Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to unikalny zabytek nie tylko w skali kraju ale i całej Europy. Kościół pw. św. Mikołaja, który wzniesiono w centrum niewielkiej wsi w XV wieku, w odległości około 2 kilometrów od brzegu morza, na przestrzeni kilku wieków został zniszczony przez morze, które kawałek po kawałku “zabierało” nadmorski klif. Do dzisiaj ocalał jedynie fragment południowej ściany, który stoi nad stromym klifem, wzmocnionym w ostatnich latach by ocalić pozostałe do dzisiaj ruiny kościoła w Trzęsaczu.

Kościół w Trzęsaczu początkowo był świątynią katolicką, w późniejszym czasie został przekształcony w świątynie protestancką. W XVII wieku gruntownie go wyremontowano i wyposażono w piękne i cenne wyposażenie. Do murowanego kościoła dobudowano wtedy również drewnianą wieżę, którą ostatecznie rozebrano po ponad 150 latach, ponieważ często niszczyły ją pioruny. Przy kościele znajdował się niewielki cmentarz parafialny, który morze zaczęło “zabierać” już w II poł. XVIII wieku.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to wyjątkowy pomnik historii, przypominający nam o potędze przyrody. Mimo wielu prób umocnień klifu i ocalenia kościoła, które rozpoczęto już w XVIII wieku (odległość kościoła od klifu wynosiła wtedy 58 metrów) nie udało się zatrzymać procesów abrazyjnych i ocalić świątyni. Ostatnie nabożeństwo w kościele odbyło się 2 marca 1874 roku, kiery to klif od świątyni dzielił jedynie 1 metr. Świątynie następnie zamknięto a wyposażenie przewieziono m. in. do katedry w Kamieniu Pomorskim czy kościoła w Rewalu. Od początku XX wieku, morze zabierało fragmentami ściany świątyni, kilkukrotnie niszcząc i “zabierając” jego konstrukcję. Ostatni fragment runął w 1994 roku a pozostałe 12 metrów południowej ściany, postanowiono zachować dla kolejnych pokoleń i podjęto zaawansowane prace nad wzmocnieniem klifu.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Konkrety

lokalizacja

Trzęsacz, nad klifem przy końcu ul. Klifowej

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Ruiny kościoła w Trzęsaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Ruiny kościoła w Trzęsaczu to jedyne takie miejsce w Polsce, które otwiera oczy na potęgę natury.

Galeria

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
trzęsacz Ruiny kościoła w Trzęsaczu
trzesacz kościół na klifie
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Moim zdaniem

4 / 5

By zrozumieć jaką historię kryją w sobie ruiny kościoła w Trzęsaczu, trzeba nieco wyobraźni, bo to co widzimy to zaledwie mała cząstka tego niesamowitego miejsca. Moim zdaniem będąc w tych stronach nie wypada przegapić Trzęsacza, bo dla wielu z Was będzie to nie lada “smaczek” zapadający w pamięć.

Ranking

Ruiny kościoła w Trzęsaczu
3.5 / 5

ceny

5 / 5

Zobaczenie ruin kościoła w Trzęsaczu nie wiąże się z opłatami.

ilość turystów

1.5 / 5

Okolice pozostałości dawnego kościoła w Trzęsaczu przyciągają tłumy turystów i bardzo rzadko udaje się ich uniknąć w tym miejscu.

przygotowanie

4 / 5

W pobliżu ruin kościoła znajdują się tablice informacyjne, przybliżające nam historię tego miejsca a przy głównej drodze znajdziecie drogowskazy, kierujące do nich. Brakowało mi jedynie choćby skromnej informacji na pomoście widokowym, z którego wielu ogląda to unikalne miejsce.

Najlepszym sposobem na poznanie dokładnej historii tego miejsca jest odwiedzenie Multimedialnego Muzeum Trzęsacza MuzeON, znajdującego się zaledwie kilkaset metrów od ruin świątyni.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Przy głównej drodze przebiegającej przez Trzęsacz znajduje się wiele płatnych parkingów, które pomieszczą sporo samochodów.

potrzebny czas

Zobaczenie ruin kościoła oraz przeczytanie przygotowanych informacji to kwestia 10-15 minut.

sugerowany wiek

Z racji konieczności zrozumienia historii tego miejsca i odrobiny wyobraźni miejsce to będzie odpowiednie dla minimum dzieci w wieku szkolnym i starszych.

dostępność

Dostępne dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność miejsca,
  • wyjątkowa historia,
  • platforma widokowa,
  • multimedialne muzeum w pobliżu, przybliżające w atrakcyjny sposób historię Trzęsacza,
  • dużo miejsc parkingowych w pobliżu,
  • dostępność,

słabsze strony

  • tłumy odwiedzających,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Najlepsze warunki do podziwiania ruin kościoła w Trzęsaczu są w okolicach zachodu Słońca, kiedy to są najlepsze warunki oświetleniowe. Późnym popołudniem oraz wieczorami pod reliktami świątyni powinny być mniejsze tłumy.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Poznajcie Wybrzeże Rewalskie, czyli okolice Niechorza, Rewala czy Pogorzelicy z wpisów na kierunkowo.pl. Odkryjcie najciekawsze miejsca okolicy z poniższych wpisów:

Odkryjcie również atrakcje idealne na rodzinne wakacje! Wasze pociechy będą zachwycone a Wy również przeżyjecie fajną przygodę. Podpowiedzi znajdziecie we wpisach:

Wpis opublikowano: 14 czerwca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!