Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Budynek dzisiejszego Muzeum Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz dyrekcji parku, skrywa w sobie niezwykłą historię. Powstał w latach 1940-1942 i budowany był dla Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty, zbrodniarza wojennego. Willa Arthura Greisera powstał głównie rękami więźniów obozu w niedalekim Żabikowie.
Willa znajduje się w Jeziorach, na terenie dzisiejszego Wielkopolskiego Parku Narodowego, zlokalizowana została na wysokiej skarpie, nad Jeziorem Góreckim. Ta z pozoru niewielka willa, skrywa w sobie aż 5 kondygnacji (w tym dwie podziemne), otoczona jest rozległym parkiem i chroniona murowanym, wysokim murem zwieńczonym specyficznym zabezpieczeniem (kawałki szkła powbijane w wierzch muru – widać to na jednym z poniższych zdjęć) oraz okazałą bramą wjazdową z wartowniami. Willa Arthura Greisera z racji położenia głęboko w lasach została wyposażona również w komfortową (jak na tamte czasy) drogę dojazdową, zwaną „Greiserówką„, która połączyła rezydencję nazistowskiego zbrodniarza z Komornikami. Droga ta bez większych zmian istnieje do dzisiaj.
Budynek mimo swojej historii, po wojnie nie został zburzony a zaadoptowany na inne cele. Początkowo krótko służył Służbie Bezpieczeństwa PRL, później urządzono w nim dom dziecka przekształcony później w prewentorum przeciwgruźlicze dla dzieci. Od 1994 roku budynek znalazł się w rękach Wielkopolskiego Parku Narodowego, który postanowił przenieść do niego swoje muzeum oraz dyrekcję. Otwarcie Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego w tym miejscu nastąpiło w maju 1998 roku. Na ekspozycji liczącej blisko 300 metrów kwadratowych można poznać bliżej faunę, florę i historię Wielkopolskiego Parku Narodowego, który rozciąga się dosłownie za ścianą!
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Konkrety
lokalizacja
Jeziory, gm. Mosina
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Rezydencji i pałaców nie brakuje w naszym kraju. Nie każda ma jednak taką historię jak willa Arthura Greisera w Jeziorach. Dodatkowo poza swoją historią oferuje dzisiaj możliwość bliższego poznania jedynego w Wielkopolsce parku narodowego, ponieważ w jej murach mieści się obecnie Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego.
Galeria
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Moim zdaniem
Dawną rezydencję niemieckiego zbrodniarza warto zobaczyć z dwóch powodów. Historii i chęci poznania lepiej Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dwie pieczenie na jednym ogniu!
Ranking
ceny
Ceny za wejście do muzeum nie są wysokie i kształtują się na akceptowalnym poziomie.
ilość turystów
Zgodnie z informacją ze strony Wielkopolskiego Parku Narodowego rocznie muzeum odwiedza 10-15 tys. osób, co tylko potwierdza, że nie musicie obawiać się w tym miejscu tłumów.
przygotowanie
Jest sporo kierunkowskazów prowadzących do muzeum, co pomaga odnaleźć się na miejscu. Sama ekspozycja muzeum bardzo dobrze opisana i przedstawiona. Jedynie szkoda, że tak mało informacji o smutnej historii tego budynku, choć po części jest to zrozumiałe…
Praktyczne info
parking
Bezpośrednio przy Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego (wjazd przez główną bramę) znajduje się bezpłatny parking, który pomieści kilkadziesiąt samochodów. Nieco dalej znajdziecie drugi, większy parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Parkowanie na nim jest płatne a ceny za parking są na średnim poziomie.
potrzebny czas
Warto zarezerwować sobie minimum 15 minut, a jeżeli chcecie zobaczyć również ekspozycję muzeum – najlepiej zarezerwować ok. 45 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dostępny dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- malownicze położenie,
- ciekawa ekspozycja przyrodnicza, będąca świetnym uzupełnieniem wędrówki po parku,
- bezpłatny parking przy muzeum,
- zejście do Jeziora Góreckiego na tyłach budynku,
- dzisiejsze muzeum to dawna willa Arthura Greisera – nazistowskiego zbrodniarza, przez co budynek może sie pochwalić wyjątkową historią, niestety bardziej mroczną i smutną…
słabsze strony
- mało informacji o historii budynku,
- ekspozycja muzealna choć ciekawa to odbiegająca od nowoczesnych, interaktywnych wystaw,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Nim wybierzecie się do muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia i dni, w których muzeum jest nieczynne. Informacje te znajdziecie na stronie WPN.
Dawna willa Arthura Greisera w Jeziorach. Muzeum WPN
Poznajcie miejsca w okolicy!
Muzeum mieszczące się w dawnej willi Greisera położone jest niemal w samym centrum jedynego parku narodowego w Wielkopolsce. Możecie go poznać z osobnych wpisów:
- Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów.
- Wielkopolski Park Narodowy. Co warto zobaczyć?
W okolicy na pewno na Waszą uwagę zasługują również: Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Rogaliński Park Krajobrazowy czy magnackie rezydencje w Rogalinie lub nieco dalej w Kórniku. Z racji, że Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego i sam park znajdują się niemal w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania, warto poznać również najciekawsze atrakcje stolicy Wielkopolski, które zebrałem dla Was na stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca
Historia nazistowskiego zbrodniarza Arthura Greisera związana jest również z poznańskim Zamkiem Cesarskim oraz Parkiem Cytadela, poznacie je z wpisów:
- Zamek Cesarski (już wkrótce na kierunkowo.pl)
- Park Cytadela w Poznaniu (historia, atrakcje, parking)
- oficjalna strona internetowa Wielkopolskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
- artykuł Wielkopolska jakiej nie znacie: Pałac Greisera w Jeziorach [ZDJĘCIA] w serwisie gloswielkopolski.pl, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
- wpis Pałac Artura Greisera w Jeziorach. Wielkopolskie rezydencje na stronie www.naprzekordniom.wordpress.com, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
- wpis Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 07.05.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!