiej

Lokalizacja

Najsławniejsze i największe ruchome wydmy w Polsce, rozciągają się na fragmencie polskiego wybrzeża, pomiędzy Łebą a Rowami, będącego częścią Wybrzeża Słowińskiego. Obszar Słowińskiego Parku Narodowego i tym samym ruchome wydmy, oddalone są od najważniejszych i największych miast regionu. Od stolicy Pomorza Środkowego – Gdańska, dzieli go ok. 80 km. Od sąsiednich miast wojewódzkich, obszar ten oddalony jest kolejno: ok. 190 km od Bydgoszczy, ok. 220 km od Szczecina i ok. 250 km od Poznania.

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Poznajcie ruchome wydmy w Słowińskim PN!

Przyrodnicy i regionaliści od lat podkreślają, że Słowiński Park Narodowy, jeden z 23 parków narodowych w Polsce, to nie tylko wydmy. I choć dzięki tym staraniom odwiedzający ten skrawek wybrzeża doceniają również tutejsze dzikie plaże, jeziora przybrzeżne czy lokalną kulturę ludową, to właśnie ruchome wydmy są największym magnesem turystycznym i jedną z najpopularniejszych atrakcji na trasie Łeba – Rowy. Sam również marzyłem, aby odwiedzić te wyjątkowe morza piasku, które na mojej liście miejsc do odwiedzenia spędziły o kilka lat za długo… Teraz to już nie jest ważne, bo w końcu udało mi się dotrzeć do krainy Słowińców i zobaczyć to unikalne miejsce na własne oczy. Odwiedziłem te strony dwukrotnie, przeszedłem Wydmę Czołpińską i zdobyłem Wydmę Łącką, najadłem się wszechobecnego piasku i poczułem na twarzy tutejszy morski wiatr. Dzięki temu mogłem przygotować dla Was ten wpis i zachęcić, aby przeżyć to samo – serio warto!

Słowiński park narodowy słowiński pn ruchoma wydma łącka szlak przez wydmy atrakcje miejsca parku narodowego
Wydma Łącka
marcin krawczyk mikropodróżnik bloger kierunkowo.pl słowiński park narodowy ruchome wydmy łeba rowy
Słowiński Park Narodowy robi niezapomniane wrażenie!

Wydma Łącka

Wydma Łącka to najbardziej znana z wydm Słowińskiego Parku Narodowego. Wielu, słysząc hasło „ruchome wydmy Łeba”, ma przed oczami krajobraz właśnie tej ogromnej wydmy – niemal ikony Pomorza Środkowego!

wydma łącka słowiński park narodowy góra łącka łączka ruchome wydmy łeba
Ruchome wydmy k. Łeby – Wydma Łącka

Wiejący wiatr sprawia, że Wydma Łącka niemal stale wędruje i przesuwa się o kolejne metry z każdym rokiem (nawet o 10 metrów rocznie na wschód). Stojąc na niej, ten ruch wydaje się niezauważalny. Zapominamy, że zazwyczaj chłodny wiatr, niosący tysiące drobinek piasku, jest właśnie tym ruchem i wędrówką piaszczystej wydmy! Ze względu na swoją wartość przyrodniczą, Wydma Łącka jest w większości objęta ścisłą ochroną. Mimo to, możliwe jest wejście na jej szczyt (który ma około 35 metrów wysokości, co stale się zmienia), który jest całkiem dobrym punktem widokowym. Więcej o Wydmie Łąckiej przeczytacie w osobnym opisie tego miejsca na moim blogu – Wydma Łącka. Zdjęcia nie oddają jej wielkości!

Słowiński park narodowy ruchome wydmy łeba słupki drewniane na wydmie łąckiej
Szlak prowadzący na szczyt Wydmy Łąckiej
obszar ochrony ścisłej słowiński pn ruchome wydmy łeba rowy
Obszar ochrony ścisłej – ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
ciekawostka

Przeglądając materiały o Wydmie Łąckiej, można natrafić na różne nazwy tego miejsca, takie jak Łączka, Łącka Góra czy Wydma Łącka. W moich wpisach używam nazewnictwa stosowanego przez Słowiński Park Narodowy, dlatego piszę o Wydmie Łąckiej. Niezależnie od nazwy, ta ogromna, ruchoma wydma zawdzięcza swoją nazwę dawnej wiosce Łączka, którą około 300 lat temu zasypał przemieszczający się piasek.

Wydma Czołpińska

Drugą monumentalną wydmą Słowińskiego Parku Narodowego jest Wydma Czołpińska, znajdująca się w zachodniej części Parku, bliżej Czołpina, Smołdzina i Rowów, ponieważ ruchome wydmy to nie tylko Łeba i jej okolice. Wydma Czołpińska jest mniej znana od pozostałych słowińskich wydm i odwiedza ją mniej osób, dzięki czemu można tu podziwiać księżycowy krajobraz w bardziej kameralnej atmosferze, bez tłumów turystów.

ruchome wydmy w czołpinie rowy
Słowiński Park Narodowy (Wydma Czołpińska)

Prezentuje się ona inaczej niż opisana wcześniej Wydma Łącka. Jest obszarowo mniejsza, ma więcej roślinności, głównie traw i karłowatych drzew, a dodatkowo szlak turystyczny prowadzi niemal przez sam jej środek, oferując kompletnie inne odczucia i wrażenia z wędrówki po tym morzu piasku. Także jej ukształtowanie jest nieco inne, ponieważ tworzą ją mniejsze, ale równie wysokie wydmy, tak samo wędrujące za sprawą wiatru jak Wydma Łącka. Osobiście to właśnie Wydma Czołpińska bardziej mnie oczarowała i mocniej zapisała się w mojej pamięci. Polecam dowiedzieć się o niej więcej z mojego osobnego opisu tego miejsca – Wydma Czołpińska i latarnia morska w Czołpinie

szlak turystyczny na wydmie czołpińskiej słowiński pn ruchome wydmy rowy czołpino
Czerwony szlak turystyczny przebiegający przez Wydmę Czołpińską
wydma czołpińska wierzchołki ruchomych wydm
Roślinność ruchomych wydm k. Czołpina
czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Łeba i Rowy – ruchome wydmy – praktyczne informacje

Standardowo ostatnim rozdziałem moich blogowych wpisów są praktyczne wskazówki i informacje, które mam nadzieje ułatwią Wam dotarcie i odkrycie opisywanych przeze mnie miejsc. W tym przypadku, znajdziecie tutaj mnóstwo podpowiedzi, aby jak najprościej było Wam odwiedzić ruchome wydmy na kierunku Łeba – Rowy.

Zacznijmy od bardziej popularnych i chętniej odwiedzanych ruchomych wydm, znajdujących się bliżej Łeby (Wydma Łącka). Od centrum miasta dzieli je niecałe 8 kilometrów, dlatego wiele osób rezygnuje z pokonania całej trasy pieszo i część drogi pokonuje samochodem, meleksem lub rowerem.

Rąbka – parking i wejście do SPN

Samochodem, meleksem lub rowerem dojechać można do bramy głównej Słowińskiego Parku Narodowego, która znajduje się w niewielkiej wsi Rąbka (ok. 2,5 km od Łeby). Samochód najlepiej zaparkować na przygotowanym dla gości parku parkingu (54°45’10.7″N 17°31’04.6″E). Parking jest płatny przez cały rok i całkiem duży, choć oczywiście nie daje to gwarancji, że w szczycie sezonu pomieści wszystkich odwiedzających.

parkin rąbka słowiński pn
Parking Słowińskiego PN w Rąbce
słowiński pn wejście budka kasa biletowa cennik bilety wstepu
Kasa biletowa Słowińskiego PN w Rąbce

W następnej kolejności należy zakupić bilety wstępu do parku narodowego. Można je nabyć w kasie na miejscu lub online, na stronie Słowińskiego Parku Narodowego, unikając w ten sposób kolejki. Właśnie dlatego polecam zakup przez internet. Po tym można wyruszyć w dalszą drogę. Dostępne są trzy opcje: pieszo (czerwonym, zielonym lub czarnym szlakiem), rowerem (tylko na odcinku około 3 km między Rąbką a wyrzutnią rakiet) lub meleksami organizowanymi przez Słowiński Park Narodowy.

Meleksy na terenie Słowińskiego PN

Aby ułatwić dotarcie do rozległych wydm, Słowiński Park Narodowy umożliwia skorzystanie z przewozów meleksami. Należy na przejazd kupić dodatkowe bilety (w osobnym budynku kasy), które nie należą do najtańszych (cennik). W zależności od ilości turystów, oferują one przewozy na trasie Rąbka – dawna Wyrzutnia Rakiet lub Rąbka – Wydma Łącka (oraz kursy powrotne).

Słowiński park narodowy meleksy na wydmę łącką i do wyrzutni rakiet ruchome wydmy łeba
Meleksy w Słowińskim Parku Narodowym
meleksy wydma łącka
Meleksami dojedziecie do Wydmy Łąckiej lub dawnej wyrzutni rakiet (zależy od sezonu)
kasa meleksów słowiński pn
Kasa biletowa – meleksy

Niestety organizacja przewozów meleksami na terenie SPN pozostawia wiele do życzenia… Są duże kolejki do kasy, długie oczekiwanie za odjazdem (czekanie za pełnym meleksem), niezrozumiałe priorytetowe traktowanie grup zorganizowanych oraz chyba najgorsze – za mało kursów powrotnych spod dawnej Wyrzutni Rakiet i brak miejsc w meleksach jadących z powrotem z Wydmy Łąckiej (zbawieniem może być numer telefonu do kasy meleksów, aby zgłosić potrzebę kursu powrotnego).

Meleksy Łeba-Rąbka

Inne firmy (działające poza granicami Słowińskiego Parku Narodowego) oferują również przejazdy meleksami na trasie Łeba – Rąbka. Można je znaleźć bez problemu przy głównych ulicach Łeby, skąd można wyruszyć do bram parku. Przejazdy te niestety nie należą do najtańszych (od 15 zł/os. w jedną stronę). Warto zapisać numer telefonu do przewoźnika, aby łatwiej zamówić kurs powrotny (Rąbka – Łeba).

Pieszo prosto z Łeby

Jeśli chcecie uniknąć części opłat, zamawiania meleksów, kolejek i opóźnień, możecie, będąc w Łebie, udać się na ruchome wydmy pieszo. Choć to kilkugodzinna wędrówka, na pewno będzie wielką przygodą, niezapomnianym przeżyciem i najlepszą lekcją przyrody tego regionu. Początkowo należy iść czerwonym szlakiem, który doprowadzi Was do Wydmy Łąckiej, a następnie do dzikiej plaży. Nią trzeba wrócić, idąc zielonym szlakiem do Łeby (mając zapewne wiatr w plecy). Pod sam koniec ponownie trzeba wejść na czerwony szlak, który doprowadzi nas do dworca kolejowego.

Przejście proponowanej przeze mnie trasy zajmie Wam około 4,5 godziny (nie licząc przerw). Zarówno początek, jak i koniec trasy zaplanowałem w centrum Łeby, przy dworcu kolejowym (ul. Dworcowa, około 5 minut pieszo od ścisłego centrum).

Zachęcam Was również do odwiedzenia ruchomych wydm położonych w centralnej części parku narodowego, bliżej Czołpina, Smołdzina i Rowów (Wydma Czołpińska). Dotarcie do nich jest nieco trudniejsze, głównie ze względu na ich oddalenie od większych miejscowości. W zamian jednak otrzymamy jeszcze bardziej dziką przyrodę, więcej spokoju i mniej turystów.

Czołpino – parking i wejście do SPN

Wyprawę na Wydmę Czołpińską najlepiej zacząć z dwóch znajdujących się w tej części parku, parkingów Słowińskiego PN:

Parkingi są całkiem duże i z racji, że tej części parku nie odwiedza tak wielu turystów, ryzyko że się w całości zapełnią jest mniejsze. Podobnie jak na wejściu od strony Rąbki, w następnej kolejności należy zakupić bilety wstępu do parku narodowego. Można je kupić w kasach parku lub online, na stronie Słowińskiego Parku Narodowego. Po tym można wyruszyć w dalszą drogę szlakami turystycznymi Słowińskiego Parku Narodowego. W zależności od wybranego parkingu, wejdziecie na czerwony albo niebieski szlak.

drogowskaz wydmy ruchome łeba rowy
Drogowskaz na ruchome wydmy (Łeba, Czołpino)

Dojście do Wydmy Czołpinskiej

W tej części parku niedostępne są przejazdy meleksami, dlatego pozostaje nam tylko piesza wędrówka oznakowanymi szlakami turystycznymi. Proponuje rozpocząć wędrówkę od parkingu w Czołpinie (przy Muzeum SPN) i w pierwszej kolejności udać się niebieskim szlakiem do latarni morskiej w Czołpinie. Idąc dalej tym samym szlakiem dojdziemy do plaży, na której skierujemy się na wschód i mając prawdopodobnie wiatr w plecy, dojdziemy do czerwonego szlaku, na który należy skręcić i ruszyć w stronę Wydmy Czołpińskiej (na południe). Idąc nim cały czas nie tylko przejdziemy ruchome wydmy, ale wrócimy również do parkingu w Czołpinie.

Przejście proponowanej przeze mnie trasy zajmie Wam ok. 2 godziny (bez uwzględnienia przerw). Zarówno początek trasy jak i jej koniec zaplanowałem w okolicy parkingu SPN w Czołpinie.

najważniejsze informacje

Ciekawe miejsca w okolicy

Pomorze Środkowe to wiele ciekawych turystycznie miejsc jak Łeba, ruchome wydmy, Słowiński Park Narodowy i o wiele więcej. Poznajcie kilka moich najciekawszych propozycji! Trasy, które zaproponowałem Wam w tym wpisie, oprócz do ruchomych wydm, zaprowadzą Was również do m. in. latarni morskiej w Czołpinie, dawnej wyrzutni rakiet w Rąbce czy Muzeum SPN w Czołpinie, zlokalizowanego w dawnej osadzie latarników. Niedaleko Czołpina znajdziecie jeszcze jedno niezwykłe miejsce – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – wyjątkowy skansen we wsi, odizolowanej od świata przez setki lat. Wszystko to na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który możecie poznać lepiej z mojego innego wpisu: Słowiński Park Narodowy. Ultrawyjątkowy skrawek wybrzeża!

promenada w rowach rowy
Nadmorska promenada w Rowach
zagroda anny kotsch kluki skansen w klukach
Skansen w Klukach (Muzeum Wsi Słowińskiej)
muzeum motyli w łebie łeba
Muzeum Motyli w Łebie

Okolice Słowińskiego PN również mają Wam wiele do zaoferowania. Wbrew powszechnej opinii Łeba to nie tylko ruchome wydmy:) Znajdziecie w niej wiele innych ciekawych miejsc, m. in. bardzo ciekawe Muzeum Motyli, zaskakujące Illuzeum, pełne bursztynowych skarbów Muzeum Bursztynu a także wiele innych atrakcji, które umilą nadmorski urlop. Spokojniej i bardziej kameralnie poczujecie się w Rowach, po drugiej stronie Słowińskiego PN. Kawałek dalej czeka na Was jeszcze Ustka, znane i cenione uzdrowisko nad Bałtykiem. Więcej atrakcji w tej części kraju znajdziecie na mojej mapie atrakcji turystycznych w Polsce oraz w moich blogowych wpisach w kategorii zwiedzam Polskę.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Słowińskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 30.01.2025,
  • wpis „Słowiński Park Narodowy – skarb natury na wyciągnięcie ręki” na stronie pomorskie.travel, link, dostęp z dn. 31.01.2025,
  • wpis „Słowiński Park Narodowy (szlaki turystyczne)” na stronie pomorskie.travel, link, dostęp z dn. 31.01.2025,
  • wpis „Słowiński Park Narodowy” na oficjalnej stronie internetowej Miasta Łeba, link, dostęp z dn. 31.01.2025,
  • wpis „Słowiński Park Narodowy” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 31.01.2025,
  • wpis „Obszar ochrony ścisłej Mierzeja” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 31.01.2025,
marcin krawczyk bloger mikropodróżnik podczas prelekcji na targach podróżniczych

Marcin Krawczyk

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca