
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Budynek dzisiejszego Muzeum Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz dyrekcji parku, skrywa w sobie niezwykłą historię. Powstał w latach 1940-1942 i budowany był dla Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty, zbrodniarza wojennego. Willa Arthura Greisera powstał głównie rękami więźniów obozu w niedalekim Żabikowie.
Willa znajduje się w Jeziorach, na terenie dzisiejszego Wielkopolskiego Parku Narodowego, zlokalizowana została na wysokiej skarpie, nad Jeziorem Góreckim. Ta z pozoru niewielka willa, skrywa w sobie aż 5 kondygnacji (w tym dwie podziemne), otoczona jest rozległym parkiem i chroniona murowanym, wysokim murem zwieńczonym specyficznym zabezpieczeniem (kawałki szkła powbijane w wierzch muru – widać to na jednym z poniższych zdjęć) oraz okazałą bramą wjazdową z wartowniami. Willa Arthura Greisera z racji położenia głęboko w lasach została wyposażona również w komfortową (jak na tamte czasy) drogę dojazdową, zwaną „Greiserówką„, która połączyła rezydencję nazistowskiego zbrodniarza z Komornikami. Droga ta bez większych zmian istnieje do dzisiaj.
Budynek mimo swojej historii, po wojnie nie został zburzony a zaadoptowany na inne cele. Początkowo krótko służył Służbie Bezpieczeństwa PRL, później urządzono w nim dom dziecka przekształcony później w prewentorum przeciwgruźlicze dla dzieci. Od 1994 roku budynek znalazł się w rękach Wielkopolskiego Parku Narodowego, który postanowił przenieść do niego swoje muzeum oraz dyrekcję. Otwarcie Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego w tym miejscu nastąpiło w maju 1998 roku. Na ekspozycji liczącej blisko 300 metrów kwadratowych można poznać bliżej faunę, florę i historię Wielkopolskiego Parku Narodowego, który rozciąga się dosłownie za ścianą!
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Lokalizacja miejsca „Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN”: Jeziory, gm. Mosina. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Rezydencji i pałaców nie brakuje w naszym kraju. Nie każda ma jednak taką historię jak willa Arthura Greisera w Jeziorach. Dodatkowo poza swoją historią oferuje dzisiaj możliwość bliższego poznania jedynego w Wielkopolsce parku narodowego, ponieważ w jej murach mieści się obecnie Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego.
3/5
Dawną rezydencję niemieckiego zbrodniarza warto zobaczyć z dwóch powodów. Historii i chęci poznania lepiej Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dwie pieczenie na jednym ogniu!
Galeria zdjęć
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.3/5 – składowe oceny:
Ceny – 4/5
Ceny za wejście do muzeum nie są wysokie i kształtują się na akceptowalnym poziomie.
Ilość odwiedzających – 5/5
Zgodnie z informacją ze strony Wielkopolskiego Parku Narodowego rocznie muzeum odwiedza 10-15 tys. osób, co tylko potwierdza, że nie musicie obawiać się w tym miejscu tłumów.
Przygotowanie – 4/5
Jest sporo kierunkowskazów prowadzących do muzeum, co pomaga odnaleźć się na miejscu. Sama ekspozycja muzeum bardzo dobrze opisana i przedstawiona. Jedynie szkoda, że tak mało informacji o smutnej historii tego budynku, choć po części jest to zrozumiałe…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Parking – 4/5
Bezpośrednio przy Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego (wjazd przez główną bramę) znajduje się bezpłatny parking, który pomieści kilkadziesiąt samochodów. Nieco dalej znajdziecie drugi, większy parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Parkowanie na nim jest płatne a ceny za parking są na średnim poziomie.
Potrzebny czas
Warto zarezerwować sobie minimum 15 minut, a jeżeli chcecie zobaczyć również ekspozycję muzeum – najlepiej zarezerwować ok. 45 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dostępny dla każdego.
Nim wybierzecie się do muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia i dni, w których muzeum jest nieczynne. Informacje te znajdziecie na stronie WPN.
Plusy i minusy
główne atuty
- malownicze położenie,
- ciekawa ekspozycja przyrodnicza, będąca świetnym uzupełnieniem wędrówki po parku,
- bezpłatny parking przy muzeum,
- zejście do Jeziora Góreckiego na tyłach budynku,
- dzisiejsze muzeum to dawna willa Arthura Greisera – nazistowskiego zbrodniarza, przez co budynek może sie pochwalić wyjątkową historią, niestety bardziej mroczną i smutną…
słabsze strony
- mało informacji o historii budynku,
- ekspozycja muzealna choć ciekawa to odbiegająca od nowoczesnych, interaktywnych wystaw,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Muzeum mieszczące się w dawnej willi Greisera położone jest niemal w samym centrum jedynego parku narodowego w Wielkopolsce. Możecie go poznać z osobnych wpisów:
- Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów.
- Wielkopolski Park Narodowy. Co warto zobaczyć?
W okolicy na pewno na Waszą uwagę zasługują również: Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Rogaliński Park Krajobrazowy czy magnackie rezydencje w Rogalinie lub nieco dalej w Kórniku. Z racji, że Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego i sam park znajdują się niemal w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania, warto poznać również najciekawsze atrakcje stolicy Wielkopolski, które zebrałem dla Was na stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca
Historia nazistowskiego zbrodniarza Arthura Greisera związana jest również z poznańskim Zamkiem Cesarskim oraz Parkiem Cytadela, poznacie je z wpisów:
- Zamek Cesarski (już wkrótce na kierunkowo.pl)
- Park Cytadela w Poznaniu (historia, atrakcje, parking)
- oficjalna strona internetowa Wielkopolskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
- artykuł Wielkopolska jakiej nie znacie: Pałac Greisera w Jeziorach [ZDJĘCIA] w serwisie gloswielkopolski.pl, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
- wpis Pałac Artura Greisera w Jeziorach. Wielkopolskie rezydencje na stronie www.naprzekordniom.wordpress.com, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
- wpis Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Odpowiedzi
-
Pałac został wybudowany w 1942 roku. WPN powstał w 1952 roku. WPN budynek przejął w 1992 roku. Co mieściło się w tym budynku między 1947 roku do 1992 roku. I kto dodał ten budynek w wieczyste użytkowanie w ramach reparacji wojennych ?
Kim była Pani Kazimiera Szefler ?
Co to było Państwowe Prewentorium dla dzieci w Jeziorach?-
Witaj! Przeczytaj proszę raz jeszcze treść wpisu – znajdziesz w nim odpowiedź na część zadanych pytań. Jeżeli uważasz, że w tekście są błędy, np. dotyczące dat – podaj proszę źródła, które to potwierdzą (źródła, które wykorzystałem przy tworzeniu wpisu wymienione pod nim). Pytasz również o kwestie które nie są w żaden sposób poruszone we wpisie (p. K. Szefler, reparacje, wieczyste użytkowanie) – trudno mi się do nich odnieść, w momencie kiedy o nich nie pisałem. Bedzie miło, jeżeli zamiast pytań, przytoczysz odpowiedzi na nie wraz ze źródłami – wszyscy będziemy mogli lepiej poznać to miejsce.
-
Dodaj komentarz