ratusz w lesznie

Ratusz w Lesznie. Perła barokowej architektury miejskiej

Ratusz w Lesznie to najbardziej znana budowla miasta, przez stulecia będąca siedzibą władz miasta a także uznawana za perłę architektury i jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Stojący do dzisiaj na centralnym miejscu leszczyńskiego rynku ratusz, jest wyjątkowo piękną pamiątką „złotego okresu” miasta z czasów Leszczyńskich i Jana Amosa Komeńskiego.

Pierwszy, późnorenesansowy ratusz w Lesznie wzniesiono w latach 1637-1639, prawdopodobnie według projektu Krzysztofa Bonadury Starszego. Niestety spłonął on w wielkim pożarze miasta w 1656 roku. Pracami przy jego odbudowie, które ukończono przed 1660 r., kierował leszczyński budowniczy Marcin Woida. Niestety ratusz w Lesznie po 7 latach, w trakcie wojny północnej został ponownie zniszczony. Odbudowano go krótko po zniszczeniu (1707-1708) według projektu Jerzego Catenazziego i Pompeo Ferrariego (autora m. in. klasztoru cysterek w Owińskach, pałacu arcybiskupiego w Poznaniu czy klasztoru filipinów na Świętej Górze). Właśnie wtedy ratusz w Lesznie zyskał barokowo-klasycystycznej formie, którą mimo kolejnych pożarów, zniszczeń czy przebudów utrzymał do dzisiaj. Jedną z przebudów (z lat 1786-1789) przypisuje się królewskiemu architektowi Dominikowi Merliniemu, znanemu chociażby z projektu pałacu na wodzie w warszawskich Łazienkach. Ostatni remont miał miejsce w latach 2019-2020 i przywrócił ratuszowi historyczną kolorystykę elewacji z XVIII wieku, którą udało się ustalić na podstawie badań. Ponadto obecna budowla zawiera relikty pierwszego ratusza z XVII wieku, m. in. kartusz herbowy.

Dzisiejszy, trzykondygnacyjny budynek ze smukłą, wysoką wieżą jest nadal reprezentacyjną siedzibą władz miasta. Mieści się w nim m. in. sala ślubów, sala wystawowa a także reprezentacyjny gabinet prezydenta miasta, służący do przyjmowania zagranicznych delegacji.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Ratusz w Lesznie. Perła barokowej architektury miejskiej

Konkrety

lokalizacja

Leszno, Rynek 1

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Ratusz w Lesznie. Perła barokowej architektury miejskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Bez wątpienia ratusz w Lesznie to jeden z najbardziej reprezentacyjnych gmachów miejskich władz, jakie spotkacie w Wielkopolsce, ale również reszcie kraju. Centralny budynek leszczyńskiego rynku to bez wątpienia perła architektury, będąca jedną z największych ozdób miasta!

Galeria

Ratusz w Lesznie. Perła barokowej architektury miejskiej

leszno atrakcje ratusz w lesznie atrakcje w lesznie ciekawe miejsca co warto zobaczyć w lesznie
leszno wieża ratuszowa
kartusz herb leszczyńscy miasto leszno
ratusz w lesznie
wieża ratusz miasta leszna
kartusz herb miasta herb leszczyńskich leszno

Moim zdaniem

4 / 5

Będąc w Lesznie, wizyta pod murami miejskiego ratusza powinna być obowiązkowym punktem zwiedzania miasta. Warto go zobaczyć również dlatego, że jego klasyczna i dostojna bryła, niemalże idealnie wpisuje się stereotypowe wyobrażenie miejskiego ratusza.

Ranking

Ratusz w Lesznie. Perła barokowej architektury miejskiej
3.2 / 5

ceny

5 / 5

Obejrzeć leszczyński ratusz można praktycznie tylko z zewnątrz, przez co nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

ilość turystów

3.5 / 5

Centralny plac miasta zapewne nie zasypia, dlatego trudno będzie Wam krążyć wokół ratusza w samotności. Nie przeszkadza to jednak w spokojnym podziwianiu tego wyjątkowego gmachu.

przygotowanie

1 / 5

Niestety poza standardową tabliczką “ZABYTEK” i tablic urzędowych, nie znalazłem miejsca czy elementu informacyjnego (np. planszy, tablicy, makiety), który pozwoliłby poznać leszczyński ratusz lub ułatwiały dotarcie do niego.

Praktyczne info

parking

3 / 5

Najbliższe miejsca parkingowe znajdziecie m. in na ul. B. Chrobrego, Leszczyńskich, J. Metziga i Grodzkiej. Obowiązuje na nich Strefa Płatnego Parkowania. Oprócz tych miejsc parkingowych na ul. B. Chrobrego znajduje się płatny parking niestrzeżony (na wysokości budynku 33).

potrzebny czas

Obejrzenie ratusza z zewnątrz zajmie Wam do 5 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Ratusz w Lesznie to miejski budynek administracyjny, który można bez ograniczeń oglądać z płyty leszczyńskiego rynku, który jest względnie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi.

Plusy i minusy

główne atuty

  • architektoniczny klasyk,
  • zlokalizowany w samym sercu miasta, wśród zabytkowej zabudowy,
  • niedawno wyremontowany, dzięki czemu jeszcze bardziej zachwyca wyglądem,

słabsze strony

  • brak należytej informacji dla turystów i zainteresowanych budynkiem,
  • mocno ograniczone możliwości zobaczenia wnętrz ratusza,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Znalazłem informację, że ratusz w Lesznie można zwiedzić również wewnątrz. Wymaga to wcześniejszego kontaktu i uzgodnienia z Urzędem Miasta.

Ratusz w Lesznie. Perła barokowej architektury miejskiej

Poznajcie miejsca w okolicy!

Południowa Wielkopolska pełna jest ciekawych miejsc i atrakcji! Poznajcie kilka z nich z moich blogowych wpisów:

Wpis opublikowano: 23 sierpnia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 23 sierpnia 2024
Wykaz źródeł
  • wpis Ratusz na stronie www.zabytki.leszno.pl, link, dostęp z dn. 19.08.2024,
  • wpis Ratusz na stronie lesznoregion.pl, link, dostęp z dn. 19.08.2024,
  • wpis ratusz w serwisie zabytek.pl, link, dostęp z dn. 19.08.2024,
  • wpis Ratusz w Lesznie na stronie regionwielkopolska.com, link, dostęp z dn. 19.08.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl