kościół łaski w jeleniej górze Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Sanktuarium Świętego Krzyża garnizonowy

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Kościół Łaski w Jeleniej Górze, obecnie Sanktuarium Krzyża Świętego (kościół Podwyższenia Krzyża Świętego) to dawna świątynia protestancka, będąca perłą barokowej architektury sakralnej. Jest ona największą z sześciu świątyń wzniesionych przez protestantów na Śląsku po ugodzie altransztadzkiej z 1707 roku. Została wybudowana w latach 1709–1718 według projektu Martina Frantza, a jej forma nie jest przypadkowa. To niemalże wierna kopia kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie, co jest wyrazem wdzięczności wobec Karola XII, króla Szwecji, który wymusił na cesarzu Austrii pozwolenie na budowę tzw. „kościołów łaski” na Dolnym Śląsku.

Kościół Łaski w Jeleniej Górze jest znakomitym przykładem późnobarokowej architektury sakralnej. Wzniesiony na planie krzyża greckiego, zwieńczony imponującą kopułą, mierzy 74 metry długości i 57 metrów wysokości. Jego wnętrze może pomieścić nawet 7000 osób dzięki trzem kondygnacjom drewnianych empor. Znajduje się tu bogato zdobiona ambona, wykonana z jednego bloku piaskowca (1717 r.), oraz monumentalny ołtarz z organami – nietypowo (wbrew tradycji) umieszczonymi w jego centrum. Ściany i sklepienie zdobią XVIII-wieczne freski autorstwa Felixa Antona Schefflera oraz Johanna Franza Hoffmanna.

Kościół usytuowany jest na wschód od centrum miasta i otoczony dawnym cmentarzem, który dziś pełni funkcję parku. To tutaj znajduje się także geograficzny środek Jeleniej Góry oraz współczesne pomniki. Po II wojnie światowej świątynia, pierwotnie ewangelicka, została przekazana katolikom, stając się jednym z ważniejszych obiektów sakralnych regionu.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Konkrety

lokalizacja

Jelenia Góra, ul. 1 Maja 45

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół Łaski w Jeleniej Górze, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Kościół Łaski w Jeleniej Górze to świątynia, która zachwyca nie tylko architekturą, ale i historią powstania. Pod tym względem wyróżnia się na tle innych kościołów w mieście i regionie.

Galeria

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Nawa główna z amboną kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze
wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w jeleniej górze
Piaskowcowa ambona w kościele garnizonowym w Jeleniej Górze
Ołtarz główny - Kościół Łaski w Jeleniej Górze
Kościół Łaski w Jeleniej Górze - malowidła na sklepieniu kopuły
Wejście do Sanktuarium Świętego Krzyża w Jeleniej Górze

Moim zdaniem

4 / 5

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze to, moim zdaniem, najpiękniejsza świątynia w mieście. Po przekroczeniu jego progu poczułem się jak w zjawiskowych Kościołach Pokoju w Jaworze czy Świdnicy, na co wpływ miały charakterystyczne protestanckie empory oraz bogactwo barokowych zdobień. To miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić, będąc w Jeleniej Górze, mimo że położone jest nieco na uboczu.

Ranking

Kościół Łaski w Jeleniej Górze
4 / 5

ceny

4 / 5

Wejście do sanktuarium jest płatne, a symboliczna opłata (5 zł / 1 euro, stan na 2024 r.) stanowi cegiełkę na renowację kościoła.

ilość turystów

4 / 5

Zazwyczaj świątynia jest odwiedzana przez pojedynczych turystów.

przygotowanie

4 / 5

W kościele odtwarzane jest zapętlone nagranie, które przybliża historię i architekturę świątyni. Dodatkowo dostępne są tablice informacyjne i materiały, między innymi w Pielgrzymkowym Punkcie Informacyjnym

Praktyczne info

parking

2.5 / 5

Przy kościele znajduje się kilka miejsc parkingowych (od strony ulic 1 Maja i Kubsza). Parkingi są płatne w dni robocze. Można również zaparkować na okolicznych ulicach, takich jak Okrzei czy Klonowica, gdzie obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.

potrzebny czas

Na zwiedzanie świątyni warto przeznaczyć około 10–15 minut. Dodatkowe kilka minut można poświęcić na spacer po przykościelnym parku.

sugerowany wiek

Kościół Łaski w Jeleniej Górze jest miejscem otwartym dla wszystkich, niezależnie od wieku. Jego architektura i wyjątkowość z pewnością bardziej przemówią do dorosłych.

dostępność

Wejście do kościoła prowadzi przez Pielgrzymkowy Punkt Informacyjny. Świątynia jest udostępniona do zwiedzania w sezonie letnim (kwiecień–październik) codziennie, w różnych godzinach zależnych od dnia tygodnia. W niedziele zwiedzanie możliwe jest wyłącznie między mszami i nabożeństwami. W sezonie zimowym (listopad–marzec) kościół można zwiedzać jedynie w ramach grup zorganizowanych, po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Plusy i minusy

główne atuty

  • zjawiskowa architektura barokowa,
  • położenie przy jednej z głównych ulic w centrum miasta, pośród niewielkiego parku,
  • w sezonie letnim Kościół Łaski w Jeleniej Górze można zwiedzać codziennie,
  • bardzo atrakcyjna cena biletu wstępu,
  • we wnętrzu odtwarzane jest nagranie przybliżające świątynię,

słabsze strony

  • ograniczenie możliwości zwiedzania w niedziele ze względu na msze i nabożeństwa,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Warto pamiętać, że w kościele odbywają się uroczystości ślubne, które mogą czasowo ograniczyć możliwość zwiedzania.

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Poznajcie miejsca w okolicy!

Jelenia Góra to przepiękne miasto, pełne wyjątkowych miejsc i atrakcji. Wspomnę tylko o klimatycznym Śródmieściu, spokojnych Cieplicach, zielonym Wzgórzu Krzywoustego z wieżą widokową czy całkiem nowa atrakcją – Kolejkowo Modelarnią. Oprócz nich, zachęcam aby poznać inne okoliczne atrakcje, które opisałem dla Was w moich wpisach:

Wpis opublikowano: 4 kwietnia 2025, ostatnia modyfikacja treści: 4 kwietnia 2025
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Sanktuarium Świętego Krzyża, link, dostęp z dn. 03.04.2025,
  • wpis „KOŚCIÓŁ ŁASKI PW. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO” na oficjalnej stronie internetowej Miasta Jelenia Góra, link, dostęp z dn. 03.04.2025,
  • film pt. „Sanktuarium Krzyża Świętego – Kościół Garnizonowy W.P. Podwyższenia Świętego Krzyża” na kanale MiastoJeleniaGóra w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 03.04.2025,
  • wpis „Kościół ewangelicki, ob. rzymskokatolicki garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego” w serwisie zabytek.pl, link, dostęp z dn. 03.04.2025,
  • wpis „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 03.04.2025,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl