tu byłem

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim znajduje się 10 minut od szczytu Stogu Izerskiego, najwyższego szczytu Gór Izerskich. Położone jest na wysokości 1060 m.n.p.m. i swoją historią sięga 1924 roku, kiedy to zostało otwarte dla turystów.

Lokalizacja schroniska pozwala na oglądanie z jego tarasu, imponującej panoramy Świeradowa-Zdroju oraz Czerniawy-Zdroju. Znajduje się również w bliskiej odległości górnej stacji kolejki gondolowej na Stóg Izerski. Latem jest częstym celem turystycznym dla kuracjuszy z pobliskiego Świeradowa- Zdroju a zimą miejscem na odpoczynek dla fanów białego szaleństwa.

Sam budynek został zaprojektowany jako częściowo murowany a częściowo drewniany. Swoją budową reprezentuje styl śląsko-łużycki w architekturze. Na największą uwagę zasługuje mocno przeszklony taras, na którym można zjeść np. przepyszne naleśniki z jagodami (do dziś twierdzę, że właśnie tam jadłem najlepsze!) a do tego nacieszyć oczy wspaniałym widokiem. Niestety Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Widać na nim upływ czasu i brak rozwiązań na miarę obecnych czasów i wymagań. Mały remont i modernizacja na pewno ucieszyła by nas wszystkich.

lokalizacja: Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

zdjęcia

www.swieradow.pl
www.swieradowzdroj.pl
www.swieradowzdroj.pl
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
www.karkonosze.pl

unikalność

2/5

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim to typowe górskie schronisko. Jedyna rzecz, która wyróżnia je na tle innych tego typu obiektów to położenie, dzięki któremu możemy cieszyć oczy przepięknym i rozległym widokiem.

moim zdaniem

2/5

Niestety muszę przyznać, że owszem naleśniki mają fantastyczne, jednak sam obiekt nie zachęca do dłuższego pobytu. Można wejść, odpocząć i zjeść jednak na inne doznania nie ma co liczyć.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

dowiedź się więcej!

Karkonosze i Góry Izerskie są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca w okolicy we wpisie:

mapa

oceny

średnia ocena
3/5

ceny

3.5/5

Ceny schroniskowe, choć wydają się odrobinę wyższe niż w podobnych tego typu obiektach.

ilość turystów

4/5

Bez tłumów w okresie letnim, zimą może być ich trochę więcej.

infrastruktura turystyczna

3.5/5

Przyzwoicie, choć można by to lepiej rozwiązać.

przydatne informacje

potrzebny czas

Pobyt w schronisku jest kwestią indywidualną każdego z nas. Obiad zjesz w 40-60 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

2/5

Duży parking przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Trochę gorzej przy wejściu na czerwony szlak w Świeradowie-Zdroju. Parking tam jest mały i płatny. Można też zaparkować w samym centrum Świeradowa-Zdroju, jednak wtedy naddajemy sporo drogi.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek powinien podjechać ale będzie to kosztowało trochę wysiłku, czasu i pewnie pomocy drugiej osoby.

podpowiedź kierunkowo.pl!

  • Podejście czerwonym szlakiem od Świeradowa-Zdroju przez długi czas jest nudne. Miejscami wiedzie nawet asfaltową drogą. Dopiero po 2/3 drogi zaczyna się typowy górski szlak, czyli kamienie, jagody, las. My spotkaliśmy nawet węża, choć nie wiemy dokładnie jakiego.
zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

mocne strony

  • cisza,
  • położenie na zboczu góry, w niedalekiej odległości od szczytu Stogu Izerskiego, daje nam przepiękne widoki z jego tarasu i otoczenia,
  • położenie niedaleko tras narciarskich,
  • nieoblegane

słabe strony

  • obiekt wymaga odnowienia, standard mimo że nie najwyższy to wystarczający i porównywalny do wielu innych schronisk,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Karkonosze i Góry Izerskie są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca w okolicy we wpisie:

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x