Park Ducha Gór

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Park Ducha Gór lub Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie to mieszczący się na tyłach dawnego domu Carla i Gerharta Hauptmannów, zabytkowy park przybliżający nam przyrodę Karkonoszy i jednocześnie będący ciekawym miejscem na spacer z dziećmi. Na terenie parku, który liczy sobie około 4,5 hektara powierzchni, znajdziecie aż ponad kilometr ścieżek, które doprowadzą nas do najciekawszych zakątków parku.

Pomysł stworzenia parku narodził się w głowach braci Hauptmann ponad 100 lat temu. Postanowili oni wokół swojego domu utworzyć unikatowy ogród, który miał stać się zarówno miejscem do odpoczynku jak i pracy twórczej. Wykorzystali naturalne ukształtowanie oraz roślinność, uzupełniając ją sprowadzanymi sadzonkami drzew i krzewów, które obecnie możemy podziwiać już jako duże okazy. Bardzo dużą uwagę przy tworzeniu parku, zwrócono na walory widokowe tego terenu i przepiękny widok na panoramę masywu Karkonoszy.

Obecnie Park Ducha Gór to jedna z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Został on odnowiony w 2011 roku a dodatkowo wybudowano w nim niepozorne domeczki, będące nie lada gratką dla dzieci, nawiązujące swoją tematyką do szeroko pojętej edukacji przyrodniczej. Są to m. in. Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Skrzata z mchu i paproci czy Chata Rzepichy Zielarki a do tego wszystkie również niewielki placyk zabaw, który nazwano Placem Dobrej Kondycji:) Tuż przy wejściu do parku możemy zobaczyć również pomnik nagrobny Carla Hauptmanna, pomysłodawcy i twórcy parku.

Park Ducha Gór jest również miejscem organizowania wydarzeń o tematyce proekologicznej.

Dokładną lokalizację miejsca: Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Park Ducha Gór jest swego rodzaju parkiem dendrologicznym, w którym możemy podziwiać przeróżne okazy drzew i krzewów, często o znacznej wartości przyrodniczej. Dodatkowo na jego terenie znajdziemy klimatyczne chatki, punkt widokowy i niewielki plac zabaw, co wyróżnia go na tle innych tego typu ogrodów.

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Park Ducha Gór
Park Ducha Gór
Park Ducha Gór punkty widokowe w Szklarskiej Porębie
atrakcje dla dzieci w szklarskiej porębie Park Ducha Gór
3 / 5

Park Ducha Gór to miejsce, które warto odwiedzić, szczególnie z dziećmi, które będą mogły tutaj skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Z racji, że nie ma tutaj tłumów, jest to dobre miejsce na spokojniejszy spacer.

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie
3 / 5

3 / 5

Symboliczna opłata za wejście do parku, która dla mnie osobiście była nieco zaskakująca…

4 / 5

Do Parku Ducha Gór przybywa niewielu turystów, dlatego nie trzeba obawiać się tłumów.

2 / 5

Oj wiele brakuje jeżeli chodzi o oznaczenia i informacje dla turystów w Parku Ducha Gór. Najbardziej brakuje tabliczek z nazwami domków, drogowskazów na plac zabaw czy punkt widokowy…

4.5 / 5

Przed budynkiem Muzeum Karkonoskiego znajduje się bezpłatny parking na kilkanaście samochodów, co wystarcza dla odwiedzających to miejsce turystów.

Optymalnie zarezerwować sobie od 30 do 60 minut.

Dla każdego.

Jedyną trudnością, którą możemy spotkać w parku są schody, które z pomocą innych osób można pokonać.

  • atrakcje dla dzieci,
  • przyrodnicze unikaty,
  • przepiękny widok na Karkonosze,
  • bezpłatny parking pod samym parkiem,
  • po sąsiedzku Muzeum Karkonoskie,
  • niewielu odwiedzających,
  • brak dobrze przygotowanej informacji turystycznej z tabliczkami informacyjnymi czy drogowskazami,

Drodzy rodzice, plac zabaw dla dzieci znajduje się na samym końcu parku… Cierpliwości:)

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl