Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii Poznań

Przechodząc przez prób Muzeum Armii Poznań czułem lekkie podekscytowanie, ponieważ miałem poznać w tym miejscu historię formacji w której służył mój pradziadek! Historia, którą do tej pory znałem jedynie z opowiadań, książek czy artykułów miała przybrać inny wymiar – materialny i bardziej namacalny, niż ten który towarzyszył mi dotychczas.

Muzeum Armii Poznań to oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, mieszczący się w Małej Śluzie, czyli jednym z ocalałych obiektów dawnego Fortu Winiary. Otwarto je w 1982 roku, od kiedy swoja ekspozycją stała przybliża losy oraz szlak bojowy Armii “Poznań”, która na skutek strategii wojsk niemieckich z formacji mającej przyjąć jedno z kluczowych uderzeń, stała się niezaatakowaną silną rezerwą. Wykorzystał to jej dowódca – gen. Tadeusz Kutrzeba, który za zgodą marszałka Rydza-Śmigłego wraz z Armią “Pomorze” zaatakował skrzydło nacierającej na Warszawę armii niemieckiej. Dzisiaj tę atak znamy jako bitwę na Bzurą, która w szczególny sposób została wyeksponowana na muzealnej wystawie.

Ekspozycja Muzeum Armii Poznań to zbiory i pamiątki, po żołnierzach tej formacji. Znajdziecie na niej zdjęcia, mapy, ilustracje, dokumenty a także elementy uzbrojenia, stroje czy broń. Do najcenniejszych eksponatów należą legendarny wręcz karabin przeciwpancerny “Ur”, łącznica telefoniczna ŁP-10, pistolet “Vis”, przez wielu ekspertów uważany za jeden z najlepszych pistoletów wojskowych w historii czy rower “bojowy”, czyli przystosowany do użytku wojskowego.

Muzeum Armii Poznań

Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Armii Poznań, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Niestety przyznaję to ze smutkiem – Muzeum Armii Poznań mimo wyjątkowej tematyki jest jednym z wielu klasycznych obiektów muzealnych, które zaskoczą tylko zainteresowanych tematem.

Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii Poznań
Muzeum Armii Poznań
armia poznań muzeum cytadela
armia poznań muzeum cytadela
Muzeum Armii Poznań
Muzeum Armii Poznań
2 / 5

Muzeum Armii Poznań to miejsce, które docenią zainteresowani jego tematyką. Dla innych osób może wiać tutaj nieco nudą ze względu na pozorne podobieństwo do innych obiektów muzealnych. Uważam jednak, że warto poznać historię żołnierzy gotowych bronić Wielkopolski w 1939 roku a ostatecznie broniących ojczyzny w głębi kraju.

Muzeum Armii Poznań
3.8 / 5

4 / 5

Wejście do muzeum jest płatne a cena biletów nie jest wysoka. Do tego mamy możliwość darmowego wejścia w każdy wtorek.

4 / 5

Niestety raczej bez tłumów..

3.5 / 5

We wnętrzach muzeum nie można się do niczego przyczepić, ponieważ prezentowane zbiory są dokładnie opisane. Gorzej wygląda wybrakowane oznakowanie dojścia do placówki, które ułatwiłoby jej odnalezienie i dotarcie dla osób będących w okolicy.

4 / 5

Dookoła Parku Cytadela, w którym mieści się Muzeum Armii Poznań, znajdziecie wiele (również bezpłatnych) miejsc parkingowych.

Obejrzenie ekspozycji muzeum zajmie Wam około 15 minut. Zainteresowani tematyką i chętni poznać ekspozycję dokłądnie powinni mieć przygotowanie kilkanaście minut więcej, co pozwoli na bardziej wnikliwe poznanie wystawy.

Ze względu na tematykę, uważam że miejsce jest odpowiednie dla minimum 10-latków.

Do muzeum prowadzi kilka betonowych schodów, które są jedynym utrudnieniem. Ekspozycja jest jednopoziomowa.

  • unikalna ekspozycja i niepowtarzalna tematyka muzeum,
  • lokalizacja w obiektach dawnych pruskich fortyfikacji – Fortu Winiary,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • przystępna cena biletów,
  • tradycyjna i nienowoczesna forma ekspozycji, która może być ciekawa jedynie dla zainteresowanych tematyką muzeum,

Prezentowaną w muzeum łącznicę polową ŁP-10, możecie zobaczyć również w poznańskim Centrum Szyfrów ENIGMA, gdzie wystawiona jest jej wierna makieta. Dzięki temu, że nie jest ona oryginalna, możecie obejrzeć ją naprawdę z bliska a nawet dotknąć, czy zmienić ustawienia przełączając kable na łącznicy.

Muzeum Armii Poznań

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl