Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu to jedna z najciekawszych atrakcji w tej nadmorskiej miejscowości. Odwiedzając to miejsce będziecie mieli okazję obejrzeć dziesiątki niesamowitych i skrupulatnie przygotowanych makiet i miniatur nie tylko latarni morskich, choć to one są tutaj tematem przewodnim. Poznajcie Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu z mojego wpisu i przekonajcie się, że to atrakcja warta odwiedzenia!
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Podstawowe informacje
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu powstał w 2012 roku i zlokalizowany jest dosłownie kilkadziesiąt metrów od nadmorskiej, piaszczystej plaży niemal pod samą latarnią morską w Niechorzu. Na terenie parku miniatur znajdują się makiety wszystkich polskich latarni morskich ale i wyjątkowych budowli Pomorza Zachodniego oraz inne „smaczki” w miniaturze.
Wszystko to pięknie wyeksponowane, skąpane wśród kwiatów i zieleni i doskonale przygotowane do tego, by każdy wyszedł by z tego miejsca głodny zobaczenia wszystkich prezentowanych obiektów w rzeczywistości!
Lokalizacja – Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu znajduje się w zachodniej części miejscowości, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie latarni morskiej, przy ulicy Ludnej 16.
Dodatkowo położony jest od przy nadmorskim deptaku pomiędzy wejściami na plażę nr 17 i 18.
Dojazd i komunikacja
Niechorze położone jest przy drodze wojewódzkiej nr 102, którą dotrzemy do DW107 a później trasy S3. Do samego parku miniatur dojedziemy już ulicami Niechorza. Warto wtedy skorzystać z mapy lub nawigacji.
Do Niechorza można dotrzeć również Nadmorską Koleją Wąskotorową. Najbliższa parku stacja kolejowa to Niechorze – Latarnia, z której dotrzecie do Parku Miniatur pieszo w kilka minut.
Pod Parkiem Miniatur znajduje się bezpłatny parking dla odwiedzających.
Inne praktyczne informacje
Ceny biletów
Koszt wejścia osoby dorosłej to kilkadziesiąt złotych, dzieci, młodzież oraz seniorzy mogą nabyć bilety ulgowe tańsze od normalnych o kilka złotych. Dostępne są również bilety łączone (rodzinne) oraz grupowe. Szczegółowy cennik znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu.
Potrzebny czas
Obejrzenie wszystkich miniatur wymaga około 40 minut, ale jeżeli chcecie poczytać również o nich oraz ich historii, warto zarezerwować sobie więcej czasu (od 60 do 90 minut).
Poznajcie Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu!
Czas przybliżyć nieco sam park miniatur. Nie zdradzę Wam wszystkiego co w sobie skrywa, bo chciałbym pokazać Wam dokładnie tyle, by zachęcić do jego odwiedzenia:) Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu to nie tylko wrażenia estetyczne nad efektami pracy modelarzy ale również solidna porcja wiedzy, ciekawostek i historii polskiego wybrzeża.
By łatwiej było zorientować się wśród wszystkich makiet parku, podzieliłem je na kilka grup w zależności od regionu czy rodzaju. Warto zaznaczyć, że królowe parku, czyli latarnie morskie ustawiono w taki sposób by oddać ich rzeczywiste położenie nad brzegiem polskiego morza.
Latarnie polskiego wybrzeża
Wśród miniatur latarni, które znajdziecie w Parku Miniatur, znajdziecie zarówno stojące do dzisiaj obiekty jak i latarnie historyczne, które zostały zniszczone, zburzone lub zastąpione przez nowsze konstrukcje.
Zatoka Gdańska
Na początku ścieżki, prowadzącej przez park miniatur będziecie mogli zobaczyć latarnie położone na Pomorzu Wschodnim a dokładniej zlokalizowane nad Zatoką Gdańską. Zobaczycie tutaj m. in. nieistniejące już latarnie w Krynicy Morskiej, Gdyni Oksywiu czy Jastarni Borze.
Ale oprócz obiektów historycznych, po których pozostały jedynie zdjęcia i miniatury zobaczycie również wszystkie czynne i nadal rozświetlające wody Zatoki Gdańskiej latarnie, m. in. najmłodszą na całym wybrzeżu latarnię w gdańskim porcie oraz np. latarnie w Jastarni, Helu i kilku innych miejscach.
Pomorze Wschodnie
Idąc dalej na zachód, poznamy latarnie Pomorza Wschodniego, m. in. bardzo znane i rozpoznawalne latarnie na Rozewiu czy latarnię Stilo, poznając przy okazji skąd pochodzi jej nazwa.
Oczywiście nie zabraknie pozostałych latarni tego fragmentu polskiego wybrzeża oraz wielu ciekawostek, jak np. tę, że latarnia na Rozewiu, mimo że nie jest najwyższą spośród polskich latarni ma największy zasięg światła – ponad 48 kilometrów!
Pomorze Środkowe
Kolejnym regionem będzie Pomorze Środkowe, na którym również nie brakuje pięknych oraz wyjątkowych latarni, jak np. najbardziej odsunięta od osad ludzkich latarnia Czołpino, którą odwiedziliśmy przy okazji naszych wakacji w Rowach. Jeżeli ciekawi Was co jeszcze interesującego skrywa w sobie ten fragment polskiego wybrzeża, koniecznie przeczytajcie moje wpisu, np.:
Zobaczycie tutaj również makietę latarni w Ustce, ale również miniatury latarni m. in. z Jarosławca czy Darłowa.
Pomorze Zachodnie
Po woli przybywamy w strony, gdzie w rzeczywistości znajduje się Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu, czyli na Pomorze Zachodnie. Jednak na początek mały przystanek w Kołobrzegu i jej imponującej latarni morskiej, która została niesamowicie wykonana z nieprawdopodobną dbałością o szczegóły.
Przyznacie, że Pani robiąca zdjęcie smartfonem, stojąca nieco chwiejnie na jednej nodze to modelarskie cudeńko! Model kołobrzeskiej latarni to największa miniatura parku, którą stworzyło aż 8 modelarzy w ciągu 7 miesięcy!!!
Kolejną miniaturą jest wiernie odwzorowana latarnia morska, wyłaniająca się zza płotu i pasa zieleni, czyli latarnia morska z Niechorzu. Nie bez powodu uchodzi za jedną z najpiękniejszych latarni na polskim wybrzeżu, bo również i w Parku Miniatur prezentuje się niezwykle okazale.
Będąc w Niechorzu warto wybrać się również na tutejszą latarnię morską, na której znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się niesamowity widok na okolicę. Więcej o latarni morskiej w Niechorzu przeczytacie w moim opisie tego miejsca: Latarnia morska w Niechorzu
Za miniaturą latarni w Niechorzu, znajdziecie jeszcze dwie ostatnie latarnie polskiego wybrzeża, wysunięte najdalej na zachód kraju. Są to latarnia Kikut stojąca w Wolińskim Parku Narodowym oraz najwyższa w Polsce, latarnia morska w Świnoujściu.
Polskie latarnie daleko od kraju…
Polskie latarnie morskie znajdują się nie tylko nad Morzem Bałtyckim i na polskim wybrzeżu. Dwie z nich, których miniatury znajdziecie również w Parku Miniatur w Niechorzu, położone są w wyjątkowych miejscach.
Pierwszą z nich jest latarnia Arctowski, wzniesiona na Wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie. Drugą jest latarnia UWE-1, która znajduje się na Spitsbergenie. Obie latarnie w miniaturze zobaczycie oczywiście w Parku Miniatur w Niechorzu i dla wielu z Was będą one nie lada ciekawostką.
Pozostałe miniatury
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu oprócz modeli latarni prezentuje nam również inne ciekawe obiekty, związane z morzem oraz polskim wybrzeżem.
Statki i okręty w miniaturze
Pierwszymi z nich, są modele statków i okrętów z których o jednym, być może nie mieliście pojęcia!
Latarniowiec ADLERGRUND
Latarniowiec to statek, wyposażony w źródło światła na maszcie, który zakotwiczano na mieliźnie o której miał ostrzegać.
Skąd jego obecność w Parku Miniatur w Niechorzu? Być może dlatego, że jeden z nich został zwodowany w Szczecinie a drugi w Gdańsku, pełniły swoją służkę na Ławicy Orlej a zimą cumowały w Świnoujściu.
Choć latarniowce nigdy nie pływały pod polską banderą, są świadectwem kawałka historii polskiego wybrzeża.
Dar Pomorza
Legendarny polski żaglowiec został również niesamowicie zminiaturyzowany w Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Byłem pod ogromnym wrażeniem szczegółowości i jakości każdego detalu!
Stworzyło go 8 modelarzy i zajęło im to 7 miesięcy, co widać w każdym detalu modelu Daru Pomorza.
Legendarny ORP Orzeł
Kolejnym okrętem, który można zobaczyć na terenie parku miniatur jest legendarny podwodny okręt wojenny ORP Orzeł.
Będąc przy jego modelu warto nie tylko zachwycać się drobiazgowością jego odtworzenia w miniaturze ale również wyjątkową historią, która spokojnie mogłaby być gotowym scenariuszem filmowym.
ORP Orzeł to również doskonały bohater historii w której latarnie morskie odegrały ogromną rolę. Bez nich prawdopodobnie nie zapisał by się w tak spektakularny sposób na kartach historii polskiej Marynarki. Niestety do dzisiaj nie znamy miejsca, gdzie zaginął i zatonął ORP Orzeł, dlatego Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie możemy zobaczyć do, choćby w miniaturze.
Budowle z Pomorza
W Parku Miniatur w Niechorzu, będziecie mogli zobaczyć również miniatury charakterystycznych budowli Pomorza Zachodniego. Są to m. in. katedra w Kamieniu Pomorskim, Stawa Młyny w Świnoujściu i kilka innych.
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu to również miejsce, w którym możecie zobaczyć w całości kościół w niedalekim Trzęsaczu, który w dużej mierze już zabrało morze. Do dzisiaj przetrwała jedynie południowa ściana kościoła i to tylko w pewnym fragmencie.
To unikalne miejsce w skali Europy znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Niechorza i będąc w tych stronach warto wybrać się również i tam. Więcej o tych niezwykłych ruinach dowiecie się więcej z mojego opisu tego miejsca: Ruiny kościoła w Trzęsaczu
Nautofon
Nautofon to bez wątpienia najgłośniejsza atrakcja Parku Miniatur w Niechorzu. Inaczej nazywany jest „buczkiem mgłowym” i nazwa ta nie jest oczywiście przypadkowa.
W czasie gdy światło latarni nie jest widzialne (np. podczas mgły) uruchamiany jest wtedy właśnie buczek mgłowy. W Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu możemy taki „buczek” obejrzeć w skali 1:1 a nawet spróbować własnoręcznie go uruchomić.
Nadmorska Kolej Wąskotorowa w miniaturze
Choć w latach 90. XX wieku Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej groziło zapomnienie i ostateczne unieruchomienie, uratował ją lokalny samorząd, robiąc z niej jedną z największych atrakcji Pomorza Zachodniego.
Jej historia sięga 1896 roku i przez kolejne lata rozrosła się do pokaźnych rozmiarów, licząc aż ponad 60 km torów. Obecnie to zabytek techniki, wyremontowany już w XXI wieku i oddanym do ruchu turystycznego na odcinku Pogorzelica – Trzęsacz. Najważniejsze jej elementy takie jak dworce, składy czy lokomotywy możecie zobaczyć w skali 1:25 w Parku Miniatur w Niechorzu.
Kawiarenka i sklep z pamiątkami
Na końcu trasy po parku miniatur warto wejść jeszcze raz do sklepu, gdzie wcześniej kupiliście bilety. Znajdziecie tam bardzo urokliwe pamiątki i wyroby, m. in. ceramikę z Bolesławca.
Obok sklepu znajduje się również niewielka kawiarenka, gdyby ktoś chciał wypić filiżankę kawy z widokiem na modelarskie cuda, które stoją w parku miniatur.
Na koniec chciałbym bardzo podziękować Parkowi Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu za miłe przyjęcie i umożliwienie zrobienia zdjęć oraz przygotowania wpisu.
Poznajcie inne atrakcje Niechorza i okolic!
Niechorze i okolice pełne są ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia! Wiele z nich znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce, którą przygotowałem dla Was!
Zapraszam Was również do wpisów z tych stron Polski, które już wkrótce na kierunkowo.pl!
Poznajcie również pobliską Wyspę Wolin!
Zaledwie 30 minut drogi od Niechorza zaczyna się Wyspa Wolin, pełna pięknych miejsc, urokliwych miejscowości i niepowtarzalnych atrakcji!
Poznajcie ją z moich wpisów: