Schronisko PTTK Kochanówka
Schronisko PTTK Kochanówka to niewielkie schronisko górskie, położone tuż obok Wodospadu Szklarki. Niewielki budynek schroniska, częściowo drewniany a częściowo murowany, dosłownie przylega do skalnego urwiska doliny Szklarki i od 1868 roku gości turystów i wędrowców, odwiedzających ten malowniczy zakątek. Historia schroniska sięga, jak wspomniałem, XIX wieku, kiedy to wybudowano tutaj gospodę, co nieco różni się od historii innych schronisk, które najpierw były miejscem schronienia np. dla pasterzy. Wodospad Szklarki i dolina Szklarki od zawsze była miejscem chętnie odwiedzanym, a powstała gospoda miała za zadanie jeszcze bardziej umilić czas spędzany właśnie w tym miejscu. Warto podkreślić, że to właśnie obecnie schronisko PTTK Kochanówka, było jednym z pierwszych miejsc o wybitnie turystycznej funkcji w okolicach Szklarskiej Poręby!
Obecnie schronisko PTTK Kochanówka jest miejscem gdzie można bardzo smacznie zjeść, wypić gorącą herbatę lub kawę oraz przenocować. Budynek znajduje się przy popularnym szlaku turystycznym, którym dojdziemy zarówno do Złotego Widoku jak i idąc w drugą stronę do Starej Chaty Walońskiej.
Schronisko PTTK Kochanówka
Konkrety
lokalizacja
ok. 300 metrów od DK3 oraz ujścia rz. Szklarki do Kamiennej na wschód od Szklarskiej Poręby
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Choć schronisko PTTK Kochanówka formalnie jest schroniskiem, dla większości odwiedzających jest barem czy gospodą, przy bardzo tłocznym szlaku. Niestety przez to traci swoją unikalność i wartość historyczną, przez co z przykrością trzeba stwierdzić, że upodabnia się do innych tego typu obiektów.
Galeria
Schronisko PTTK Kochanówka
Moim zdaniem
Popularna Kochanówka to miejsce bardzo oblegane, przez co trudno nacieszyć się szumem wodospadu, spokojem gór i klimatem tego schroniska. Jeżeli szukasz tego wszystkiego, nie trać zbyt wiele czasu i ruszaj dalej i wyżej:)
Ranking
ceny
Ceny schroniskowe, czyli akceptowalne.
ilość turystów
Tłum.
przygotowanie
Dobrze oznakowane dojście to za mało by ocenić lepiej. Budynek jest zabytkiem i ważnym obiektem w historii turystyki w tych stronach, dlatego fajnie byłoby przygotować coś więcej dla turystów.
Praktyczne info
parking
Przy głównej drodze (DK3) znajduje się całkiem spory i bezpłatny parking z którego w kilka minut dojdziemy do schroniska. Niestety mimo, że parking nie jest mały, nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych i bardzo często trudno tu znaleźć miejsce…
potrzebny czas
Od kilku do kilkudziesięciu minut, jeżeli postanowicie usiąść i coś zjeść.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Wejście do budynku wiedzie przez kilka stopni, co nie powinno być szczególnie trudną przeszkodą.
Plusy i minusy
główne atuty
- proste i krótkie dojście po banalnej trasie,
- klimat górskiego schroniska,
słabsze strony
- tłumy turystów i odwiedzających,
- niewiele miejsca,
- wybrakowania informacja turystyczna,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Jak w każdym schronisku, również w Kochanówce możecie na pamiątkę przybić pamiątkową pieczątkę. Trzeba tylko ją znaleźć lub na nią poczekać, bo chętnych jest wielu a niektórzy porywają ją z budynku na kilka minut by obdarować nią chyba wszystkich swoich kompanów…
Schronisko PTTK Kochanówka
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!