Choć nie zwracamy na to uwagi, każdy sezon turystyczny przynosi nowe turystyczne pomysły, trendy i oferty. Wśród nich są również formy podróżowania a wśród nich mikrowyprawy i mikropodróże, które chciałbym Wam nieco przybliżyć w tym wpisie! Czym są mikrowyprawy? Dokąd możemy podczas nich dotrzeć? Ile kosztują? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Trendy turystyczne…
Trendy turystyczne i podróżnicze brzmią nieco podręcznikowo i niewielu martwi się nimi ruszając w podróż. Mimo tego, warto mieć świadomość jak bardzo oddziałują na to jak będziemy wypoczywać, z jakich atrakcji skorzystamy i ile za to zapłacimy. Ogólnie trendy turystyczne to inicjatywy, pomysły turystyczne czy nawet czysty marketing, który ma za zadanie przyciągnąć zainteresowanie turystów i możliwie szybko zostać bardzo popularnym i generującym ruch turystyczny. Tworzą je wszyscy, zaczynając od organizacji turystycznych, właścicieli hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych a kończąc na samych turystach, którzy swoimi wyborami decydują co jest warte uwagi i zyskuje popularność.
A jak każdy pewnie wie, im popularniejsze miejsce, oferta, pomysł czy atrakcja tym większe zainteresowanie, ruch i zazwyczaj wyższe ceny. Nie dotyczy to jednak tak bardzo trendów w sposobie i samej formie podróżowania.
To pewnie dobrze znacie!
Podróżnicze i turystyczne trendy aby szybko zyskiwały popularność, powinny być ciekawe, wyjątkowe, atrakcyjne oraz mieć łatwą do zapamiętania nazwę. Wiele z nich, na pewno już słyszeliście i możliwe, że znacie. Oto kilka przykładów:
- wyjazdy zorganizowane, najczęściej przez biura podróży a w nich:
- wycieczki last minute,
- oferty first minute,
- all inclusive,
- sposoby i formuły wyjazdów, np.:
- kilkudniowe wycieczki objazdowe,
- city break,
- jednodniowe wycieczki autokarowe,
- turnusy wakacyjne,
- oferty SPA lub SPA&Wellness,
- bon turystyczny,
- tanie loty,
- eventy, festiwale, targi i wydarzenia, które mają swoje nazwy własne, np. śląska INDUSTRIADA, gdański Jarmark Św. Dominika (jarmark dominikański) czy Betlejem Poznańskie, czyli bożonarodzeniowy jarmark w stolicy Wielkopolski.
Turystyka, podobnie jak handel nie uznaje próżni, dlatego co jakiś czas serwowane nam są nowe „hasła”, które mają za zadanie wytworzyć nowe turystyczne zamieszanie i stworzyć nowe trendy. Oczywiście pewne trendy powstają samoistnie, bez specjalnego wywołania czy promowania hasła, jednak są one wtedy szybko przechwytywane przez wszystkich, którzy mogą do danego trendu podłączyć swoją ofertę.
Takim nowym trendem, choć nadal mało znanym są mikropodróże i mikrowyprawy. Dla mnie są one na tyle ciekawe i atrakcyjne, że postanowiłem właśnie te formy podróżowania przybliżyć.
Poznajcie mikrowyprawy i mikropodróże!
Czas przejść do konkretów! W tym rozdziale przedstawię Wam mikropodróże i mikrowyprawy, które moim zdaniem są doskonałym pomysłem na uprawianie turystyki, poznawanie Polski oraz spełnianie swoich podróżniczych celów i marzeń.
Co to mikrowyprawy i mikropodróże?
Mikropodróże i mikrowyprawy to zazwyczaj krótkie i intensywne formy podróżowania, które pozwalają zaspokoić „głód” podróżowania i poznawania świata równie skutecznie jak długie wyjazdy, jednocześnie wymagając od nas mniej czasu.
Dzięki nim, możemy odbywać niesamowite i ciekawe mikropodróże, trwające od kilkudziesięciu minut do nawet kilku dni, podczas których przy dobrej organizacji przeżyjemy równie wiele, jak podczas wcześniejszych – klasycznych wyjazdów.
By mikropodróże i mikrowyprawy zakończyły się pełnym sukcesem, nim ruszymy w trasę musimy poświęcić nieco czasu na odpowiednie ich przygotowanie i zaplanowanie. Możliwe jest tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi swoich podróżniczych potrzeb i potrafimy wyszukiwać do nich odpowiednich miejsc lub aktywności – mówiąc wprost potrafimy świadomie planować podróże. Spokojnie wszystko Wam wytłumaczę:)
Co zyskam podróżując w ten sposób?
Korzyści jest wiele, najważniejsze z nich to:
- bardziej dopasowany wybór miejsc, atrakcji i aktywności do swoich potrzeb i pragnień,
- lepsze zaplanowanie wyjazdów, dzięki czemu będziecie mogli zrobić podczas nich więcej,
- sprawdzony sposób do częstszego ruszania w trasę,
- świadome podróżowanie, dzięki któremu będziecie podróżowali w zgodzie ze sobą a nie napędzeni turystycznym marketingiem,
- będziecie podróżować taniej,
- nauczycie się wyszukiwać nowych miejsc i celów turystycznych,
- odkryjecie nieznane atrakcje i miejsca, często kryjące się w waszej okolicy,
- i wiele, wiele więcej!
Ile kosztują mikrowyprawy?
Wspomniałem już, że mikrowyprawy czy mikropodróże, są tańsze od „klasycznych” wyjazdów. Wynika to z tego, że bardzo mocno ograniczamy w nich koszty noclegu, dojazdu i wyżywienia a dodatkowo za sprawą większej intensywności, możemy wyruszyć na krócej.
Trudno kwotą określić (nawet ogólnikowo) koszt mikrowyprawy, ponieważ jest on ściśle powiązany z wybranymi przez Was miejscami, do których trzeba dotrzeć lub nawet zapłacić za wstęp. Możliwe jest mikropodróżowanie za darmo ale jeżeli ktoś tylko ma taką wolę, równie dobrze może wydać na nie „miliony” i podróżować „na bogato”. Wszystko zależy od Waszych upodobań i możliwości, jednak bez wątpienia dzięki mikropodróżom, możecie nauczyć się podróżować oszczędniej.
A co jak mikrowyprawy staną się popularne?
Najprawdopodobniej nic złego się nie stanie! Mikropodróże to forma turystyki indywidualnej dlatego nie grozi nam w tym przypadku odczucie zwiększonego ruchu turystycznego czy zainteresowania danym miejscem. Mikrowyprawy nie są zagranicznymi wczasami, na których mamy ograniczoną ilość miejsc:) Ilość ciekawych miejsc i atrakcji oraz indywidualne preferencje każdego z nas, powodują rozproszenie tłumu dzięki czemu nie odczujemy osobiście zwiększonej ilości mikropodróżników, nawet gdy globalnie faktycznie będzie ich więcej.
Można powiedzieć, że mikrowyprawy i mikropodróże to turystyczne złote jajo, ponieważ choć zwiększa się całościowo ruch turystyczny, My odpowiednio i świadomie dobierając cele swoich wojaży nawet nie odczujemy tego, że więcej z nas rusza w trasę. Najbezpieczniejszy trend turystyczny:)
Polska jest piękna!
Mikrowyprawy i mikropodróże ze względu na swoją charakterystykę, dedykowane są do wyjazdów i podróży po Polsce. Dzięki nim odkryjemy najbardziej tajemnicze, ciekawe i nadal nieodkryte zakątki kraju, czyli Polskę lokalną! Dobrze przeczytaliście:) W mojej ocenie wcale nie Bieszczady, Ziemia Lubuska czy centralna Polska są najbardziej nieodkrytymi regionami kraju a właśnie Polska lokalna, czyli ta którą mamy w swojej najbliższej okolicy!
Wielu z nas nie zna zbyt dobrze swojej najbliższej okolicy, a przekonałem się osobiście już wiele razy, że dosłownie każde miejsce skrywa w sobie turystyczny i podróżniczy potencjał. Dzięki mikropodróżom nauczycie się do odnajdywać i doceniać fascynujące i ciekawe miejsca, dzięki czemu będziecie się stawali o wiele bardziej świadomymi podróżnikami.
Koniecznie sprawdźcie przygotowaną przeze mnie mapę atrakcji turystycznych w Polsce! Być może dotarłem już również do Waszych okolic!
Więcej o mikropodróżach
Spodobała Wam się perspektywa mikropodróżowania? Chcecie zostać mikropodróżnikami i podróżować częściej, taniej i lepiej?
Dowiedzcie się wszystkiego w temacie mikropodróży z mojego ebooka „MIKROPODRÓŻE”
Jedyny taki poradnik w Polsce! Najobszerniejsza skarbnica wiedzy o mikropodróżowaniu!
Po więcej informacji o ebooku zapraszam do sklepu kierunkowo.pl.
Grupa MIKROPODRÓŻE POLSKA na Facebook!
Poznajcie innych, których również kręcą mikropodróże! By Wam to ułatwić utworzyłem na Facebooku grupę dyskusyjną MIKROPODRÓŻE POLSKA, na której będę razem z innymi czytelnikami, publikował dla Was kolejne mikropodróżnicze pomysły.
To również doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń, pomysłów, inspiracji oraz mikropodróżniczych ciekawostek! Dołączcie do społeczności mikropodróżników i przekonajcie się, że w grupie łatwiej znaleźć inspiracje i impuls do działania!
Oto moje mikrowyprawy i mikropodróże!
Chcecie przekonać się jak wygląda życie mikropodróżnika i jak wiele można zobaczyć podróżując właśnie w ten sposób? Poznajcie mojego bloga, którego tworzę właśnie mikropodróżując po całej Polsce! Moje podróżnicze wpisy znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, kilka z nich poniżej!
Owińska Was zaskoczą! Poznajcie najciekawsze miejsca!
0 (0) Owińska to niewielka miejscowość na północ od Poznania, która niepozornie wygląda jedynie na mapie! Tak naprawdę skrywa w…
Biskupin. Muzeum Archeologiczne w miejscu sensacyjnego odkrycia
0 (0) Biskupin często nazywany jest polskimi Pompejami, bo właśnie tutaj w latach 30. ubiegłego stulecia dokonano sensacyjnego odkrycia zatopionego…
A dodatkowo najciekawsze odwiedzone miejsca opisuję je w kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie ich praktyczne opisy z najważniejszymi informacjami dla każdego podróżnika! Kilka przykładowych miejsc, widzicie poniżej!