Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
 • Marcin
 • 25 lipca 2020
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim znajduje się 10 minut od szczytu Stogu Izerskiego, najwyższego szczytu Gór Izerskich. Położone jest na wysokości 1060 m.n.p.m. i swoją historią sięga 1924 roku, kiedy to zostało otwarte dla turystów.

Lokalizacja schroniska pozwala na oglądanie z jego tarasu, imponującej panoramy Świeradowa-Zdroju oraz Czerniawy-Zdroju. Znajduje się również w bliskiej odległości górnej stacji kolejki gondolowej na Stóg Izerski. Latem jest częstym celem turystycznym dla kuracjuszy z pobliskiego Świeradowa- Zdroju a zimą miejscem na odpoczynek dla fanów białego szaleństwa.

Sam budynek został zaprojektowany jako częściowo murowany a częściowo drewniany. Swoją budową reprezentuje styl śląsko-łużycki w architekturze. Na największą uwagę zasługuje mocno przeszklony taras, na którym można zjeść np. przepyszne naleśniki z jagodami (do dziś twierdzę, że właśnie tam jadłem najlepsze!) a do tego nacieszyć oczy wspaniałym widokiem. Niestety Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Widać na nim upływ czasu i brak rozwiązań na miarę obecnych czasów i wymagań. Mały remont i modernizacja na pewno ucieszyła by nas wszystkich.

lokalizacja

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

GALERIA

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim to typowe górskie schronisko. Jedyna rzecz, która wyróżnia je na tle innych tego typu obiektów to położenie, dzięki któremu możemy cieszyć oczy przepięknym i rozległym widokiem.

 • MOIM ZDANIEM

Niestety muszę przyznać, że owszem naleśniki mają fantastyczne, jednak sam obiekt nie zachęca do dłuższego pobytu. Można wejść, odpocząć i zjeść jednak na inne doznania nie ma co liczyć.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK na Stogu Izerskim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3 / 5

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim


CENY

3.5 / 5

Ceny schroniskowe, choć wydają się odrobinę wyższe niż w podobnych tego typu obiektach.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Bez tłumów w okresie letnim, zimą może być ich trochę więcej.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Przyzwoicie, choć można by to lepiej rozwiązać.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

2 / 5

Duży parking przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Trochę gorzej przy wejściu na czerwony szlak w Świeradowie-Zdroju. Parking tam jest mały i płatny. Można też zaparkować w samym centrum Świeradowa-Zdroju, jednak wtedy naddajemy sporo drogi.

POTRZEBNY CZAS

Pobyt w schronisku jest kwestią indywidualną każdego z nas. Obiad zjesz w 40-60 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek powinien podjechać ale będzie to kosztowało trochę wysiłku, czasu i pewnie pomocy drugiej osoby.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Podejście czerwonym szlakiem od Świeradowa-Zdroju przez długi czas jest nudne. Miejscami wiedzie nawet asfaltową drogą. Dopiero po 2/3 drogi zaczyna się typowy górski szlak, czyli kamienie, jagody, las. My spotkaliśmy nawet węża, choć nie wiemy dokładnie jakiego.

Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

MOCNE STRONY

 • cisza,
 • położenie na zboczu góry, w niedalekiej odległości od szczytu Stogu Izerskiego, daje nam przepiękne widoki z jego tarasu i otoczenia,
 • położenie niedaleko tras narciarskich,
 • nieoblegane

SŁABE STRONY

 • obiekt wymaga odnowienia, standard mimo że nie najwyższy to wystarczający i porównywalny do wielu innych schronisk,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!