Pieczona perliczka po wielkopolsku
Choć perliczka pochodzi z dalekiej Afryki, to w Polsce bez wątpienia Wielkopolska najbardziej słynie z jej hodowli. Postanowiłem połączyć ze sobą dwa obecne wielkopolskie symbole kulinarne i stworzyłem przepis, dzięki któremu pieczona perliczka po wielkopolsku będzie mogła zagościć również w Waszym domu. Z racji, że perliczka to mięso drobiowe, postanowiłem przygotować ją podobnie jak sławną kaczkę po wielkopolsku, czyli nadziać jabłkami i suto doprawić aromatycznym majerankiem, czyli zachować charakterystyczny smak regionu, który wykorzystałem również przygotowując pieczone udka z kaczki po wielkopolsku. Efekt końcowy był znakomity, ponieważ delikatne, soczyste i za razem chude mięso perliczki fantastycznie wchłonęło aromat farszu! Mówiąc wprost: danie wysokich lotów!
oznaczenia
SKŁADNIKI
- 1 perliczka z Wielkopolski (o wadze ok. 1,2 – 1,4 kg),
- 2 jabłka,
- 1 główka czosnku,
- 1 cebula,
- 50 g masła,
- sok z połowy cytryny,
- pół łyżeczki tymianku,
- 1 łyżeczka majeranku,
- sól, pieprz,
(ilość produktów dla przygotowania 1 pieczonej perliczki, z której można przygotować 5-6 porcji)
WYKONANIE
- W pierwszej kolejności przygotujcie farsz. Z jabłek usuńcie gniazda nasienne i pokrójcie je na duże kawałki, które wrzućcie do miski. Do nich dodajcie pokrojone masło oraz pół łyżeczki majeranku i szczyptę tymianku.
- Perliczkę opłuczcie, osuszcie ręcznikiem papierowym i oczyśćcie z niedoskonałości.
- Następnie perliczkę skropcie i natrzyjcie sokiem z cytryny i później doprawcie ją solą oraz pieprzem z zewnątrz i wewnątrz.
- Perliczkę nadziejcie przygotowanym farszem i dalej zwiążcie nogi sznurkiem, dzięki czemu farsz pozostanie na swoim miejscu.
- Na koniec doprawcie perliczkę z zewnątrz pozostałym majerankiem i tymiankiem i przełóżcie ją do natłuszczonego naczynia żaroodpornego.
- Dookoła perliczki ułóżcie resztę jabłek z przygotowanego farszu oraz pokrojoną na ćwiartki cebulę i przekrojoną główkę czosnku.
- Tak przygotowaną perliczkę przykryjcie pokrywką naczynia żaroodpornego i wstawcie do lodówki na minimum 2 godziny.
- Po tym czasie naczynie z perliczką wstawcie do nagrzanego do 190 stopni piekarnika (program grzanie góra – dół) i pieczcie pod przykryciem przez 50 minut.
- Następnie po upływie 50 minut, zdejmijcie przykrycie i pieczcie perliczkę dalej przez kolejne 20 minut bez przykrycia, w międzyczasie 2-3 razu polewając perliczkę powstałym sosem. Dzięki temu skórka się wyraźnie zarumieni.
- Po upływie podanego czasu wyciągnijcie naczynie z piekarnika i odstawcie na około 5 minut.
- Gotowe! Pieczona perliczka po wielkopolsku może ruszać na domowy stół:)
Pieczona perliczka po wielkopolsku
MIEJ POD RĘKĄ
- naczynie żaroodporne z pokrywką,
- miska,
- ręcznik papierowy,
- sznurek wędliniarski
CENNE RADY
By pieczona perliczka po wielkopolsku wyglądała efektownie, pamiętajcie by w ostatnich minutach pieczenia polewać ją powstałym sosem, który pięknie zarumieni skórkę. Dzięki temu, perliczka będzie doskonale smakowała i apetycznie wyglądała.
SPOSÓB PODANIA
Pieczona perliczka po wielkopolsku by jeszcze bardziej wpisała się w kuchnię wielkopolską dobrze by wylądowała na stole w towarzystwie modrej kapusty lub zasmażanej kapusty kiszonej. Dodatkowo warto podać również pyzy drożdżowe lub „krychane” ziemniaki, które dopełnią całość. Oczywiście pieczona perliczka po wielkopolsku może być podana również na wiele innych sposobów, a po więcej inspiracji na dodatki do obiadu zapraszam do wpisu: Pomysły na dodatki do obiadu!
polecane PRZEPISY