Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w mieście. Na pewno jest to zasługa doskonałej lokalizacji w samym sercu Parku Cytadela ale również zgromadzonych zbiorów, które wyłaniają się zza muzealnego ogrodzenia, będąc najlepszą jego reklamą. Formalnie Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, podobnie jak pobliskie Muzeum Armii Poznań jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Założone zostało w latach 60. XX wieku, pierwotnie jako Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania, by po kilku kolejnych przekształceniach, ostatecznie w 1998 roku zostać Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu. Muzeum zostało podzielone na dwie części:

  • ekspozycję we wnętrzach zabudowań dawnego Fortu Winiary, która prezentuje wyposażenie żołnierza i uzbrojenie lekkie: broń, amunicję artyleryjską czy mundury ale również przybliża historię walk o Poznań w 1945 roku,
  • plenerowy park sprzętu wojskowego, w którym znajduje się kilkadziesiąt egzemplarzy pojazdów wojskowych, samolotów, śmigłowców i armat, głównie z czasów po II wojnie światowej.

Dumą i chlubą Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu są czołgi T-72, T-55, T-34, działo samobieżne ISU-122, niezwykle cenna wyrzutnia rakiet BM-13N “Katiusza”, zamontowana na podwozu amerykańskiej ciężarówki oraz samoloty, m. in. bombowiec Ił-28 oraz Su-22, myśliwiec MiG-15 czy Lim-5. Sami widzicie, że jest co oglądać:)

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu to jedno z wielu tego typu placówek, które gromadzą w swoich zbiorach dawne pojazdy wojskowe oraz eksponaty związane z wojskowością. Mimo kilku unikalnych skarbów, które muzeum posiada w swoich zbiorach, to nadal za mało by ocenić je jako miejsca bardziej niepowtarzalne.

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu armata
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
wóz piechoty pojazd wojskowy muzeum poznań
ił-28 muzeum poznań Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
kapral wojtek muzeum poznań
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu czołgi cytadel poznań t-72 t-55
3 / 5

Choć Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu w mojej ocenie daleko jeszcze np. do Pilskiego Muzeum Wojskowego, warto odwiedzić je podczas spaceru po Parku Cytadela. Szkoda tylko, że wiele z pojazdów niszczeje, pewnie z braku funduszy na ich remont – dlatego tym bardziej, zachęcam by wejść do muzeum, zobaczyć zebrane eksponaty i kupując bilet wspomóc ich utrzymanie w jak najlepszym stanie.

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
3.7 / 5

3.5 / 5

Ceny biletów nie są wysokie a dodatkowo we wtorki można odwiedzić muzeum bezpłatnie. Dodatkowo wiele osób uprawionych jest biletów ulgowych.

3.5 / 5

W tygodniu muzeum odwiedza niewiele osób, znacznie więcej osób zwiedza muzeum w weekendy.

4 / 5

Poprawnie oznaczone dojście do muzeum od bardzo dobrze przygotowana informacja na terenie muzeum. Jedyne niedopracowanie to oznakowanie wejścia na wystawę plenerową, które choć oznakowane, trudno odnaleźć…

4 / 5

Dookoła Parku Cytadela, w którym mieści się Muzeum Uzbrojenia, znajdziecie wiele (również bezpłatnych) miejsc parkingowych.

Przejście całej ekspozycji zajmie Wam około 30 minut, choć oczywiście zainteresowani tematyką mogą spędzić tutaj znacznie więcej czasu.

Ze względu na tematykę muzeum, moim zdaniem jest to miejsce do którego warto zabrać dzieci 7-letnie i starsze.

Wystawa wewnątrz budynku znajduje się na jednym poziomie nie nie powinna sprawić nikomu żadnych problemów. Aby wejść na wystawę plenerową należy pokonać kilkanaście stromych schodów, co może być problemem dla osób mających problemy z poruszaniem się.

  • częściowo unikalna ekspozycja i niepowtarzalna tematyka muzeum, dotycząca walk o Poznań w 1945 roku,
  • lokalizacja w obiektach dawnych pruskich fortyfikacji – Fortu Winiary,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • przystępna cena biletów,
  • tradycyjna i nienowoczesna forma ekspozycji, która może być ciekawa jedynie dla zainteresowanych tematyką muzeum,
  • niektóre pojazdy zaniedbane i w kiepskim stanie…

Na plenerowej części ekspozycji poznacie historię Kaprala Wojtka – sympatycznego niedźwiedzia brunatnego, którego adoptowali żołnierze generała Andersa na Bliskim Wschodzie. Jest to szczególnie historia fajna dla najmłodszych! Kapral Wojtek ma również swoją budkę w poznańskim Nowym ZOO, gdzie będziecie mogli jeszcze lepiej poznać jego wyjątkową historię. O Nowym ZOO przeczytacie we wpisie: Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl