Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim znajduje się 10 minut od szczytu Stogu Izerskiego, najwyższego szczytu Gór Izerskich. Położone jest na wysokości 1060 m.n.p.m. i swoją historią sięga 1924 roku, kiedy to zostało otwarte dla turystów.

Lokalizacja schroniska pozwala na oglądanie z jego tarasu, imponującej panoramy Świeradowa-Zdroju oraz Czerniawy-Zdroju. Znajduje się również w bliskiej odległości górnej stacji kolejki gondolowej na Stóg Izerski. Latem jest częstym celem turystycznym dla kuracjuszy z pobliskiego Świeradowa- Zdroju a zimą miejscem na odpoczynek dla fanów białego szaleństwa.

Sam budynek został zaprojektowany jako częściowo murowany a częściowo drewniany. Swoją budową reprezentuje styl śląsko-łużycki w architekturze. Na największą uwagę zasługuje mocno przeszklony taras, na którym można zjeść np. przepyszne naleśniki z jagodami (do dziś twierdzę, że właśnie tam jadłem najlepsze!) a do tego nacieszyć oczy wspaniałym widokiem. Niestety Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Widać na nim upływ czasu i brak rozwiązań na miarę obecnych czasów i wymagań. Mały remont i modernizacja na pewno ucieszyła by nas wszystkich.

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Podstawowe informacje – Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

Unikalność miejsca – 2/5

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim to typowe górskie schronisko. Jedyna rzecz, która wyróżnia je na tle innych tego typu obiektów to położenie, dzięki któremu możemy cieszyć oczy przepięknym i rozległym widokiem.

Moim zdaniem – 2/5

Niestety muszę przyznać, że owszem naleśniki mają fantastyczne, jednak sam obiekt nie zachęca do dłuższego pobytu. Można wejść, odpocząć i zjeść jednak na inne doznania nie ma co liczyć.

Lokalizacja – Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Lokalizacja miejsca „Schronisko PTTK na Stogu Izerskim”: Schronisko PTTK na Stogu Izerskim. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim bez tajemnic!

Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Ocena miejsca

Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 3 / 5, z czego:

Ceny3.5/5

Ceny schroniskowe, choć wydają się odrobinę wyższe niż w podobnych tego typu obiektach.

Ilość odwiedzających4/5

Bez tłumów w okresie letnim, zimą może być ich trochę więcej.

Przygotowanie3.5/5

Przyzwoicie, choć można by to lepiej rozwiązać.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje

Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!

Parking – 2/5

Duży parking przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Trochę gorzej przy wejściu na czerwony szlak w Świeradowie-Zdroju. Parking tam jest mały i płatny. Można też zaparkować w samym centrum Świeradowa-Zdroju, jednak wtedy naddajemy sporo drogi.

Potrzebny czas

Pobyt w schronisku jest kwestią indywidualną każdego z nas. Obiad zjesz w 40-60 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek powinien podjechać ale będzie to kosztowało trochę wysiłku, czasu i pewnie pomocy drugiej osoby.

  • Podejście czerwonym szlakiem od Świeradowa-Zdroju przez długi czas jest nudne. Miejscami wiedzie nawet asfaltową drogą. Dopiero po 2/3 drogi zaczyna się typowy górski szlak, czyli kamienie, jagody, las. My spotkaliśmy nawet węża, choć nie wiemy dokładnie jakiego.

Co na plus, co na minus?

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.

Główne atuty

  • cisza,
  • położenie na zboczu góry, w niedalekiej odległości od szczytu Stogu Izerskiego, daje nam przepiękne widoki z jego tarasu i otoczenia,
  • położenie niedaleko tras narciarskich,
  • nieoblegane

Słabsze strony

  • obiekt wymaga odnowienia, standard mimo że nie najwyższy to wystarczający i porównywalny do wielu innych schronisk,

Ciekawe miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 25 lipca 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl