Domowe bułki na zakwasie żytnim
Pewnie domyślacie się, że przygotowane w domu bułki na zakwasie żytnim są chrupiące, pachnące i najlepiej smakują, gdy są jeszcze ciepłe! To prawda, a co najlepsze nie są wcale trudne do przygotowania, dlatego każdy z Was może upiec je w swoim domu. Dzięki mojemu poniższemu przepisowi powinno być jeszcze łatwiej, zatem nie przedłużając zbytnio – powodzenia! Wszystko co potrzeba macie poniżej:)
oznaczenia
SKŁADNIKI
- składniki na przygotowanie zaczynu:
- 100 g zakwasu żytniego,
- 220 g mąki żytniej typ 720,
- 200 ml wody,
- pozostałe składniki:
- 330 g mąki pszennej typ 550,
- pół łyżeczki cukru,
- 12 g świeżych drożdży,
- 10 g soli,
- 10 g miękkiego masła,
- 100 ml wody
(ilość produktów dla przygotowania 8 bułek po ok. 100 g każda)
WYKONANIE
- W pierwszej kolejności musimy przygotować zaczyn. W tym celu do miski lub innego naczynia dodajcie zakwas żytni, mąkę żytnią i wodę. Całość wymieszajcie, przykryjcie bawełnianą ściereczką i odstawcie na około 8 godzin.
- Gdy zaczyn będzie już gotowy, przygotujcie rozczyn drożdżowy. Do naczynia dodajcie świeże drożdże, cukier, 2 łyżki mąki pszennej i wodę. Całość wymieszajcie i zostawcie na kilkanaście minut.
- Gdy rozczyn już będzie powiększał swoją objętość, przystąpcie do przygotowania ciasta. Do dużej miski wsypcie resztę mąki, najlepiej przesianej oraz sól i masło.
- Z zaczynu odłóżcie do szklanego słoika porcję zakwasu, który wykorzystacie do kolejnego wypieku a resztę zaczynu dodajcie do dużej miski.
- Do miski przelejcie rozczyn drożdżowy i wyrabiajcie ciasto przez 10 minut (możecie wyrabiać ciasto robotem).
- Po 10 minutach, przełóżcie ciasto na stolnicę posypaną mąką, uformujcie kulkę, którą przykryjcie bawełnianą ściereczką i pozostawcie na minimum 30 minut.
- Wyrośnięte ciasto podzielcie na 8 części i z każdej z nich uformujcie kulkę o gładkiej powierzchni wypychając ciasto dłońmi, tak samo jak w przypadku chleba.
- Przygotowane bułeczki układajcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Spryskajcie je wodą i pozostawcie na 15 minut.
- Gdy bułki na zakwasie żytnim lekko urosną, natnijcie ich wierzch żyletką do długości i wstawcie do nagrzanego piekarnika (200 stopni, program grzanie góra-dół) na 20 minut.
- Po tym czasie wyciągnijcie bułki i przełóżcie je na kratkę do wystygnięcia.
- Gdy Wasze bułki na zakwasie żytnim będą już letnie, są wtedy gotowe do jedzenia!
Domowe bułki na zakwasie żytnim
MIEJ POD RĘKĄ
- miska do zakwasu,
- kuchenne naczynie o pojemności ok. 0,5 litra,
- szklany słoik do odłożenia zaczynu,
- duża miska,
- stolnica,
- papier do pieczenia,
- spryskiwacz z wodą,
- żyletka,
- ewentualnie robot kuchenny z hakiem do wyrabiania ciasta,
- ewentualnie kratka kuchenna do studzenia,
CENNE RADY
Aby dłużej cieszyć się smakiem i świeżością bułeczek przechowujcie je zawinięte w bawełnianą ściereczkę, najlepiej w nie do końca szczelnym pojemniku. Gotowe bułeczki możecie zamrozić, najlepiej zrobić to od razu po ich wystudzeniu.
SPOSÓB PODANIA
Tak naprawdę domowe bułki na zakwasie żytnim możecie zjeść z czym tylko macie ochotę! Pomysłów na ciekawy dodatek do nich możecie poszukać wśród past kanapkowych, na które przepisy znajdziecie w tagu #pasty kanapkowe (ze swojej strony polecam pastę z wędzonej makreli i twarogu). Dla mięsożerców polecam moje przepisy na domowe wędliny, wszystkie oznaczone tagiem #domowe wędliny z szczególnym poleceniem klasycznej ale domowej szynki konserwowej z indyka. Gdyby nadal pomysłów było za mało sprawdźcie tag #dodatki na chleb, gdzie na pewno kryją się jeszcze inne smakołyki.
A jeżeli zależy Wam naprawdę na czym extra, wykorzystajcie chrupiące bułeczki do przygotowania domowych hamburgerów!
polecane PRZEPISY