Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Błędne Skały to bez wątpienia najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych po ich polskiej stronie. Długi na około pół kilometra labirynt, prowadzący szczelinami i zaułkami wśród potężnych bloków skalnych, to miejsce które urzeknie Was swoją wyjątkowością. Obszar Błędnych Skał zajmuje około 22 hektarów i jest obszarem ochrony czynnej Parku Narodowego Gór Stołowych, przez co możemy poruszać się po nich wyłącznie wyznaczonym szlakiem. Skalny labirynt w Górach Stołowych, który dzisiaj nazywamy Błędnymi Skałami powstał dziesiątki tysięcy lat temu na skutek erozji i wietrzenia piaskowców, z których zbudowane są tutejsze skały. Nierównomiernie zbudowana skała piaskowca w różnym stopniu ulegała procesom niszczenia, przez co tam gdzie skała była słabsza powstały szczeliny, korytarze i puste przestrzenie.

Skały które nie uległy procesom niszczenia, pozostały do dzisiaj w przeróżnych kształtach i formach, często przypominając całkowicie inne przedmioty, obiekty czy zwierzęta. Wiele z nich doczekało się swoich nazw, z których najbardziej znana jest Kurza Stopka, ale znajdziecie tutaj również Skalne Siodło, Wielką Salę czy Tunel. W przeszłości Błędne Skały uznawano za ruiny potężnego zamczyska a wśród tego niezwykłego skalnego miasta, krążyło również wiele legend.

Obecnie to niezwykle cenny przyrodniczo obszar i bardzo popularne miejsce wśród turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć najpiękniejszy (moim zdaniem) skalny labirynt w Górach Stołowych.

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

zachodnia część polskich Gór Stołowych oraz Parku Narodowego Gór Stołowych, na obszarze Stoliwa Skalniak

Dokładną lokalizację miejsca: Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Jest tylko jeden tak ciasny, zawiły i miejscami klaustrofobiczny skalny labirynt w Górach Stołowych, nazywa się oczywiście Błędne Skały! Piękno, potęga i wyjątkowość przyrody zaklęte w skale!

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

skalny labirynt w górach stołowych błędne skały ziemia kłodzka atrakcje
góry stołowe skały piaskowiec
skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce ziemia kłodzka atrakcje szlaki w górach stołowych ziemia kłodzka atrakcje co warto zobaczyć w górach stołowych
szczelina labirynt błędne skały wąskie przejście
skalny labirynt w górach stołowych
taras widokowy punkt widokowy na parkingu przy błędnych skałach
4 / 5

Błędne Skały to jedno z najciekawszych miejsc w Górach Stołowych, którego na pewno nie można pomijać w swoich planach!

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!
3 / 5

3.5 / 5

Wejście na trasę Błędnych Skał jest biletowane. Ceny biletów są na akceptowalnym poziomie i wynoszą około kilkunastu złotych za osobę. Bilety warto zakupić wcześniej online, na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych, ponieważ ilość biletów na daną godzinę jest ograniczona.

1.5 / 5

Dużo, prawie tłum…

4 / 5

Trasa jest oznaczona i zabezpieczona w wystarczający by nie zgubić trasy. Do tego kilka tablic informacyjnych i drogowskazów, które mają walor edukacyjny i pomagają w orientacji. Niestety wiele z oznaczeń wymaga odświeżenia lub odnowienia.

4.5 / 5

Chcąc wyruszyć w Błędne Skały, możemy zostawić samochód na dwóch parkingach:

  • dolnym – YMCA, przy drodze wojewódzkiej DW387 – bezpłatny, czas dojścia na trasę w Błędnych Skałach to ok. 75 minut,
  • górnym, przy Błędnych Skałach – wjazd na parking jest płatny (koszt wjazdu i parkowania ok. 3-krotnie droższy od biletów na trasę turystyczną), wjazd i zjazd drogą Aleksandra od DW 387 o ściśle określonych godzinach (ruch jednokierunkowy); czas wjazdu i zjazdu ok. 10 minut.

Przejście skalnego labiryntu (trasy biletowanej) to kwestia około 30-40 minut w zależności od ilości osób na trasie. Do tego czasu należy doliczyć czas pokonania trasy powrotnej, biegnącej wzdłuż granicy państwowej, który wynosi około 10 minut. Pamiętajcie również o czasie potrzebnym na dojście z parkingu (górnego lub dolnego, tzw. YMCA) oraz ewentualnym wjeździe na parking górny.

Nam, cała “operacja Błędne Skały” zajęła 2 godziny, podczas których wjechaliśmy samochodem na parking górny, doszliśmy na trasę labiryntu i następnie przeszliśmy ją, wróciliśmy na parking górny i zjechaliśmy do drogi głównej (Droga Stu Zakrętów – DW387).

Błędne Skały są prostsze do pokonania przez dzieci niż Szczeliniec Wielki i trasa turystyczna na najwyższej górze Gór Stołowych. Moim zdaniem na najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych – Błędne Skały można wyruszyć już z 4-5 letnim dzieckiem.

Skalny labirynt w Górach Stołowych to miejsce, które miejscami jest bardzo ciasne oraz wymagające. Problem z pokonaniem Błędnych Skał mogą mieć osoby o obniżonej sprawności ale również osoby otyłe, wysokie, krępe czy bardzo dobrze zbudowane. Błędne Skały są za to przyjazne dzieciom, które nie powinny mieć większego problemu z pokonaniem trasy. Pokonanie trasy z dziecięcym nosidłem czy z dzieckiem w nosidle lub chuście, może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

  • unikalny i niepowtarzalny skalny labirynt,
  • dobre oznakowanie oraz przygotowanie trasy,
  • parkingi,
  • ograniczona ilość biletów na daną godzinę, dzięki czemu tłum jest nieco ograniczany,
  • możliwość zakupu biletów online,
  • bardzo wielu odwiedzających,
  • drogi wjazd na parking górny,
  • ograniczona dostępność miejsca,

Według legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór, czyli Liczyrzepa. Bardziej kojarzony z Karkonoszami, gdzie na nawet swój Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie, za to w Górach Stołowych ma swój tron, który jest najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego i jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych szczytu.

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

 

Wpis opublikowano: 22 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 28 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl