Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to unikalny zabytek nie tylko w skali kraju ale i całej Europy. Kościół pw. św. Mikołaja, który wzniesiono w centrum niewielkiej wsi w XV wieku, w odległości około 2 kilometrów od brzegu morza, na przestrzeni kilku wieków został zniszczony przez morze, które kawałek po kawałku “zabierało” nadmorski klif. Do dzisiaj ocalał jedynie fragment południowej ściany, który stoi nad stromym klifem, wzmocnionym w ostatnich latach by ocalić pozostałe do dzisiaj ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Kościół w Trzęsaczu początkowo był świątynią katolicką, w późniejszym czasie został przekształcony w świątynie protestancką. W XVII wieku gruntownie go wyremontowano i wyposażono w piękne i cenne wyposażenie. Do murowanego kościoła dobudowano wtedy również drewnianą wieżę, którą ostatecznie rozebrano po ponad 150 latach, ponieważ często niszczyły ją pioruny. Przy kościele znajdował się niewielki cmentarz parafialny, który morze zaczęło “zabierać” już w II poł. XVIII wieku.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to wyjątkowy pomnik historii, przypominający nam o potędze przyrody. Mimo wielu prób umocnień klifu i ocalenia kościoła, które rozpoczęto już w XVIII wieku (odległość kościoła od klifu wynosiła wtedy 58 metrów) nie udało się zatrzymać procesów abrazyjnych i ocalić świątyni. Ostatnie nabożeństwo w kościele odbyło się 2 marca 1874 roku, kiery to klif od świątyni dzielił jedynie 1 metr. Świątynie następnie zamknięto a wyposażenie przewieziono m. in. do katedry w Kamieniu Pomorskim czy kościoła w Rewalu. Od początku XX wieku, morze zabierało fragmentami ściany świątyni, kilkukrotnie niszcząc i “zabierając” jego konstrukcję. Ostatni fragment runął w 1994 roku a pozostałe 12 metrów południowej ściany, postanowiono zachować dla kolejnych pokoleń i podjęto zaawansowane prace nad wzmocnieniem klifu.

Dokładną lokalizację miejsca: Ruiny kościoła w Trzęsaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedyne takie miejsce w Polsce, które otwiera oczy na potęgę natury.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
trzęsacz Ruiny kościoła w Trzęsaczu
trzesacz kościół na klifie
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
4 / 5

By zrozumieć jaką historię kryją w sobie ruiny kościoła w Trzęsaczu, trzeba nieco wyobraźni, bo to co widzimy to zaledwie mała cząstka tego niesamowitego miejsca. Moim zdaniem będąc w tych stronach nie wypada przegapić Trzęsacza, bo dla wielu z Was będzie to nie lada “smaczek” zapadający w pamięć.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
3.5 / 5

5 / 5

Zobaczenie ruin kościoła w Trzęsaczu nie wiąże się z opłatami.

1.5 / 5

Okolice pozostałości dawnego kościoła w Trzęsaczu przyciągają tłumy turystów i bardzo rzadko udaje się ich uniknąć w tym miejscu.

4 / 5

W pobliżu ruin kościoła znajdują się tablice informacyjne, przybliżające nam historię tego miejsca a przy głównej drodze znajdziecie drogowskazy, kierujące do nich. Brakowało mi jedynie choćby skromnej informacji na pomoście widokowym, z którego wielu ogląda to unikalne miejsce.

Najlepszym sposobem na poznanie dokładnej historii tego miejsca jest odwiedzenie Multimedialnego Muzeum Trzęsacza MuzeON, znajdującego się zaledwie kilkaset metrów od ruin świątyni.

4 / 5

Przy głównej drodze przebiegającej przez Trzęsacz znajduje się wiele płatnych parkingów, które pomieszczą sporo samochodów.

Zobaczenie ruin kościoła oraz przeczytanie przygotowanych informacji to kwestia 10-15 minut.

Z racji konieczności zrozumienia historii tego miejsca i odrobiny wyobraźni miejsce to będzie odpowiednie dla minimum dzieci w wieku szkolnym i starszych.

Dostępne dla każdego.

  • unikalność miejsca,
  • wyjątkowa historia,
  • platforma widokowa,
  • multimedialne muzeum w pobliżu, przybliżające w atrakcyjny sposób historię Trzęsacza,
  • dużo miejsc parkingowych w pobliżu,
  • dostępność,
  • tłumy odwiedzających,

Najlepsze warunki do podziwiania ruin kościoła w Trzęsaczu są w okolicach zachodu Słońca, kiedy to są najlepsze warunki oświetleniowe. Późnym popołudniem oraz wieczorami pod reliktami świątyni powinny być mniejsze tłumy.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Poznajcie Wybrzeże Rewalskie, czyli okolice Niechorza, Rewala czy Pogorzelicy z wpisów na kierunkowo.pl. Odkryjcie najciekawsze miejsca okolicy z poniższych wpisów:

Odkryjcie również atrakcje idealne na rodzinne wakacje! Wasze pociechy będą zachwycone a Wy również przeżyjecie fajną przygodę. Podpowiedzi znajdziecie we wpisach:

Wpis opublikowano: 14 czerwca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl