Pomysł na ranking miejsc podpowiedzieliście mi Wy – czytelnicy i obserwujący kierunkowo.pl! Tak właśnie zainicjowaliście ranking ZŁOTE KIERUNKI, który będzie corocznym podsumowaniem mikropodróżniczego roku na kierunkowo.pl! ZŁOTE KIERUNKI to miejsca i atrakcje, które są gwarancją wyjątkowej przygody, wspaniałych wrażeń i wspomnień, stworzone i prowadzone z pasją przez wyjątkowych ludzi. To najlepsze kierunki turystyczne, którymi udało mi się podzielić z Wami w danym roku kalendarzowym na łamach tego bloga. Poznajcie zatem ZŁOTE KIERUNKI 2024 – ranking miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych w Polsce!
Poznajcie ZŁOTE KIERUNKI 2024!
To był piękny i pełen wrażeń rok! W trakcie kilkudziesięciu mikropodróży odwiedziłem setki fantastycznych miejsc, spośród których wieloma udało mi się podzielić z Wami na kierunkowo.pl. Spośród nich, wytypowałem dla Was miejsca, które moim zdaniem są najciekawsze, najbardziej zaskakujące i wyzwalające najwięcej emocji oraz wspomnień! Oczywiście wybór nie był łatwy, długo zastanawiałem się nad swoją ostateczną decyzją ale finalnie mam dla Was gotowe zestawienie ZŁOTYCH KIERUNKÓW za rok 2024!
Laureaci rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2024!
Na początek poznajcie 3 miejsca, które postanowiłem wyróżnić oznaczeniem ZŁOTY KIERUNEK. Każde z tych miejsc może się uważać za zwycięzcę rankingu, bo wskazanie jednego z nich jako samodzielnego lidera było po prostu zbyt trudne! Ułożyłem je dla Was w kolejności alfabetycznej, aby zachować jakikolwiek porządek:)
Młyny Rothera w Bydgoszczy
Młyny Rothera to monumentalny, poprzemysłowy kompleks budynków dawnego młynu i spichrzów, zlokalizowany na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Ich historia sięga początków lat 40-tych XIX wieku, kiedy to wzniesiono je na prawym brzegu Brdy, niemalże w samym centrum miasta. W ostatnich latach budynek Młynów Rothera przeszedł generalny remont i jednocześnie przystosowanie do nowej funkcji – siedziby Centrum Nauki i Kultury. W jego odnowionych wnętrzach oraz najbliższym otoczeniu budynku otwarto wiele atrakcji, wyjątkowych punktów gastronomicznych oraz przestrzeni rekreacyjnych, tworząc z tego miejsca jedną z nowych ikon miasta.
Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – „ZŁOTY KIERUNEK 2024”.
Młyny Rothera w Bydgoszczy
Uzasadnienie: Ogromny gmach dawnych Młynów Rothera, który przez wiele lat odbiegał estetyką od rewitalizowanej Wyspy Młyńskiej, dzisiaj jest najlepsza możliwą wizytówką, nie tylko najbardziej znanej wyspy w mieście ale również całej Bydgoszczy! Ogromne przestrzenie młyna i spichrzów, po zakończeniu generalnego remontu ponownie wypełniły się życiem za sprawą wyjątkowych wystaw, lokali gastronomicznych, wydarzeń, punktu widokowego oraz doskonałej organizacji i obsługi. Wszystko to udało się wykonać z poszanowaniem zabytkowej wartości budynku, industrialnej architektury oraz jego malowniczego otoczenia.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Młyny Rothera w Bydgoszczy. Centrum miłego spędzania czasu!
Średzka Kolej Powiatowa
Średzka Kolej Powiatowa to jedna z kilku wielkopolskich kolei wąskotorowych, której historia liczy blisko 130 lat. Jest ona jedną z ostatnich kolei w Polsce, gdzie można wyruszyć w podróż za buchającym dymem parowozem. Składy z zabytkowymi wagonami kursują pomiędzy Środą Wielkopolska i Zaniemyślem, gdzie zachowały się dawne stacje kolejowe w których prezentowana jest ekspozycja, przybliżająca historię średzkiej kolei ale także kolejowe zbiory. Po zakończeniu retro podróży, można również zwiedzić zabytkową parowozownię w Środzie Wielkopolskiej.
Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – „ZŁOTY KIERUNEK 2024”.
Średzka Kolej Powiatowa
Uzasadnienie: Średzka Kolej Powiatowa kursuje nadal dzięki pracy, zaangażowaniu i pasji miłośników kolei, którzy dbają nie tylko o zabytkowy tabor ale również o cała infrastrukturę kolejową pomiędzy Środą Wielkopolską a Zaniemyślem. Wielką pasję opiekunów tego miejsca czuć na każdym kroku, podobnie jak ich otwartość, przyjazne nastawienie a także ogromną kolejową wiedzę. To wszystko sprawia, że podróż Średzką Koleją Powiatową nie jest zwykłą przejażdżką po „wąskich torach” a fantastyczną przygodą, lekcją historii kolejnictwa a także unikalną podróżą w przeszłość!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Średzka Kolej Powiatowa. Atrakcja pod parą! (trasa, ceny, zdjęcia)
Trakt Królewski w Gnieźnie
Trakt Królewski w Gnieźnie to świetnie wymyślona i zrealizowana trasa spacerowa po pierwszej stolicy Polski, pozwalająca odkryć nam najważniejsze ale również mniej znane a równie ciekawe zakątki Gniezna. Trasa została wyznaczona w 2018 roku, głównie w ścisłym centrum miasta a jej długość liczy 6,5 kilometra. Pokonując ją macie pewność, że nie ominiecie żadnego wyjątkowego miejsca na planie miasta, a przy okazji macie pewność, że odkrywacie je w najbardziej atrakcyjny sposób. Na Trakcie Królewskim rozlokowano niemal 40 rożnych elementów wchodzących w skład tego miejskiego szlaku turystycznego, które przyjmują rożną formę i umożliwiają na różny sposób odkrywać historie, atrakcje i zabytki Gniezna. jego najbardziej charakterystycznymi bohaterami są małe króliki.
Serdecznie polecam Wam to miejsce i z przyjemnością wyróżniam je oznaczeniem kierunkowo.pl – „ZŁOTY KIERUNEK 2024”.
Trakt Królewski w Gnieźnie
Uzasadnienie: Doskonale i pomysłowo przygotowany Trakt Królewski w Gnieźnie pozwala w atrakcyjny sposób, przekonać się że Gniezno to nie tylko katera i Wzgórze Lecha ale znacznie więcej! Miejska trasa turystyczna nie tylko została wyznaczona w taki sposób, aby doprowadzić nas do najciekawszych miejsc w centrum Gniezna. Została urozmaicona i uatrakcyjniona rzeźbami królów, legendarnych postaci, sympatycznych królików a także makietami, tablicami i infokioskami, które przybliżają nam historię miasta, również tę mniej znaną. Całość uzupełnia mobilna aplikacja i materiały drukowane, co sprawia że atrakcja kompletna pod każdym względem!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Trakt Królewski w Gnieźnie. Króliki, królowie i wiele więcej!
Wyróżnienia
Oprócz trzech miejsc, które w pełni zasłużenie uznałem za ZŁOTE KIERUNKI 2024 roku, chciałbym wyróżnić jeszcze kilka kolejnych miejsc i atrakcji, które udało mi się odwiedzić podczas moich mikropodróży w 2024 roku. Są to miejsca, które nie tylko pozwoliły mi zaspokoić mój głód podróżowania, przeżyć fantastyczną przygodę, poznać wyjątkowe historie i przepiękne eksponaty ale również poznać kolejnych ludzi, pełnych pasji i zaangażowania, dzięki którym każde z nich posiada unikalny klimat! Poznajcie miejsca tuż za pierwsza trójką, które absolutnie zasłużyły na wyróżnienie w rankingu ZŁOTE KIERUNKI 2024! Kolejność, podobnie jak powyżej – alfabetyczna i kompletnie bez znaczenia:)
GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór
GIGANTEI Karkonoski Park Ducha Gór to park edukacyjno-przygodowy, który odkrywa przed nami krainę Ducha Gór – Karkonosza, oraz pozwala miło i ciekawie spędzić czas całą rodziną. Za sprawą stworzonej na potrzeby parku historii, która kończy się właśnie w piechowickim parku, przybliża nam najpiękniejsze miejsca w okolicy, najciekawsze owady mieszkające w pobliskich górach oraz nawiązuje do bogatej tradycji karkonoskich legend i opowiadań. Znajduje się w Piechowicach, otwarty został w 2020 roku i corocznie ubogaca swoją przestrzeń o nowe atrakcje.
GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór
Uzasadnienie: W Piechowicach u podnóża Karkonoszy, udało się stworzyć atrakcję, która powinna być przykładem jak opowiadać o lokalnej przyrodzie, legendach i historii, każdemu niezależnie od wieku. Na terenie, z którego widać niemal całe pasmo Karkonoszy, stworzono zaczarowaną krainę, która zachęca nas do rozwiązywania karkonoskich zadań i łamigłówek, odkrywając ciekawostki oraz najpiękniejsze miejsca najwyższej części Sudetów. Angażująca forma parku sprawia, że odwiedziny w tym miejscu są świetną rozrywką i przygodą dla całej rodziny, która oprócz dobrej zabawy wyniesie stąd wspaniałe wspomnienia i karkonoskie inspiracje!
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór dla małych i dużych
Kolejkowo Modelarnia
Kolejkowo Modelarnia to otwarta w 2024 pracownia modelarska, w której powstają makiety spod szyldu „Kolejkowo”. W nowoczesnym budynku na obrzeżach Jeleniej Góry, udostępniono do zwiedzania przestrzenie pracy modelarzy, po których oprowadza nas przewodnik, przybliżający poszczególne etapy pracy i modelarskie ciekawostki. Oprócz tego na ekspozycji można zobaczyć również makietę, która liczy sobie około 680 metrów kwadratowych powierzchni! Zbudowano na niej miniaturowe miasto, ukazujące piękno regionu oraz kunszt tutejszych modelarzy.
Kolejkowo Modelarnia
Uzasadnienie: Oglądanie świata w miniaturze zawsze robi wrażenie, ale oglądanie tego jak on powstaje, zostaje w pamięci na bardzo, bardzo długo! Tym bardziej, jeżeli przedstawiono je w tak atrakcyjnej formie jak zrobiono to w jeleniogórskiej Kolejkowo Modelarni. Nowoczesny budynek, w którym pracują modelarze i twórcy kolejowych makiet, kontynuujący jeleniogórskie tradycje modelarskie, możemy zwiedzać, podglądając proces powstawania świata w miniaturze. To miejsce, nie mające swojego odpowiednika w całym kraju jest wyjątkową okazją aby poznać „od kuchni” makiety kolejowe.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra. Świat miniatur bez tajemnic!
Pyzdry
Pyzdry to niewielkie wielkopolskie miasto, malowniczo położone na Wartą, pośród cennej przyrody dwóch parków krajobrazowych (Nadwarciańskiego PK i Żerkowsko-Czeszewskiego PK). Miasto może pochwalić się nie tylko zjawiskowym położeniem ale również ciekawą historią, którą to od kilku lata stara się tutaj pielęgnować i eksponować, tworząc atrakcyjne miejsce dla każdego regionalisty i podróżnika, poszukującego miejsc czekających na odkrycie i rozgłos. Oprócz dbania o lokalną historię, w szczególny sposób troszczy się tutaj również o miejscowe zabytki, które po remontach zostają udostępniane do zwiedzania oraz uatrakcyjnienie przestrzeni miasta, tworząc wyjątkowe malowidła ścienne (murale) oraz miejsca do odpoczynku i rekreacji, również tej nawodnej.
Pyzdry
Uzasadnienie: Pyzdry to dla mnie synonim turystycznej odwagi w działaniu! To małe wielkopolskie miasteczko od kilku lat systematycznie i ze świetnym efektem, tworzy ofertę turystyczną i uatrakcyjnia swoja przestrzeń, chcąc ukazać nam swoje wszystkie walory: od ciekawej historii, poprzez malownicze położenie, wyjątkowe zabytki aż po gościnność i otwartość mieszkańców. Dzięki temu Pyzdry wyrastają na jeden z ciekawszych kierunków turystycznych dla każdego mikropodróżnika, miłośnika lokalnych ciekawostek oraz każdego, kto pragnie wyrwać się z wiru codzienności do świata, gdzie czas płynie wolnej i spokojniej.
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Ciekawe miejsca i atrakcje w Pyzdrach. Poznajcie te wystrzałowe!
Specjalne wyróżnienie czytelników kierunkowo.pl!
Głosowanie zakończone! Ogłoszenie wyników 31 stycznia 2025, godz. 21.00!
Głosowanie trwa! Oddaj swój głos do 28 stycznia 2025, godz. 23.59!
Pils…. – Złoty Kierunek Czytelników
Pilskie Muzeum Wojskowe nie tylko moim zdaniem jest miejscem absolutnie wyjątkowym! Również czytelnicy bloga i internauci oddali na nie najwięcej swoich głosów, potwierdzając, że to naprawdę atrakcja pierwszej klasy, która zasługuje również na tytuł ZŁOTEGO KIERUNKU CZYTELNIKÓW kierunkowo.pl, uzyskując blisko 60% waszych głosów w internetowym głosowaniu!
Pilskie Muzeum Wojskowe
Uzasadnienie: Dzięki swojej urokliwości, wyjątkowej ekspozycji i niepowtarzalnemu klimatowi znalazło się wśród nominowanych. W internetowym głosowaniu, zdobyło największą liczbę głosów (blisko 60%).
Więcej o tym miejscu przeczytacie w moim wpisie:
Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
Wyniki głosowania czytelników
Zwycięzce głosowania na „ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW 2022” już poznaliście. Poniżej 5 miejsc i atrakcji turystycznych, które zdobyły największą ilość głosów czytelników kierunkowo.pl.
- Pilskie Muzeum Wojskowe – 271 głosów (59,6%)
- Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej – 117 głosów (25,7%)
- Donkeyszot w Rogozinie – 34 głosy (7,5%)
- Skansen w Osieku (Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią) – 13 głosów (2,9%)
- Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu – 5 głosów (1,1%)
Ogółem oddaliście 455 głosy i za każdy z nich serdecznie dziękuje! Wszystkie te miejsca możecie poznać na łamach kierunkowo.pl! Zachęcam Was do odwiedzenia kategorii zwiedzam Polskę oraz ciekawe miejsca w Polsce.
Czym są ZŁOTE KIERUNKI?
ZŁOTE KIERUNKI to coroczny ranking atrakcji i kierunków turystycznych bloga podróżniczego kierunkowo.pl. Ranking podzielony jest na trzy części:
- Wyróżnienia główne – ZŁOTY KIERUNEK – autorskie i subiektywne wskazanie 3 najciekawszych miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych zdaniem autora kierunkowo.pl, które w danym roku kalendarzowym zostały opisane na łamach bloga.
- Wyróżnienia – autorskie i subiektywne wskazanie kilku kolejnych miejsc, atrakcji i kierunków turystycznych, które zdaniem autora kierunkowo.pl były o włos od wyróżnienia ZŁOTYM KIERUNKIEM.
- Specjalne wyróżnienie czytelników kierunkowo.pl – ZŁOTY KIERUNEK CZYTELNIKÓW – przyznawane jednemu miejscu, atrakcji czy kierunkowi turystycznemu, które w internetowym głosowaniu czytelników bloga zdobyło największą liczbę głosów. Kandydatów do głosowania wskazuje autor bloga kierunkowo.pl.
Dzięki takiej konstrukcji rankingu, ZŁOTE KIERUNKI na kierunkowo.pl są nie tylko rankingiem popularności ale przede wszystkim rzetelnym zestawieniem miejsc i atrakcji, osobiście zweryfikowanych i maksymalnie rzetelnie ocenionych przez Marcina Krawczyka – mikropodróżnika i twórcę kierunkowo.pl.
Jak zostać kandydatem do rankingu?
To proste – trzeba znaleźć się na łamach kierunkowo.pl! Spośród miejsc, które zostały opisane na blogu w danym roku kalendarzowym wybieram nieograniczoną liczbę kandydatów, na podstawie mojej własnej, subiektywnej oceny, uwzględniającej:
- wyjątkowość miejsca,
- walor edukacyjny,
- zaangażowanie twórców i opiekunów miejsc w jego funkcjonowanie,
- atrakcyjność danego miejsca, również pod względem rodzinnego podróżowania,
- mikropodróżniczy potencjał,
- oraz własne doświadczenia i wrażenia z pobytu w danym miejscu.
Na kierunkowo.pl publikowane są wpisy tylko z miejsc, które osobiście odwiedziłem. Większość z nich odnalazłem i postanowiłem odwiedzić samemu, z wieloma udało nawiązać się współpracę dzięki której publikacje stały się ciekawsze i bardziej rzetelne a do niektórych zostałem zaproszony przez ich opiekunów. Jeżeli chcesz aby na kierunkowo.pl pojawił się materiał również o twoim miejscu czy atrakcji, poznaj zasady współpracy na tej stronie i skontaktuj się ze mną – być może uda się nam połączyć siły! Ale uwaga! Nawiązanie współpracy nie oznacza automatycznego wyróżnienia w rankingu czy miejsca wśród kandydatów w głosowaniu internetowym. Podstawową ideą tego bloga jest rzetelność, dlatego mimo tego, że od powstania bloga (2019) udało mi się nawiązać współpracę z dziesiątkami miejsc i atrakcji, to tylko kilka z nich zostało wyróżnionych w rankingu ZŁOTE KIERUNKI. Podstawową rankingu jest tylko subiektywna ocena na podstawie wyżej wymienionych aspektów oraz głosowanie czytelników.
Wyróżnieni w innych latach
Poznajcie ZŁOTE KIERUNKI z innych lat!
Prowadząc kierunkowo.pl staram się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce (tutaj przeczytasz dlaczego tak uważam) i podobnymi ideami kierowałem się tworząc ten ranking, dlatego wyróżnienie ZŁOTYM KIERUNKIEM można uzyskać tylko jeden raz, natomiast wyróżnienie można otrzymać wielokrotnie, choć to raczej trudno wykonalne:) Niewykluczone jest jednak, że wyróżnione miejsce, kiedyś w przyszłości zostanie ZŁOTYM KIERUNKIEM. Nikt nie wie, gdzie los poniesie:)