Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Błędne Skały to bez wątpienia najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych po ich polskiej stronie. Długi na około pół kilometra labirynt, prowadzący szczelinami i zaułkami wśród potężnych bloków skalnych, to miejsce które urzeknie Was swoją wyjątkowością. Obszar Błędnych Skał zajmuje około 22 hektarów i jest obszarem ochrony czynnej Parku Narodowego Gór Stołowych, przez co możemy poruszać się po nich wyłącznie wyznaczonym szlakiem. Skalny labirynt w Górach Stołowych, który dzisiaj nazywamy Błędnymi Skałami powstał dziesiątki tysięcy lat temu na skutek erozji i wietrzenia piaskowców, z których zbudowane są tutejsze skały. Nierównomiernie zbudowana skała piaskowca w różnym stopniu ulegała procesom niszczenia, przez co tam gdzie skała była słabsza powstały szczeliny, korytarze i puste przestrzenie.

Skały które nie uległy procesom niszczenia, pozostały do dzisiaj w przeróżnych kształtach i formach, często przypominając całkowicie inne przedmioty, obiekty czy zwierzęta. Wiele z nich doczekało się swoich nazw, z których najbardziej znana jest Kurza Stopka, ale znajdziecie tutaj również Skalne Siodło, Wielką Salę czy Tunel. W przeszłości Błędne Skały uznawano za ruiny potężnego zamczyska a wśród tego niezwykłego skalnego miasta, krążyło również wiele legend.

Obecnie to niezwykle cenny przyrodniczo obszar i bardzo popularne miejsce wśród turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć najpiękniejszy (moim zdaniem) skalny labirynt w Górach Stołowych.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Lokalizacja miejsca „Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!”: zachodnia część polskich Gór Stołowych oraz Parku Narodowego Gór Stołowych, na obszarze Stoliwa Skalniak. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych! w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Jest tylko jeden tak ciasny, zawiły i miejscami klaustrofobiczny skalny labirynt w Górach Stołowych, nazywa się oczywiście Błędne Skały! Piękno, potęga i wyjątkowość przyrody zaklęte w skale!

moim zdaniem

Błędne Skały to jedno z najciekawszych miejsc w Górach Stołowych, którego na pewno nie można pomijać w swoich planach!

Galeria zdjęć

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

skalny labirynt w górach stołowych błędne skały ziemia kłodzka atrakcje
szczelina labirynt błędne skały wąskie przejście
góry stołowe skały piaskowiec
skalny labirynt w górach stołowych
skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce ziemia kłodzka atrakcje szlaki w górach stołowych ziemia kłodzka atrakcje co warto zobaczyć w górach stołowych
taras widokowy punkt widokowy na parkingu przy błędnych skałach

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3/5 – składowe oceny:

Ceny3.5/5

Wejście na trasę Błędnych Skał jest biletowane. Ceny biletów są na akceptowalnym poziomie i wynoszą około kilkunastu złotych za osobę. Bilety warto zakupić wcześniej online, na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych, ponieważ ilość biletów na daną godzinę jest ograniczona.

Ilość odwiedzających1.5/5

Dużo, prawie tłum…

Przygotowanie4/5

Trasa jest oznaczona i zabezpieczona w wystarczający by nie zgubić trasy. Do tego kilka tablic informacyjnych i drogowskazów, które mają walor edukacyjny i pomagają w orientacji. Niestety wiele z oznaczeń wymaga odświeżenia lub odnowienia.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Parking – 4.5/5

Chcąc wyruszyć w Błędne Skały, możemy zostawić samochód na dwóch parkingach:

  • dolnym – YMCA, przy drodze wojewódzkiej DW387 – bezpłatny, czas dojścia na trasę w Błędnych Skałach to ok. 75 minut,
  • górnym, przy Błędnych Skałach – wjazd na parking jest płatny (koszt wjazdu i parkowania ok. 3-krotnie droższy od biletów na trasę turystyczną), wjazd i zjazd drogą Aleksandra od DW 387 o ściśle określonych godzinach (ruch jednokierunkowy); czas wjazdu i zjazdu ok. 10 minut.

Potrzebny czas

Przejście skalnego labiryntu (trasy biletowanej) to kwestia około 30-40 minut w zależności od ilości osób na trasie. Do tego czasu należy doliczyć czas pokonania trasy powrotnej, biegnącej wzdłuż granicy państwowej, który wynosi około 10 minut. Pamiętajcie również o czasie potrzebnym na dojście z parkingu (górnego lub dolnego, tzw. YMCA) oraz ewentualnym wjeździe na parking górny.

Nam, cała „operacja Błędne Skały” zajęła 2 godziny, podczas których wjechaliśmy samochodem na parking górny, doszliśmy na trasę labiryntu i następnie przeszliśmy ją, wróciliśmy na parking górny i zjechaliśmy do drogi głównej (Droga Stu Zakrętów – DW387).

Sugerowany wiek

Błędne Skały są prostsze do pokonania przez dzieci niż Szczeliniec Wielki i trasa turystyczna na najwyższej górze Gór Stołowych. Moim zdaniem na najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych – Błędne Skały można wyruszyć już z 4-5 letnim dzieckiem.

Dostępność

Skalny labirynt w Górach Stołowych to miejsce, które miejscami jest bardzo ciasne oraz wymagające. Problem z pokonaniem Błędnych Skał mogą mieć osoby o obniżonej sprawności ale również osoby otyłe, wysokie, krępe czy bardzo dobrze zbudowane. Błędne Skały są za to przyjazne dzieciom, które nie powinny mieć większego problemu z pokonaniem trasy. Pokonanie trasy z dziecięcym nosidłem czy z dzieckiem w nosidle lub chuście, może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

podpowiedź

Według legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór, czyli Liczyrzepa. Bardziej kojarzony z Karkonoszami, gdzie na nawet swój Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie, za to w Górach Stołowych ma swój tron, który jest najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego i jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych szczytu.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalny i niepowtarzalny skalny labirynt,
  • dobre oznakowanie oraz przygotowanie trasy,
  • parkingi,
  • ograniczona ilość biletów na daną godzinę, dzięki czemu tłum jest nieco ograniczany,
  • możliwość zakupu biletów online,

słabsze strony

  • bardzo wielu odwiedzających,
  • drogi wjazd na parking górny,
  • ograniczona dostępność miejsca,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

 

Wpis opublikowano: 22 lipca 2022
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl