Szlak Jelonka w Jeleniej Górze
Szlak Jelonka w Jeleniej Górze to nietypowa atrakcja miasta, która zamienia zwykły spacer w poszukiwanie ukrytych w przestrzeni miejskiej figurek. Od 2020 roku w Jeleniej Górze pojawiają się brązowe rzeźby jelonków, tworzone przez uczniów i nauczycieli z jeleniogórskiego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Każda z nich nawiązuje do historii lub charakteru miejsca, w którym stoi – „Rajcuś” wita przy wejściu do ratusza, para zakochanych jelonków zdobi Plac Piastowski w Cieplicach, a Jelonek „Ekonomek” podkreśla akademicki charakter filii Uniwersytetu Ekonomicznego. Szlak wciąż się rozrasta, a obecnie liczy już ponad 20 figurek (stan na 2025 r.), zachęcając do odkrywania miasta i jego historii w niecodzienny sposób.
Każdy Jelonek ma swoje imię, wybierane w drodze głosowania. Obok wymienionych już wyżej „Rajcusia” i „Ekonomka” spotkacie również „Freblusia”, „Wiolinka”, „Witalisa”, „Lalkarza” czy „Przewodniczka”, którego widzicie na zdjęciu głównym tego wpisu.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Szlak Jelonka w Jeleniej Górze
Lokalizacja miejsca „Szlak Jelonka w Jeleniej Górze”: w pobliżu ciekawych i wyjątkowych miejsc na terenie całej Jeleniej-Góry. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Szlak Jelonka w Jeleniej Górze w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Szlak Jelonka w Jeleniej Górze to jedna z atrakcji stolicy Karkonoszy, którą tworzą dziesiątki niewielkich figurek jelonków, symbolu miasta. Jak przyznaje Prezydent Miasta, inspiracją do jego powstania były wrocławskie krasnale, jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Mimo to, Jeleniogórski Szlak Jelonka zyskał własną tożsamość, przez co stał się wyjątkowa atrakcją miasta, podobnie jak Trakt Królewski w Gnieźnie, który nagrodziłem tytułem ZŁOTEGO KIERUNKU 2024.
Jeleniogórski Szlak Jelonka to jedna z najlepszych atrakcji i najciekawszy sposób na odkrywanie miasta. Dzięki poszukiwaniom tych jeleniogórskich rzeźb, spacery po mieście stają się urozmaicone i przybliżają ciekawe wątki z historii Jeleniej Góry. Na szczególną uwagę i podkreslenie zasługuje fakt, że figurki projektują uczniowie miejscowej szkoły artystycznej!
Galeria zdjęć
Szlak Jelonka w Jeleniej Górze
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.5/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Spacer szlakiem jeleniogórskich jelonków jest bezpłatny.
Ilość odwiedzających – 4/5
Jelonki, które znajdują się w popularnych zakątkach miasta, są częściej odwiedzane i poszukiwane, dlatego można tam spotkać innych poszukiwaczy miniaturowych rzeźb. Jelonki w mniej znanych lokalizacjach są rzadziej odwiedzane, co oznacza, że spotkamy przy nich mniej turystów.
Przygotowanie – 4.5/5
Poszukiwanie jelonków to zabawa i wyzwanie, dlatego nie znajdziecie w terenie drogowskazów ani podpowiedzi. Jedyną pomocą są mapki Małego i Dużego Jeleniogórskiego Traktu Śródmiejskiego, na których zaznaczono rzeźby tworzące Szlak Jelonka w Jeleniej Górze.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Szlak Jelonka w Jeleniej Górze
Parking – 3.5/5
Ze względu na rozproszenie figurek trudno wskazać optymalne miejsce parkingowe, które umożliwiłoby dotarcie do wszystkich jelonków. Należy założyć, że konieczne będzie kilkukrotne przeparkowanie samochodu. Jednakże, ponieważ miniaturowe jelonki są zlokalizowane w miejscach często odwiedzanych turystycznie, znalezienie miejsca parkingowego w ich okolicy nie powinno stanowić problemu. Minusem mogą być opłaty za parkowanie.
Potrzebny czas
Odwiedzenie wszystkich jelonków może zająć nawet 2–3 dni, ponieważ znajdują się one nie tylko w centrum miasta, ale również w oddalonych dzielnicach, takich jak Cieplice, Sobieszów czy Jagniątków. Jeśli nie macie tyle czasu, możecie odwiedzić tylko część figurek, rozmieszczonych w Śródmieściu Jeleniej Góry, co zajmie około 2 godzin.
Sugerowany wiek
Szlak Jelonka w Jeleniej Górze to atrakcja dla każdego, niezależnie od wieku. Najwięcej radości sprawi na pewno najmłodszym poszukiwaczom!
Dostępność
Zdecydowana większość figurek na Szlaku Jelonka w Jeleniej Górze jest łatwo dostępna. Zazwyczaj znajdują się one na chodnikach lub niskich postumentach.
Poszukiwanie jelonków ułatwią Wam Mapy Google, gdzie wiele z nich jest oznaczonych. Pamiętajcie jednak, aby mocno przybliżyć mapę.
Plusy i minusy
główne atuty
- kilkadziesiąt różnorodnych figurek, rozmieszczonych w najciekawszych miejscach miasta,
- przybliżają ciekawe wątki historyczne i podkreślają atrakcje Jeleniej Góry,
- doskonale urozmaicają spacer i odkrywanie miasta,
- atrakcja dla całych rodzin,
- figurki projektowane przez nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły,
- ciągle powstają nowe jelonki
słabsze strony
- bardzo duże rozproszenie, przez co trudno odwiedzić w krótkim czasie wszystkie figurki,
- niektóre figurki niefortunnie zlokalizowane, np. obok kosza na śmieci…
- szkoda, że przy figurkach nie ma tabliczki przybliżającej historie lub atrakcyjność miejsca, przy którym stoi…
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Jelenia Góra to przepiękne miasto, pełne wyjątkowych miejsc i atrakcji. Wspomnę tylko o klimatycznym Śródmieściu, spokojnych Cieplicach, zielonym Wzgórzu Krzywoustego z wieżą widokową czy całkiem nowa atrakcją – Kolejkowo Modelarnią. Oprócz nich, zachęcam aby poznać inne okoliczne atrakcje, które opisałem dla Was w moich wpisach:
- GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór dla małych i dużych
- Wieża Książęca w Siedlęcinie. Średniowieczny skarb nad Bobrem
- Huta Szkła Julia. W takim miejscu jeszcze nie byliście!
- Góry Sokole. Raj dla wędrowców i wspinaczy (szlaki, szczyty)
- Zamek księcia Henryka. Pierwszorzędny punkt widokowy!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Złoty Widok w Michałowicach (trasa, parking, zdjęcia)
- Jak dojść na Złoty Widok i co przy okazji zobaczyć w pobliżu?
- oficjalna strona internetowa Miasta Jelenia Góra, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- wpis „Nowy jelonek na jeleniogórskim szlaku jelonka!” na oficjalnej stronie internetowej Miasta jelenia Góra, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- wpis „Kolejne jelonki na szlaku jelonka” na oficjalnej stronie internetowej Miasta jelenia Góra, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- wpis „Jelonki” na stronie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- artykuł „Szlak Jelonka w Jeleniej Górze – kolejna figurka tym razem w Cieplicach” w serwisie 24jgora.pl, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- artykuł „Gdzie można znaleźć jeleniogórskie Jelonki? Zobacz jak wygląda Jeleniogórski Szlak Jelonków” w serwisie naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- film”Szlakiem Jeleniogórskiego Jelonka” na kanale TV Dami Jelenia Góra w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
- film „Szlakiem jelonków. Jak powstaje atrakcja Jeleniej Góry?” na kanale Telewizja Echo24 w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 25.04.2025,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz