Rezerwat i jezioro Liwia Łuża

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża to położony zaledwie niecały kilometr od Morza Bałtyckiego rezerwat przyrody, będący ważną ostoją ptactwa wodnego oraz chroniący przybrzeżne jezioro Liwia Łuża. Między brzegiem morza a jeziorem Liwia Łuża znajdują się częściowo miejscowości Niechorze i Pogorzelica, będące lubianymi miejscowościami wczasowymi na polskim wybrzeżu.

Najważniejszym miejscem rezerwatu jest naturalne jezioro Liwia Łuża, które charakteryzuje się niewielką głębokością (średnia głębokość to ok. 1 metr) oraz niestety wysokim stopnie eutrofizacji wody. Jest ono ważnym środowiskiem występowania dzikiego łabędzia oraz licznego ptactwa błotno-wodnego. Jezioro jest również siedliskiem wielu gatunków ryb i bardzo popularnym miejscem wśród wędkarzy. Jezioro dzięki położeniu tuż przy morskim brzegu i połączeniu z morzem kanałem o tej samej nazwie, jest miejscem występowania cofki oraz okresowego zasolenia, za sprawą wlewania się do wód jeziora wody morskiej, szczególnie w czasie sztormów.

Od 1959 roku jezioro Liwia Łuża chroniona jest za sprawą utworzonego wtedy rezerwatu przyrody. W późniejszych latach obszar ten znalazł się również w granicach Natury 2000.

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża okrąża zielony szlak turystyczny (Szlak Liwiej Łuży), który swój początek i koniec ma w Niechorzu. Od strony Niechorza wzdłuż brzegu jeziora biegnie ścieżka rowerowa, trasa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej a dodatkowo zlokalizowano dwa drewniane pomosty wędkarskie.

 

Dokładną lokalizację miejsca: Rezerwat i jezioro Liwia Łuża, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża to jedno z kilku polskich jezior przybrzeżnych. Niewątpliwie każde z nich ma swój urok, jednak ogółem są bardzo podobne do siebie.

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża
Rezerwat i jezioro Liwia Łuża
Rezerwat i jezioro Liwia Łuża
Rezerwat i jezioro Liwia Łuża
2 / 5

Choć rezerwat i jezioro Liwia Łuża nie są wystrzałową atrakcją turystyczną, niektórzy z Was docenią spokój tego miejsca, widoki oraz biegnące w pobliżu szlaki turystyczne i trasy rowerowe.

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4.5 / 5

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża oraz szlak turystyczny i trasa rowerowa biegnąca w pobliżu nie są oblegane przez turystów, dzięki czemu nie trzeba obawiać się tłumów.

3.5 / 5

Na terenie rezerwatu i w okolicy jeziora znajdziecie pojedyncze elementy informacji turystycznej jak tablice czy oznaczenia szlaków. Brakuje jednak bardziej szczegółowych informacji np. dotyczących trasy rowerowej czy czasu przejścia jeziora dookoła szlakiem pieszym. Może warto pomyśleć o ścieżce edukacyjnej?

3.5 / 5

Najwięcej miejsc do pozostawienia samochodu znajdziecie w okolicy stacji kolejowej w Niechorzu. Parkowanie w tym miejscu jest płatne.

W zależności o waszych planów i sposobu spędzania czasu potrzebujecie od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, jeżeli macie taką ochotę.

Dla każdego. Na drewnianych pomostach nie ma barierek, dlatego dzieci powinny korzystać z nich tylko pod opieką dorosłych.

Dostępne dla każdego, choć w kilku miejscach osoby niepełnosprawne lub poruszające się na wózku będą potrzebowały pomocy.

  • spokój, cisza i piękny widok na spokojne jezioro,
  • ścieżka rowerowa oraz szlak pieszy,
  • pomosty wędkarskie z których można podziwiać widoki lub na którym można chwilę odpocząć,
  • informacja turystyczna nieco uboga a mająca potencjał:)

Ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż jeziora od strony Niechorza jest oświetlona, przez co można wybrać się na przejażdżkę nawet późnym wieczorem.

Rezerwat i jezioro Liwia Łuża

Poznajcie Wybrzeże Rewalskie, czyli okolice Niechorza, Rewala czy Pogorzelicy z wpisów na kierunkowo.pl. Odkryjcie najciekawsze miejsca okolicy z poniższych wpisów:

Odkryjcie również atrakcje idealne na rodzinne wakacje! Wasze pociechy będą zachwycone a Wy również przeżyjecie fajną przygodę. Podpowiedzi znajdziecie we wpisach:

Wpis opublikowano: 14 czerwca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl