poznański stary rynek w poznaniu koziołki poznańskie koziołki w poznaniu poznań atrakcje

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

Koziołki w Poznaniu codziennie, punktualnie o godzinie 12.00 „trykają się” na wieży miejskiego ratusza, ku uciesze zebranego pod nim tłumu turystów, gości i mieszkańców. Poznańskie koziołki to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych ale dorośli równie chętnie zatrzymują się na Starym Rynku w Poznaniu, bo przez chwilę poobserwować ten prawdopodobnie największy symbol miasta, który dodatkowo umilany jest dźwiękami poznańskiego hejnału odgrywanego przez trębacza również z ratuszowej wieży.

Skąd w ogóle wzięły się koziołki w Poznaniu? Jak to zazwyczaj bywa – z legendy, która to przenosi nas do roku 1551, kiedy to rozbudowywano poznański ratusz. Z okazji zamontowania nowego zegara, urządzono wielką ucztę z udziałem samego wojewody. Największym przysmakiem dla zaproszonych gości miał być udziec z sarny, który niedopilnowany przez Pietrka – pomocnika kucharza, spadł z rożna do ognia… Zdenerwowany mistrz kuchni, posłał swojego pomocnika Pietrka do rzeźni po nowe mięso na pieczeń dla gości. Niestety w rzeźni nie było już więcej mięsa, dlatego zdesperowany Pietrek pognał do ratusza dwa koziołki, które zauważył na nadwarciańskich łąkach. Koziołki jednak nie miały w planach zostać daniem głównym i uciekły kucharzowi na ratuszową wieżę! Tam wskoczyły na gzyms i zaczęły wesoło trykać się swoimi rogami. Zebranych pod ratuszem gości oraz samego wojewodę tak rozbawił widok trykających się dwóch, białych koziołków, że darował kucharzowi spaloną pieczeń a Pietrkowi kradzież koziołków. Na pamiątkę tej niezwykłej historii wojewoda polecił mistrzowi, który przygotował ratuszowy zegar, wzbogacić jego mechanizm o trykające koziołki. Prawdziwe koziołki oddano właścicielce, ubogiej wdówce.

Legenda częściowo pokrywa się ze znaną nam historią bo faktycznie w tym okresie, niejaki zegarmistrz Bartłomiej miał wykonać nowy zegar ratuszowy z urządzeniem błazeńskim. Nie wiadomo dlaczego rajcy miejscy wybrali akurat koziołki. Najczęściej w podobnych mechanizmach pojawiały się postaci świętych czy sceny biblijne, natomiast w Poznaniu, najprawdopodobniej wygrało poczucie humoru i zamiast zmuszających do refleksji motywów czy elementów, postawiono na błazeńskie fikające i trykające się koziołki. A legenda? Została spisania w XX wieku, dlatego z prawdą może mieć zarówno wiele jak i niewiele wspólnego:)

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

Konkrety

lokalizacja

nad ratuszowym zegarem w Poznaniu (Stary Rynek 1)

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Unikalność

5 / 5

Drugiej takiej atrakcji jak koziołki w Poznaniu nie zobaczycie nigdzie indziej! Bez wątpienia unikatowa atrakcja!

Galeria

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

poznański stary rynek w poznaniu koziołki poznańskie koziołki w poznaniu poznań atrakcje
poznański stary rynek w poznaniu ratusz w poznaniu perła renesansu koziołki w poznaniu koziołki poznańskie poznań atrakcje
koziołki w poznaniu

Moim zdaniem

3 / 5

Dla waszych dzieci to pozycja na 5 gwiazdek, którą powinny zobaczyć koniecznie jednak dla dorosłych to (zaledwie) miejsce, którego nie wypada przegapić odwiedzając stolicę Wielkopolski.

Ranking

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)
3 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

2.5 / 5

Jak przystało na najbardziej znaną atrakcję w Poznaniu, odwiedzających nie brakuje, nawet w zwykłe dni w tygodniu. Weekendami tłum jest jeszcze większy, jednak plac przed ratuszem jest na tyle duży, że zmieści każdego, choć im dalej od ratuszowej wieży tym gorszy widok.

przygotowanie

1.5 / 5

Moim zdaniem – wstyd. Prawdopodobnie najpopularniejsza atrakcja i symbol miasta nie doczekał się tablicy informacyjnej czy panelu, stojącego przed ratuszem, dzięki któremu moglibyśmy poznać ich historię czy legendę o zrobieniu pamiątkowego zdjęcia nie wspomnę. Koniecznie do poprawy…

Praktyczne info

parking

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

potrzebny czas

Potrzebujecie około 10-15 minut, jednak z racji, że koziołki trykają się tylko w południe (o 12.00) musi być to zarezerwowany czas dokładnie o tej porze.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dostępne dla każdego, ponieważ poznańskie koziołki ogląda się z poziomu płyty Starego Rynku.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalność,
  • położenie w samym sercu miasta,
  • najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania,
  • bardzo lubiane przez dzieci,

słabsze strony

  • koziołki trykają się tylko o godzinie 12…
  • brak informacji turystycznej, na którą koziołki niewątpliwie zasługują
  • trudno o pamiątkowe zdjęcie,
  • bez względu na dzień tygodnia, koziołki w Poznaniu przyciągają licznych gości i obserwatorów,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Choć oglądane z dołu, trykające się na ratuszowej wieży koziołki w Poznaniu wydają się małe, to faktycznie mają około 80-90 cm wysokości. Z bliska można zobaczyć je w Muzeum Historii Miasta Poznania, które mieści się w ratuszu, gdzie na ekspozycji znajduje się zdemontowany, dawny mechanizm z 1913 roku, który zastąpiono w latach 90. XX wieku nowym mechanizmem.

Koziołki w Poznaniu w szczególne dni, zyskują specjalne kubraczki czy okolicznościowe wdzianka, np. w Święta Bożego Narodzenia czy wydarzenia sportowe (np. lokalne derby Lecha z Wartą).

Koziołki w Poznaniu. Symbol miasta! (Poznańskie Koziołki)

Poznajcie miejsca w okolicy!

Jeżeli jesteśmy przy symbolach Poznania, koniecznie trzeba wspomnieć o tutejszym Ostrowie Tumskim, który poznacie z mojego wpisu:

Poniżej więcej wpisów o niezwykłych zakątkach Poznania!

Wpis opublikowano: 7 grudnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 16 sierpnia 2024
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl