Dom podcieniowy w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach to najstarszy budynek mieszkalny w mieście. Wybudowany został w 2. połowie XVIII wieku. Na przestrzeni wieków był kilkukrotnie poddawany pracom renowacyjnym i remontowym. Ostatni generalny remont miał miejsce w ostatnich latach, dzięki czemu obecnie prezentuje się bardzo okazale.
Znajduje się przy Rynku w Pyzdrach, w jednym z narożników od którego odchodzą ulice Niepodległości i Spółdzielców. Charakterystyczne jest szczytowe ustawienie budynku względem rynku oraz mansardowy dach, typowy dla ówczesnego budownictwa na tych terenach. Najważniejszy jest jednak widoczny od razu podcień – zewnętrzne pomieszczenie, wzdłuż elewacji budynku, ograniczone słupami na którym wsparto strop lub dach. Podcień w pyzdrskim domu wsparty jest na czterech drewnianych filarach. W upalne dni dawał cień i odrobinę chłodu mieszkańcom.
Obecnie budynek jest nie tylko cennym zabytkiem ale również miejscem, gdzie prezentowana jest część wystaw i ekspozycji, zarządzanych przez Muzeum Ziemi Pyzdrskiej. W piwnicach możemy podziwiać wystawę poświęconą czasom piastowskim a na parterze ekspozycję przybliżającą nam wnętrze domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan. Na piętrze budynku znajdują się wystawy czasowe. Ciekawostką jest fakt, że budynek nazywany jest również Domem Piekarza, ponieważ przylega do budynków dawnej piekarni, w której obecnie znajduje się kawiarnia „Kuczora Cafe„.
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Konkrety
lokalizacja
Pyzdry, Rynek 18
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Dom podcieniowy w Pyzdrach to przykład charakterystycznego budownictwa na tych ziemiach, wznoszonego w okresie XVIII wieku. Obecnie to cenny zabytek, który choć nie jest jedynym w okolicy, zasługuje na wyróżnienie dzięki temu, że jest doskonale utrzymany i udostępniony do zwiedzania.
Galeria
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Moim zdaniem
Dom podcieniowy w Pyzdrach to miejsce warte zobaczenia, głównie ze względu na wystawy i ekspozycję znajdujące się w jego wnętrzach. Choć oczywiście zdjęcie pod nim to również piękna i unikatowa pamiątka.
Ranking
ceny
Wejście na ekspozycje wiąże się dobrowolną opłatą.
ilość turystów
Raczej bez wielkich tłumów, choć w letnie weekendy można spodziewać się większej liczy zwiedzających.
przygotowanie
Wszystko dobrze przygotowane by każdy turysta dowiedział się tego co najważniejsze. Jedynie wewnętrzne ekspozycje etnograficzne, mógłby zostać lepiej opisane i przybliżone.
Praktyczne info
parking
Dookoła Rynku w Pyzdrach znajdziemy wiele bezpłatnych miejsc parkingowych.
potrzebny czas
Zobaczenie domu podcieniowego i pamiątkowe zdjęcie to kwestia kilku minut. Jeżeli chcecie zobaczyć również ekspozycje w jego wnętrzach, warto zarezerwować sobie około pół godziny.
sugerowany wiek
Ekspozycja dot. Piastów, znajdująca się w piwnicach domu podcieniowego, może być nieodpowiednia dla najmłodszych dzieci (do 7 lat). Piwnice są wilgotne, chłodne, panuje w nich półmrok i prezentowany jest tam prawdziwy szkielet kobiety, co może w pewnych dzieci wywołać niepokój i strach. Pozostałe przestrzenie domu podcieniowego są w mojej ocenie właściwe dla każdego, niezależnie od wieku.
dostępność
Budynek z zewnątrz dostępny jest dla każdego, natomiast aby zobaczyć ekspozycje wewnątrz budynku trzeba pokonać kilka stopni w górę lub w dół.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie w centrum miasta,
- zlokalizowanie w budynku ekspozycji, wystaw i kawiarni,
- wstęp za symboliczną, dobrowolna opłatą,
- stałe prace renowacyjne, dzięki którym budynek jest w dobrej „kondycji”,
- wygodny parking na rynku,
słabsze strony
- trudności z dostępem do wnętrza w dni robocze,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Dom podcieniowy w Pyzdrach to jedna z największych i najcenniejszych atrakcji w Pyzdrach, które doskonale promują się turystyczne! Ich działania, głównie w internecie znacznie pomagają nam zaplanować wizytę w tym wielkopolskim mieście. Ciekawostką jest, że Pyzdry ze swoim programem odwiedził również Robert Makłowicz, którego film możecie zobaczyć pod tym linkiem.
Dom podcieniowy w Pyzdrach
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie Pyzdry i ich okolice z moich blogowych wpisów! Najciekawsze miejsca i atrakcje tego zakątka Wielkopolski zebrałem dla Was we wpisach:
- Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
- Najciekawsze atrakcje w okolicach Pyzdr!
- Pałac w Śmiełowie. Muzeum Mickiewicza, jakiego nie znaliście! – miejsce wyróżnione w rankingu atrakcji ZŁOTE KIERUNKI 2023
- Ląd nad Wartą. Niezwykła historia, pachnąca lawendą!
Docierając do centralnej i południowej Wielkopolski warto poznać również inne atrakcyjne i ciekawe miejsca, które opisałem dla Was np. w poniższych wpisach:
- oficjalna strona internetowa Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
- wpis dom podcieniowy w serwisie zabytek.pl, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
- wpis Dom podcieniowy w Pyzdrach w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
- wpis Dom podcieniowy w Pyzdrach w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 15.09.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!