Muzeum Armii Poznań
Przechodząc przez prób Muzeum Armii Poznań czułem lekkie podekscytowanie, ponieważ miałem poznać w tym miejscu historię formacji w której służył mój pradziadek! Historia, którą do tej pory znałem jedynie z opowiadań, książek czy artykułów miała przybrać inny wymiar – materialny i bardziej namacalny, niż ten który towarzyszył mi dotychczas.
Muzeum Armii Poznań to oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, mieszczący się w Małej Śluzie, czyli jednym z ocalałych obiektów dawnego Fortu Winiary. Otwarto je w 1982 roku, od kiedy swoja ekspozycją stała przybliża losy oraz szlak bojowy Armii “Poznań”, która na skutek strategii wojsk niemieckich z formacji mającej przyjąć jedno z kluczowych uderzeń, stała się niezaatakowaną silną rezerwą. Wykorzystał to jej dowódca – gen. Tadeusz Kutrzeba, który za zgodą marszałka Rydza-Śmigłego wraz z Armią “Pomorze” zaatakował skrzydło nacierającej na Warszawę armii niemieckiej. Dzisiaj tę atak znamy jako bitwę na Bzurą, która w szczególny sposób została wyeksponowana na muzealnej wystawie.
Ekspozycja Muzeum Armii Poznań to zbiory i pamiątki, po żołnierzach tej formacji. Znajdziecie na niej zdjęcia, mapy, ilustracje, dokumenty a także elementy uzbrojenia, stroje czy broń. Do najcenniejszych eksponatów należą legendarny wręcz karabin przeciwpancerny “Ur”, łącznica telefoniczna ŁP-10, pistolet “Vis”, przez wielu ekspertów uważany za jeden z najlepszych pistoletów wojskowych w historii czy rower “bojowy”, czyli przystosowany do użytku wojskowego.
Muzeum Armii Poznań
Konkrety
lokalizacja
Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Niestety przyznaję to ze smutkiem – Muzeum Armii Poznań mimo wyjątkowej tematyki jest jednym z wielu klasycznych obiektów muzealnych, które zaskoczą tylko zainteresowanych tematem.
Galeria
Muzeum Armii Poznań
Moim zdaniem
Muzeum Armii Poznań to miejsce, które docenią zainteresowani jego tematyką. Dla innych osób może wiać tutaj nieco nudą ze względu na pozorne podobieństwo do innych obiektów muzealnych. Uważam jednak, że warto poznać historię żołnierzy gotowych bronić Wielkopolski w 1939 roku a ostatecznie broniących ojczyzny w głębi kraju.
Ranking
ceny
Wejście do muzeum jest płatne a cena biletów nie jest wysoka. Do tego mamy możliwość darmowego wejścia w każdy wtorek.
ilość turystów
Niestety raczej bez tłumów..
przygotowanie
We wnętrzach muzeum nie można się do niczego przyczepić, ponieważ prezentowane zbiory są dokładnie opisane. Gorzej wygląda wybrakowane oznakowanie dojścia do placówki, które ułatwiłoby jej odnalezienie i dotarcie dla osób będących w okolicy.
Praktyczne info
parking
Dookoła Parku Cytadela, w którym mieści się Muzeum Armii Poznań, znajdziecie wiele (również bezpłatnych) miejsc parkingowych.
potrzebny czas
Obejrzenie ekspozycji muzeum zajmie Wam około 15 minut. Zainteresowani tematyką i chętni poznać ekspozycję dokłądnie powinni mieć przygotowanie kilkanaście minut więcej, co pozwoli na bardziej wnikliwe poznanie wystawy.
sugerowany wiek
Ze względu na tematykę, uważam że miejsce jest odpowiednie dla minimum 10-latków.
dostępność
Do muzeum prowadzi kilka betonowych schodów, które są jedynym utrudnieniem. Ekspozycja jest jednopoziomowa.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalna ekspozycja i niepowtarzalna tematyka muzeum,
- lokalizacja w obiektach dawnych pruskich fortyfikacji – Fortu Winiary,
- położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- przystępna cena biletów,
słabsze strony
- tradycyjna i nienowoczesna forma ekspozycji, która może być ciekawa jedynie dla zainteresowanych tematyką muzeum,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Prezentowaną w muzeum łącznicę polową ŁP-10, możecie zobaczyć również w poznańskim Centrum Szyfrów ENIGMA, gdzie wystawiona jest jej wierna makieta. Dzięki temu, że nie jest ona oryginalna, możecie obejrzeć ją naprawdę z bliska a nawet dotknąć, czy zmienić ustawienia przełączając kable na łącznicy.
Muzeum Armii Poznań
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale “bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
- Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!