Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii Poznań
  • Marcin
  • 29 sierpnia 2022
Muzeum Armii Poznań

Przechodząc przez prób Muzeum Armii Poznań czułem lekkie podekscytowanie, ponieważ miałem poznać w tym miejscu historię formacji w której służył mój pradziadek! Historia, którą do tej pory znałem jedynie z opowiadań, książek czy artykułów miała przybrać inny wymiar – materialny i bardziej namacalny, niż ten który towarzyszył mi dotychczas.

Muzeum Armii Poznań to oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, mieszczący się w Małej Śluzie, czyli jednym z ocalałych obiektów dawnego Fortu Winiary. Otwarto je w 1982 roku, od kiedy swoja ekspozycją stała przybliża losy oraz szlak bojowy Armii „Poznań”, która na skutek strategii wojsk niemieckich z formacji mającej przyjąć jedno z kluczowych uderzeń, stała się niezaatakowaną silną rezerwą. Wykorzystał to jej dowódca – gen. Tadeusz Kutrzeba, który za zgodą marszałka Rydza-Śmigłego wraz z Armią „Pomorze” zaatakował skrzydło nacierającej na Warszawę armii niemieckiej. Dzisiaj tę atak znamy jako bitwę na Bzurą, która w szczególny sposób została wyeksponowana na muzealnej wystawie.

Ekspozycja Muzeum Armii Poznań to zbiory i pamiątki, po żołnierzach tej formacji. Znajdziecie na niej zdjęcia, mapy, ilustracje, dokumenty a także elementy uzbrojenia, stroje czy broń. Do najcenniejszych eksponatów należą legendarny wręcz karabin przeciwpancerny „Ur”, łącznica telefoniczna ŁP-10, pistolet „Vis”, przez wielu ekspertów uważany za jeden z najlepszych pistoletów wojskowych w historii czy rower „bojowy”, czyli przystosowany do użytku wojskowego.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań

GALERIA

Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii Poznań
Muzeum Armii Poznań
armia poznań muzeum cytadela
armia poznań muzeum cytadela
Muzeum Armii Poznań
Muzeum Armii Poznań

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Niestety przyznaję to ze smutkiem – Muzeum Armii Poznań mimo wyjątkowej tematyki jest jednym z wielu klasycznych obiektów muzealnych, które zaskoczą tylko zainteresowanych tematem.

  • MOIM ZDANIEM

Muzeum Armii Poznań to miejsce, które docenią zainteresowani jego tematyką. Dla innych osób może wiać tutaj nieco nudą ze względu na pozorne podobieństwo do innych obiektów muzealnych. Uważam jednak, że warto poznać historię żołnierzy gotowych bronić Wielkopolski w 1939 roku a ostatecznie broniących ojczyzny w głębi kraju.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Armii Poznań, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.8 / 5

Muzeum Armii Poznań


CENY

4 / 5

Wejście do muzeum jest płatne a cena biletów nie jest wysoka. Do tego mamy możliwość darmowego wejścia w każdy wtorek.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Niestety raczej bez tłumów..

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

We wnętrzach muzeum nie można się do niczego przyczepić, ponieważ prezentowane zbiory są dokładnie opisane. Gorzej wygląda wybrakowane oznakowanie dojścia do placówki, które ułatwiłoby jej odnalezienie i dotarcie dla osób będących w okolicy.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Dookoła Parku Cytadela, w którym mieści się Muzeum Armii Poznań, znajdziecie wiele (również bezpłatnych) miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Obejrzenie ekspozycji muzeum zajmie Wam około 15 minut. Zainteresowani tematyką i chętni poznać ekspozycję dokłądnie powinni mieć przygotowanie kilkanaście minut więcej, co pozwoli na bardziej wnikliwe poznanie wystawy.

SUGEROWANY WIEK

Ze względu na tematykę, uważam że miejsce jest odpowiednie dla minimum 10-latków.

DOSTĘPNOŚĆ

Do muzeum prowadzi kilka betonowych schodów, które są jedynym utrudnieniem. Ekspozycja jest jednopoziomowa.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Prezentowaną w muzeum łącznicę polową ŁP-10, możecie zobaczyć również w poznańskim Centrum Szyfrów ENIGMA, gdzie wystawiona jest jej wierna makieta. Dzięki temu, że nie jest ona oryginalna, możecie obejrzeć ją naprawdę z bliska a nawet dotknąć, czy zmienić ustawienia przełączając kable na łącznicy.

Muzeum Armii Poznań

MOCNE STRONY

  • unikalna ekspozycja i niepowtarzalna tematyka muzeum,
  • lokalizacja w obiektach dawnych pruskich fortyfikacji – Fortu Winiary,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • przystępna cena biletów,

SŁABE STRONY

  • tradycyjna i nienowoczesna forma ekspozycji, która może być ciekawa jedynie dla zainteresowanych tematyką muzeum,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!