Park Narodowy Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych to jeden z kilkudziesięciu polskich parków narodowych, czyli miejsc gdzie w szczególny sposób dba się o wyjątkowa przyrodę oraz pozostałe walory. Swoim terenem obejmuje część polskiego obszaru pasma Gór Stołowych, znajdujących się w zachodnich krańcach Kotliny Kłodzkiej. Utworzony został w 1993 roku i jest jednym z mniejszych polskich parków narodowych, zajmując powierzchnię około 63 km kwadratowych. Najwyższym szczytem parku i jednocześnie jego symbolem jest wysoki na 919 m. n. p. m. Szczeliniec Wielki.
Charakterystycznym krajobrazem Parku Narodowego Gór Stołowych są rozległe i pozornie płaskie szczyty, na których znajdują się skalne platformy w których na skutek erozji trwającej tysiące lat, powstały unikalne formy skalne jak szczeliny, labirynty i rzeźby skalne czy pojedyncze skały o nieregularnych kształtach. Park Narodowy Gór Stołowych to również miejsce, gdzie urozmaicona i ciekawa jest również przyroda ożywiona. Poza dobrze znanymi nam zwierzętami jak np. jelenie, lisy, dziki spotkać można tutaj również borsuka, gronostaja, ryjówkę czy muflona – sprawdzonego na początku XX wieku z Korsyki, który zaaklimatyzował się w umiarkowanym klimacie Polski.
Park Narodowy Gór Stołowych to obecnie również bardzo popularne miejsce wśród turystów, który bardzo chętnie odwiedzają najpopularniejsze labirynty skalne oraz doskonałe punkty widokowe, zlokalizowane na skalnych platformach, jak np. ta tuż obok schroniska na Szczelińcu Wielkim.
Park Narodowy Gór Stołowych
Konkrety
lokalizacja
Sudety Środkowe, zachodnie regiony Kotliny Kłodzkiej, administracyjnie na Dolnym Śląsku
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Góry Stołowe i utworzony na ich terenie park narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które swoją przyrodą, szczególnie nieożywioną wyróżnia się na tle innych polskich rezerwatów przyrody. Takie nagromadzenie skalnych rzeźb, labiryntów czy szczelin znajdziecie tylko w Górach Stołowych!
Galeria
Park Narodowy Gór Stołowych
Moim zdaniem
Góry Stołowe to wyjątkowe miejsce, które zaskoczyć może wielu miłośników górskich wędrówek. Oprócz pięknych widoków, intensywnych podejść i pięknej górskiej roślinności, Park Narodowy Gór Stołowych zachwyca niesamowitymi formami skalnymi, wąskimi szczelinami i pokręconymi skalnymi labiryntami. Bez wątpienia miejsce, którego nie wypada przegapić!
Ranking
ceny
Wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatne. Bilety musimy nabyć jedynie w przypadku, gdy chcemy wejść do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim oraz Błędnych Skał.
ilość turystów
Góry Stołowe i funkcjonujący na ich terenie park narodowy to bardzo popularne miejsce wśród turystów. Najważniejsze szlaki są dosłownie oblegane, nieco lepiej sytuacja wygląda na mniej znanych trasach a mimo to, bywa trudno tutaj o dłuższe chwile w samotności.
przygotowanie
Na terenie parku narodowego znajdziecie dziesiątki kilometrów oznaczonych szlaków turystycznych, liczne ułatwienia w najtrudniejszych miejscach oraz wiele przygotowanych miejsc do odpoczynku takich jak zadaszone wiaty czy ławki. Dodatkowo w najciekawszych przyrodniczo miejscach możecie spotkać przygotowane tablice informacyjne.
Praktyczne info
parking
Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziecie wiele przygotowanych miejsc parkingowych, zlokalizowanych w pobliżu wejść na szlaki czy przy ważnych ich skrzyżowaniach. Niestety wiele z nich okazuje się za małych w porach największego ruchu turystycznego. Na parkingach przygotowanych przez Park Narodowy nie są pobierane opłaty za postój.
potrzebny czas
Tak wiele, jak tylko zapragniecie:)
sugerowany wiek
Góry Stołowe nie są trudnym i wymagającym pasmem górskim, dlatego są częstym wyborem na pierwsze górskie wędrówki i przygody dla dzieci. Moim zdaniem to dobre miejsce na pierwszą styczność z górami dla dzieci w wieku 5 lat i starszych. Młodsze dzieci będą potrzebowały w wielu miejscach dużej pomocy od dorosłych a dodatkowo wiele wąskich przejść i szczelin, może taką pomoc utrudnić czy nawet uniemożliwić.
dostępność
Teren Parku Narodowego Gór Stołowych to typowy obszar górski, który jest trudny do pokonania wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim a także może sprawić wiele trudności, osobom o obniżonej sprawności.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalna przyroda, szczególnie nieożywiona,
- dobrze przygotowane szlaki turystyczne oraz zaplecze dla turystów,
- bezpłatny wstęp na większość obszaru parku,
- wiele fantastycznych punktów widokowych,
słabsze strony
- na najpopularniejszych szlakach bywa bardzo tłoczno,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Przez teren parku narodowego przebiega droga wojewódzka nr 387, tworząc krętą „Drogę Stu Zakrętów”. Mimo, że jej stan w wielu miejscach daleki jest od dobrego, jest ona główną osią komunikacyjną w parku, która przecina w wielu miejscach szlaki turystyczne. Przy drodze zlokalizowano wiele parkingów i miejsc postojowych, dzięki czemu można bezpiecznie zostawić samochód i ruszyć w wędrówkę po parku.
Park Narodowy Gór Stołowych
Poznajcie miejsca w okolicy!
Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:
- Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)
- Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)
- Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne wśród palm!
- Polanica-Zdrój. Atrakcje wokół Wielkiej Pieniawy!
- Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach
- Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!
Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!