Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Utworzony w 1997 roku Rogaliński Park Krajobrazowy powstał w dolinie Warty, chroniąc przede wszystkim największe w Europie(!) skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych. To właśnie potężne i liczne dęby są jego największym skarbem. Zgodnie z wykonaną w 1992 roku inwentaryzacją naliczono około 2000 dębów na tym terenie z czego 1435 (!) jest pomnikiem przyrody, z racji obwodu przekraczającego 200 centymetrów (na wysokości 1,3 metra). Najbardziej znanymi dębami rogalińskimi są oczywiście, rosnące w pałacowym parku dęby „Lech”, „Czech” i „Rus”. Jednak te znajdujące się trochę dalej od magnackiej posiadłości i rosnące na terenie parku krajobrazowego są równie imponujące, majestatyczne i wiekowe.

Rogaliński Park Krajobrazowy zajmuje obecnie powierzchnię 127 kilometrów kwadratowych i rozciąga się wzdłuż rzeki Warty od Puszczykowa (gdzie kończy się Wielkopolski Park Narodowy) aż do okolic Śremu. Teren parku krajobrazowego to głównie podmokłe tereny zalewowe rzeki Warty z licznymi starorzeczami, porośnięte zielonymi łąkami na których wybijają się potężne dęby szypułkowe. Największe wrażenie robią obumarłe dęby, które wyglądają niczym scenografia filmów grozy. Jednak z racji swojej wartości przyrodniczej, również obumarłe dęby podlegają ochronie, ponieważ są doskonałym miejscem do życia wielu chronionych i rzadko spotykanych stworzeń. Oczywiście nazwa Rogalińskiego Parku Krajobrazowego wzięła swoją nazwę od Rogalina, w którym to znajduje się niezwykle okazały pałac wraz z ogrodami i parkiem pałacowym, na terenie którego rosną, wcześniej wspomniane dęby rogalińskie.

Niestety teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego nie zachował się w swoim pierwotnym, naturalnym stanie do dnia dzisiejszego. W XV-XVI wieku oraz później w XVII-XVIII wieku nastąpiło w wyniku osadnictwa, znaczne zmniejszenie powierzchni lasów. Również w XVIII wieku przeprowadzono tutaj intensywne prace melioracyjne, które odwodniły część terenów podmokłych. Dodatkowo w XIX przeprowadzono prace, które znacznie zmieniły bieg koryta Warty. Poprzez budowę przekopów, zlikwidowane zostały liczne zakola i meandry rzeki, przez co na pewno krajobraz już nie był tak malowniczy. Jednak mimo tych prac, nadal częste podtopienia skutecznie uniemożliwiły gospodarcze wykorzystanie gruntów, przez co część z nich zachowała swój naturalny charakter. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, objęte częściową ochroną (Krajkowo i Goździk Siny w Grzybnie).

Przez Rogaliński Park Krajobrazowy biegnie m. in. czerwony szlak turystyczny (Osowa Góra – Sulęcinek), którym możemy dotrzeć zarówno do Wielkopolskiego Parku Narodowego (fragment tego szlaku, opisałem we wpisie: Wielkopolski Park Narodowy. Spacer wśród jezior i lasów) jak i np. do Zamku w Kórniku czy Zaniemyśla. Dodatkowo są tutaj jeszcze 3 inne znakowane szlaki turystyczne, kilka szlaków rowerowych i dwa szlaki konne.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Lokalizacja miejsca „Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów”: obszar wzdłuż Warty pomiędzy Śremem a Puszczykowem. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Ocena nie mogła być inna! Jest to największe skupisko tak wiekowych i imponujących dębów w Europie!

moim zdaniem

Nie każdego zachwyci niezliczona ilość imponujących dębów, zarówno tych nadal zdrowych i zielonych jak i tych obumarłych, otoczonych przez niemal bezkresne łąki. Dla mnie jednak to miejsce na tyle wyjątkowe, odludne i zachwycające widokami, że polecam je każdemu. Naprawdę niewiele podobnych znajdziecie!

Galeria zdjęć

Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 4.9/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Bez opłat.

Ilość odwiedzających5/5

Pusto!

Przygotowanie4/5

Jest to co potrzeba w miejscu o takich walorach krajobrazowych, czyli oznaczony szlak i tabliczki pomników przyrody. Niestety tylko w nielicznych miejscach znajdują się tablice informacyjne, choć i to zasługuje na docenienie.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Rogaliński Park Krajobrazowy – kraina tysięcy dębów

Parking – 4/5

Kilka parkingów, wszystkie bezpłatne m.in.: parking przy pałacu w Rogalinie, „dziki” parking przy DW431 w Rogalinie, utwardzony parking przy kościele w Rogalinku czy nieutwardzony „parking” w okolicach Czmońca (w pobliżu wieży widokowej).

Potrzebny czas

Minimum 1 godzina. Pozwoli Wam ona na dojście do najpiękniejszych zakątków.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Dostępny dla każdego, pod warunkiem korzystania ze szlaków turystycznych lub ścieżek dydaktycznych. W przypadku chęci wejścia na tereny łąk, rozlewisk, które znajdują się poza szlakami trzeba się liczyć z trudniejszym terenem.

podpowiedź

Najbardziej okazałą częścią parku jest odcinek między Rogalinem a Rogalinkiem. To tutaj znajdziemy najbardziej imponujące dęby, które możemy podziwiać na licznych fotografiach.

Plusy i minusy

główne atuty

  • niesamowite okazy drzew oraz widoki na dolinę Warty,
  • oznaczone szlaki turystyczne,
  • kilka miejsc do zaparkowania samochodu,
  • raj dla fotografów,

słabsze strony

  • wiele dzikich wjazdów, trudna orientacja jeżeli chcesz poruszać się poza szlakami i ścieżkami dydaktycznymi,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Rogalin to miejsce unikatowe, które na prawdę warto dobrze poznać! Dowiedź się więcej dzięki wpisom:

A może zainteresuje Cię również pobliski Wielkopolski Park Narodowy? Zobacz co ciekawego w sobie kryje!

Wpis opublikowano: 18 listopada 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl