Grzyby marynowane w occie. Przepis jak u babci!
Grzyby marynowane w occie to jeden z przysmaków mojego późnego dzieciństwa. Oczywiście jako kilkuletnie dziecko nie zajadałem się grzybami, ale kiedy pozwolono mi już ich spróbować, grzyby marynowane w occie stały się jednym z moich ulubionych dodatków do obiadu. Niestety nigdy nie było ich wystarczająco dużo, aby gościły często na stole dlatego też były swego rodzaju przysmakiem ekskluzywnym:) Do dzisiaj, obok oczywiście grzybów suszonych przygotowuję również grzyby marynowane w occie starając się zachować dokładnie ten smak, który pamiętam z domu mojej babci! Poznajcie zatem przepis na grzyby marynowane, dzięki któremu w swojej kuchni przygotujecie wyjątkową kwaśno-słodką grzybową przekąskę, pasującą doskonale do niejednego obiadu!
oznaczenia
SKŁADNIKI
- 1 kg małych grzybków (najlepsze są podgrzybki),
- ok. 2 litrów wrzącej wody do sparzenia grzybów,
- 1 cebula,
- 2 łyżeczki soli,
- składniki na marynatę:
- 200 ml octu spirytusowego 10%,
- 800 ml wody,
- 130 g cukru (ok. pół szklanki),
- 1 łyżka soli,
- 1 marchewka,
- 1 duża cebula (lub 2 małe cebule),
- ziarna ziela angielskiego (po 1 ziarnie na słoik),
- liście laurowe (po 1 na słoik),
- pieprz czarny (po 1 ziarnie na słoik),
(ilość produktów dla przygotowania 8-9 słoików grzybów marynowanych (po ok. 300 ml))
WYKONANIE
- Grzyby dokładnie oczyśćcie i pozbawcie niedoskonałości. Wybierajcie tylko małe grzybki, duże lepiej ususzyć – jako to zrobić znajdziecie w przepisie: Suszone grzyby, czyli smak grzybów na dłużej!
- Przygotowane grzyby wrzućcie do garnka i zalejcie wrzątkiem. Zostawcie je do sparzenia na ok. 5 minut.
- Sparzone grzyby odcedźcie a następnie zalejcie zimną wodą, dodajcie 1 obraną cebulę oraz 2 łyżeczki soli. Garnek postawcie na średnim ogniu, całość zagotujcie i gotujcie dalej przez 50 minut na małym ogniu i pod przykryciem.
- Kiedy grzyby się gotują, w drugim garnku przygotujcie marynatę. Do garnka dodajcie obraną i pokrojoną w plasterki marchewkę i cebulę, sól, cukier, liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Następnie wlejcie ocet i wodę oraz postawcie garnek z marynatą na średnim ogniu i doprowadźcie do wrzenia. Gotujcie przez 2 minuty i następnie zestawcie z ognia.
- Jak grzyby się ugotują odcedźcie je, ponownie zagotujcie zalewę i wlejcie ją gorącą do grzybów.
- Do przygotowanych słoików włóżcie po 1 liściu laurowym, 2-3 plastrach marchewki, ziarnie ziela angielskiego i ziarnie pieprzu. Najwygodniej zrobić to szczypcami kuchennymi.
- Następnie przelewajcie do słoików grzyby z marynatą (np. używając chochli kuchennej), od razu zakręcajcie słoiki, odwracajcie je do góry nogami i odstawiajcie na blat kuchenny. Słoiki zalane gorącymi grzybami w marynacie powinny same się „wciągnąć” w około 1-2 godziny i wtedy nie potrzeba ich zagotowywać. Jeżeli wieczka się „wciągną” pasteryzujcie słoiki gotując je 30 minut.
- Gotowe! Oto cały przepis, jak u mojej babci na grzyby marynowane w occie.
Grzyby marynowane w occie. Przepis jak u babci!
MIEJ POD RĘKĄ
- duży garnek z pokrywką,
- średni garnek,
- cedzak lub duże sitko kuchenne,
- szczypce kuchenne i chochla kuchenna,
- ewentualnie duży garnek z pokrywką do pasteryzacji słoików i niewielka bawełniana ściereczka do wyłożenia dna garnka,
CENNE RADY
A co jak zbierzecie więcej niż 1 kilogram malutkich grzybów, najlepiej nadających się do octu? Po prostu przygotujcie więcej zalewy i przygotujcie więcej tego grzybowego przysmaku. Orientacyjnie na 1 kg grzybów potrzebne jest ok. 1,3 – 1,5 litra zalewy (z podanych wyżej ilości składników powinno wyjść Wam około 1,4 litra zalewy).
SPOSÓB PODANIA
Grzyby marynowane w occie są gotowe do podania na stół dosłownie od razu po otwarciu słoika. Możecie je jednak nieco odsączyć od zalewy, podając same grzybki w niewielkiej miseczce, do której warto dołączyć mały widelczyk (grzyby marynowane są śliskie). Grzyby marynowane w occie sprawdzą się doskonale jako dodatek do dań mięsnych np. tradycyjnego kotleta schabowego, smażonej piersi z kaczki, pieczonego filetu z indyka czy bitek schabowych.