Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Park Narodowy Gór Stołowych skalny labirynt w górach stołowych okręt błędne skały
 • Marcin
 • 22 lipca 2022
Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

Błędne Skały to bez wątpienia najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych po ich polskiej stronie. Długi na około pół kilometra labirynt, prowadzący szczelinami i zaułkami wśród potężnych bloków skalnych, to miejsce które urzeknie Was swoją wyjątkowością. Obszar Błędnych Skał zajmuje około 22 hektarów i jest obszarem ochrony czynnej Parku Narodowego Gór Stołowych, przez co możemy poruszać się po nich wyłącznie wyznaczonym szlakiem. Skalny labirynt w Górach Stołowych, który dzisiaj nazywamy Błędnymi Skałami powstał dziesiątki tysięcy lat temu na skutek erozji i wietrzenia piaskowców, z których zbudowane są tutejsze skały. Nierównomiernie zbudowana skała piaskowca w różnym stopniu ulegała procesom niszczenia, przez co tam gdzie skała była słabsza powstały szczeliny, korytarze i puste przestrzenie.

Skały które nie uległy procesom niszczenia, pozostały do dzisiaj w przeróżnych kształtach i formach, często przypominając całkowicie inne przedmioty, obiekty czy zwierzęta. Wiele z nich doczekało się swoich nazw, z których najbardziej znana jest Kurza Stopka, ale znajdziecie tutaj również Skalne Siodło, Wielką Salę czy Tunel. W przeszłości Błędne Skały uznawano za ruiny potężnego zamczyska a wśród tego niezwykłego skalnego miasta, krążyło również wiele legend.

Obecnie to niezwykle cenny przyrodniczo obszar i bardzo popularne miejsce wśród turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć najpiękniejszy (moim zdaniem) skalny labirynt w Górach Stołowych.

lokalizacja

zachodnia część polskich Gór Stołowych oraz Parku Narodowego Gór Stołowych, na obszarze Stoliwa Skalniak

GALERIA

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

skalny labirynt w górach stołowych błędne skały
góry stołowe skały piaskowiec
skalny labirynt w górach stołowych kurza stopka błędne skały góry stołowe niesamowite miejsce
szczelina labirynt błędne skały wąskie przejście
skalny labirynt w górach stołowych
taras widokowy punkt widokowy na parkingu przy błędnych skałach

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Jest tylko jeden tak ciasny, zawiły i miejscami klaustrofobiczny skalny labirynt w Górach Stołowych, nazywa się oczywiście Błędne Skały! Piękno, potęga i wyjątkowość przyrody zaklęte w skale!

 • MOIM ZDANIEM

Błędne Skały to jedno z najciekawszych miejsc w Górach Stołowych, którego na pewno nie można pomijać w swoich planach!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3 / 5

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!


CENY

3.5 / 5

Wejście na trasę Błędnych Skał jest biletowane. Ceny biletów są na akceptowalnym poziomie i wynoszą około kilkunastu złotych za osobę. Bilety warto zakupić wcześniej online, na stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych, ponieważ ilość biletów na daną godzinę jest ograniczona.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1.5 / 5

Dużo, prawie tłum…

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Trasa jest oznaczona i zabezpieczona w wystarczający by nie zgubić trasy. Do tego kilka tablic informacyjnych i drogowskazów, które mają walor edukacyjny i pomagają w orientacji. Niestety wiele z oznaczeń wymaga odświeżenia lub odnowienia.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Chcąc wyruszyć w Błędne Skały, możemy zostawić samochód na dwóch parkingach:

 • dolnym – YMCA, przy drodze wojewódzkiej DW387 – bezpłatny, czas dojścia na trasę w Błędnych Skałach to ok. 75 minut,
 • górnym, przy Błędnych Skałach – wjazd na parking jest płatny (koszt wjazdu i parkowania ok. 3-krotnie droższy od biletów na trasę turystyczną), wjazd i zjazd drogą Aleksandra od DW 387 o ściśle określonych godzinach (ruch jednokierunkowy); czas wjazdu i zjazdu ok. 10 minut.

POTRZEBNY CZAS

Przejście skalnego labiryntu (trasy biletowanej) to kwestia około 30-40 minut w zależności od ilości osób na trasie. Do tego czasu należy doliczyć czas pokonania trasy powrotnej, biegnącej wzdłuż granicy państwowej, który wynosi około 10 minut. Pamiętajcie również o czasie potrzebnym na dojście z parkingu (górnego lub dolnego, tzw. YMCA) oraz ewentualnym wjeździe na parking górny.

Nam, cała „operacja Błędne Skały” zajęła 2 godziny, podczas których wjechaliśmy samochodem na parking górny, doszliśmy na trasę labiryntu i następnie przeszliśmy ją, wróciliśmy na parking górny i zjechaliśmy do drogi głównej (Droga Stu Zakrętów – DW387).

SUGEROWANY WIEK

Błędne Skały są prostsze do pokonania przez dzieci niż Szczeliniec Wielki i trasa turystyczna na najwyższej górze Gór Stołowych. Moim zdaniem na najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych – Błędne Skały można wyruszyć już z 4-5 letnim dzieckiem.

DOSTĘPNOŚĆ

Skalny labirynt w Górach Stołowych to miejsce, które miejscami jest bardzo ciasne oraz wymagające. Problem z pokonaniem Błędnych Skał mogą mieć osoby o obniżonej sprawności ale również osoby otyłe, wysokie, krępe czy bardzo dobrze zbudowane. Błędne Skały są za to przyjazne dzieciom, które nie powinny mieć większego problemu z pokonaniem trasy. Pokonanie trasy z dziecięcym nosidłem czy z dzieckiem w nosidle lub chuście, może okazać się bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Według legendy Błędne Skały stworzył Duch Gór, czyli Liczyrzepa. Bardziej kojarzony z Karkonoszami, gdzie na nawet swój Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie, za to w Górach Stołowych ma swój tron, który jest najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego i jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji skalnych szczytu.

Najpiękniejszy skalny labirynt w Górach Stołowych!

MOCNE STRONY

 • unikalny i niepowtarzalny skalny labirynt,
 • dobre oznakowanie oraz przygotowanie trasy,
 • parkingi,
 • ograniczona ilość biletów na daną godzinę, dzięki czemu tłum jest nieco ograniczany,
 • możliwość zakupu biletów online,

SŁABE STRONY

 • bardzo wielu odwiedzających,
 • drogi wjazd na parking górny,
 • ograniczona dostępność miejsca,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Góry Stołowe i okolice, to bardzo dobry kierunek na górski wyjazd z dziećmi! Poznajcie co ciekawego znajdziecie w tych stronach, czym na pewno sprawicie sobie i swoim pociechom wiele radości:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!