brda w bydgoszczy

Brda w Bydgoszczy

Brda to długa na 238 kilometrów rzeka w północnej części Polski. Nietypowy jest jej bieg, ponieważ swoje źródła ma w okolicach Borów Tucholskich i płynie na południe, by tuż za Bydgoszczą wpłynąć do Wisły. Uchodzi za jedną z najczystszych rzek w tym rejonie Polski.

Brda miała bardzo mocny wpływ na rozwój Bydgoszczy, ponieważ to właśnie nią do tego miasta spływały produkty rolne w tym zboża, które ukierunkowały bydgoski przemysł właśnie w kierunku przetwórstwa zbóż. Dzięki temu w Bydgoszczy powstawały spichrze, młyny (najbardziej znane i imponujące Młyny Rothera) a także liczne kanały i budowle hydrotechniczne, które umożliwiały obsługę barek, spływających w stronę Wisły. Przepływająca przez Bydgoszcz Brda znacząco wpłynęła na układ ścisłego centrum miasta, gdzie zostało ono “poszatkowane” kanałami, dopływami i infrastrukturą wodną dzięki czemu powstała Wyspa Młyńska, zabudowania dawnego portu, kanał Międzywodzie, liczne zatoki i inne.

Dzisiaj Brda to jedna z głównych atrakcji miasta, która doskonale wkomponowała się w tkankę nowoczesnego miasta. Nad rzeką powstają nowe zabudowania takie jak nowe spichrze czy Przystań Bydgoszcz, które doskonale wpisały się w przestrzeń, razem z odnawianymi zabytkowymi budowlami, które nad rzeką stoją już setki lat. Dzięki temu rzeka oraz jej kanały tworzą razem z zabudowaniami, piękne i unikatowe centrum Bydgoszczy, które dodatkowo można również podziwiać z poziomu rzeki, korzystając z Bydgoskiego Tramwaju Wodnego.

Brda w Bydgoszczy

rzeka przecinająca Bydgoszcz z północnego-zachodu na wschód

Dokładną lokalizację miejsca: Brda w Bydgoszczy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Wiele rzek przepływa przez polskie miasta, jednak tylko nieliczne w tak malowniczy sposób poszatkowały ich centra oraz wpłynęły na ogólny ich charakter i wygląd. Pod tym kątem Brda jest wyjątkowa, choć nie jedyna.

Brda w Bydgoszczy

brda w bydgoszczy
brda w bydgoszczy
brda w bydgoszczy
brda w bydgoszczy
4 / 5

Być w Bydgoszczy i ominąć Brdę to barbarzyństwo:) Wiele ciekawych miejsc w Bydgoszczy znajduje się nad samym brzegiem rzeki, a sama rzeka jest ważnym punktem na mapie miasta, która podbija nasze odczucia i ogólne wrażenie. Dodatkowo miasto możemy podziwiać z jej poziomu, korzystając z tramwaju wodnego. Warto skorzystać z atrakcji, które zostały przygotowane dla turystów a są nierozerwalne z rzeką czy ogólnie wodą, wśród których mamy plaże miejskie, bulwary czy inne. Szkoda przegapić!

Brda w Bydgoszczy
4.5 / 5

4.5 / 5

W większości bez opłat, oczywiście wybrane atrakcje związane z Brdą, takie jak np. tramwaj wodny wiążą się z opłatami.

4 / 5

Są miejsca gdzie bywa tłoczno nad rzeką ale są również miejsca, gdzie można spokojnie usiąść lub pospacerować i nacieszyć oczy miastem nad wodą.

5 / 5

Najciekawsze miejsca doskonale opisane i przybliżone turystom za pomocą świetnej informacji turystycznej. Dodatkowo w Bydgoskim Centrum Informacji świetna uloto-mapka “Kanałowe zagadki”, która świetnie oprowadza po “wodnej” Bydgoszczy w tym także wzdłuż głównej rzeki miasta.

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

Odwiedzenie najpopularniejszych miejsc nad rzeką w ścisłym centrum i okolicach Wyspy Młyńskiej wymaga minimum 1 godziny czasu. Dotarcie do bardziej odległych fragmentów rzeki wymaga znacznie więcej czasu.

Dla każdego.

Dla każdego, choć niektóre zejścia bliżej rzeki, mogą stwarzać trudności osobom niepełnosprawnym.

  • lokalizacja przy rzece wielu ważnych atrakcji na mapie miasta,
  • liczne zakola, jazy, kanały, które malowniczo przecinają ważne turystyczno miejsca,
  • możliwość oglądania Bydgoszczy z poziomy wody poprzez rejs tramwajem wodnym,
  • nie zauważyłem

Najbardziej okazale Brda w Bydgoszczy prezentuje się oczywiście w okolicach spichrzów. Jednak to nie jedyne ciekawe miejsce przy rzece. Każdy pewnie wybrałby inne, dlatego pospacerować wzdłuż brzegów i odnaleźć to dla Was najpiękniejsze czy najspokojniejsze.

Brda w Bydgoszczy

Wpis opublikowano: 19 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl