jelenia góra atrakcje ratusz miejski plac ratuszowy jeleń

Co kryje Jelenia Góra? Atrakcje i miejsca, które warto poznać

opublikowano: 6 lipca 2025

kategoria: zwiedzam Polskę

Jelenia Góra to miasto pełne niespodzianek, a atrakcje w Jeleniej Górze potrafią zachwycić zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy szukają ciekawego wypoczynku blisko natury. Od urokliwego Starego Miasta, przez uzdrowiskowe Cieplice, po nowoczesne wystawy i niezwykłe makiety – każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tym wpisie zebrałem miejsca, które sam odwiedziłem i które naprawdę warto poznać. Sprawdź, co warto zobaczyć i zaplanuj swoją wizytę w jednym z najciekawszych miast Dolnego Śląska!

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Podstawowe informacje – Jelenia Góra

Jelenia Góra to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska, położone malowniczo u stóp Karkonoszy. Stanowi doskonałą bazę wypadową w góry oraz pobliskie uzdrowiska i kurorty. W granicach administracyjnych miasta znajdują się również Cieplice i Sobieszów a nawet część najwyższego pasma Karkonoszy(!), dzięki czemu Jelenia Góra łączy w sobie uroki uzdrowiska, miasta z historią, punktu startowego do górskich wędrówek i samych gór. Właśnie ta różnorodność sprawia, że warto się tu zatrzymać na dłużej.

tego się dowiesz z mojego wpisu
Widok na staromiejskie atrakcje w Jeleniej Górze punkt widokowy na wieży zamkowej
Widok na staromiejskie atrakcje w Jeleniej Górze

Historia miasta w pigułce

Jelenia Góra może poszczycić się ponad 900-letnią historią. Według legendy, miasto zostało założone w miejscu, gdzie książę Bolesław Krzywousty podczas polowania natknął się na jelenia – stąd właśnie nazwa miasta. Historyczne początki sięgają XII wieku, a już w XIII wieku Jelenia Góra zyskała prawa miejskie. Przez wieki była ważnym ośrodkiem handlu, rzemiosła i życia religijnego, przechodząc pod różne panowania – piastowskie, czeskie, habsburskie i pruskie. Zabytki zachowane w mieście doskonale obrazują tę wielowarstwową przeszłość. Obecnie Jelenia Góra zachwyca odrestaurowanym centrum, licznymi zabytkami i przyciąga zarówno turystów, jak i kuracjuszy.

ciekawostka

Czy wiesz, że Jelenia Góra była niegdyś miastem z własną… walutą? W czasach kryzysu gospodarczego po I wojnie światowej, miasto biło własne monety zastępcze, tzw. notgeldy. Miały one charakter lokalny i były ozdobione motywami jelenia oraz miejskimi zabytkami. Dziś są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów!

Rzeźba jelenia na jeleniogórskim Placu Ratuszowym
Rzeźba jelenia na jeleniogórskim Placu Ratuszowym

Jelenia Góra – lokalizacja

Miasto położone jest na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i pasma Karkonoszy, w południowo-zachodniej części Polski. Centrum miasta oddalone jest zaledwie o 15 km od Karpacza i 17 km od Szklarskiej Poręby, co czyni je świetną bazą wypadową w Karkonosze. Odległość do Wrocławia wynosi około 90 km, a do Poznania – 190 km.

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Poznajcie atrakcje które skrywa Jelenia Góra

Jelenia Góra to nie tylko punkt wypadowy w góry – to miasto pełne ciekawych miejsc, o których wielu turystów nie ma pojęcia. Od zabytkowych kościołów, przez klimatyczne dzielnice i muzea, aż po nowoczesne wystawy i przyrodnicze zakątki – atrakcje w Jeleniej Górze zaskakują różnorodnością. W tej części wpisu pokażę Ci, co warto zobaczyć i gdzie warto zajrzeć, niezależnie od pogody i pory roku.

Jeleniogórski symbol na Placu Ratuszowym
Najlepszy punkt widokowy w centrum miasta – Wieża Zamkowa

Moje TOP5 – atrakcje w Jeleniej Górze

Wybór nie był prosty, ale oto pięć miejsc, które szczególnie polecam – to moje osobiste TOP5, jeśli chodzi o atrakcje w Jeleniej Górze. Są wśród nich zarówno miejsca doskonale znane, jak i takie, które mogły Ci umknąć podczas planowania wyjazdu. Wszystkie jednak mają coś wyjątkowego – klimat, historię, albo po prostu to „coś”, co sprawia, że chce się tu wracać.

Stare Miasto w Jeleniej Górze

Stare Miasto w Jeleniej Górze to serce miasta – tętniące życiem i historią. Zachwyca piękną zabudową, zwartym średniowiecznym układem oraz niepowtarzalnym widokiem na otaczające je góry. Spacerując brukowanymi uliczkami, łatwo poczuć atmosferę dawnych wieków, kiedy miasto tętniło handlem, rzemiosłem i tradycją. To idealne miejsce na niespieszny spacer, filiżankę kawy pod arkadami i fotograficzne łowy. Warto zatrzymać się przy:

  • Ratuszu – klasycystycznej budowli z XVIII w. z charakterystyczną wieżą i rzeźbą na jednym z jego narożników.
  • Placu Ratuszowym – z fontanną Neptuna i malowniczymi kamienicami podcieniowymi.
  • Bramie Wojanowskiej, Wieży Zamkowej i Baszcie Grodzkiej – pozostałościach dawnych murów i fortyfikacji miejskich.
  • Bazylice św. Erazma i Pankracego – kamiennej, gotyckiej świątyni z barokowym wnętrzem, będącej najstarszym kościołem w mieście.
  • ulicy 1 Maja – reprezentacyjnym deptaku miasta.
  • Zabytkowym tramwaju na rynku – nawiązującym do dawnej komunikacji miejskiej. Dziś mieści się w nim oryginalny sklepik z pamiątkami i… niezwykła agencja pocztowa z unikatowymi pieczątkami – jedyna taka w mieście.
Ratusz w Jeleniej Górze
Kolorowe kamieniczki na Placu Ratuszowym
Baszta i Brama Wojanowska z kościołem pw. św. Anny
Wieża Zamkowa, na jej szczycie znajduje się bezpłatny punkt widokowy
Zabytkowy tramwaj pod jeleniogórskim ratuszem (w środku sklepik z pamiątkami i agencja pocztowa jelenia góra atrakcje
Zabytkowy tramwaj pod jeleniogórskim ratuszem (w środku sklepik z pamiątkami i agencja pocztowa
Najstarszy kościół w mieście – Bazylika św. Erazma i Pankracego
Ołtarz główny jeleniogórskiej bazyliki
Ołtarz główny jeleniogórskiej bazyliki
Baszta Grodzka (obecnie niewielki hotelik) jelenia góra atrakcje
Baszta Grodzka (obecnie niewielki hotelik)

Kościół Łaski

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to jedna z największych barokowych świątyń Dolnego Śląska. Wzniesiony został poza murami miejskimi, dziś znajduje się tuż przy głównym deptaku, kilka minut spacerem od starówki. To największy z tzw. Kościołów Łaski – zbudowanych dzięki decyzji cesarza Józefa I, wymuszonej przez szwedzkiego króla Karola XII. Budowla jest wierną kopią sztokholmskiego kościoła św. Katarzyny – to historyczny ukłon w stronę protestanckich sojuszników. Monumentalna kopuła, trzy poziomy empor i bogata polichromia robią ogromne wrażenie. Więcej o tym miejscu we wpisie – Kościół Łaski w Jeleniej Górze

kościół łaski w jeleniej górze Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Sanktuarium Świętego Krzyża garnizonowy
Kościół Łaski w Jeleniej Górze
wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w jeleniej górze
Wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (Kościół Łaski)

Uzdrowiskowe Cieplice

Poznajcie najstarsze polskie uzdrowisko, wyjątkową dzielnicę Jeleniej Góry i jej atrakcje. Termalne źródła, historyczne pałace, park zdrojowy i tętniące życiem kulturalne Cieplice to miejsce, w którym można nie tylko się zrelaksować, ale też aktywnie spędzić czas. Znajdziecie tu nie tylko lecznicze wody termalne, ale też kolejne ciekawe atrakcje w Jeleniej Górze, m. in.:

  • Plac Piastowski – główny deptak uzdrowiska
  • barokowy Pałac Schaffgotschów
  • Ewangelicki Kościół Zbawiciela i zespół budowli pocysterskich, w których znajduje się Muzeum Przyrodnicze
  • Park Zdrojowy i Norweski
  • Termy Cieplickie – kompleks basenów z wodą termalną

Więcej o Cieplicach przeczytacie w moich osobnym wpisie – już wkrótce

cieplice atrakcje uzdrowisko jelenia góra plac piastowski
Plac Piastowski w Cieplicach Śląskich-Zdrój
cieplice atrakcje uzdrowisko jelenia góra Fontanna w parku Zdrojowym w Cieplicach Śląskich-Zdroju jelenia góra atrakcje
Fontanna w Parku Zdrojowym w Cieplicach Śląskich-Zdroju

Pałac Sobieszów (Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN)

Na obrzeżach Jeleniej Góry, w dzielnicy Sobieszów, znajduje się nowoczesne Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Mieści się ono w odrestaurowanym barokowym pałacu Schaffgotschów. Interaktywne wystawy, multimedialne ekspozycje i świetnie zrealizowane przestrzenie edukacyjne sprawiają, że to atrakcja dla całej rodziny – niezależnie od wieku. Więcej o tym miejscu przeczytacie w innym moim wpisie – Pałac Sobieszów. Multimedialne i klimatyczne Karkonosze

pałac sobieszów w jeleniej górze ekspozycja klimatyczne karkonosze centrum przyrodniczo-edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego
Pałac Sobieszów – wystawa „Klimatyczne Karkonosze”
pałac sobieszów wystawa klimatyczne karkonosze sala na piętrze wielkiej stajni
Nowoczesna, multimedialna wystawa w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN

Kolejkowo Modelarnia

Żywa pracownia modelarska, gdzie na własne oczy można zobaczyć, jak powstają miniaturowe światy. Oprócz podglądania pracy modelarzy, można tu podziwiać makietę Jeleniej Góry w miniaturze, a także inne lokalne obiekty i nie tylko w wersji kolejowej. Idealna propozycja dla małych i dużych miłośników kolei i rękodzieła. Poznajcie to miejsce lepiej z tego wpisu – Kolejkowo Modelarnia Jelenia Góra. Świat miniatur bez tajemnic!

kolejkowo modelarnia jelenia góra ratusz w jeleniej górze makieta miniatura miasto w miniaturze
Makieta Jeleniej Góry w Kolejkowo Modelarnia
kolejkowo modelarnia jelenia góra starowanie pociągiem zabawa makieta kolejowa
Kolejkowo Modelarnia – makieta do sterowania pociągami
czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Pozostałe ciekawe miejsca w Jeleniej Górze

Jelenia Góra i jej atrakcje to miejsce, które potrafi zaskakiwać – również poza najbardziej znanymi punktami. Jeśli chcecie odkryć je pełniej, koniecznie zwróćcie uwagę na poniższe atrakcje w Jeleniej Górze. To miejsca mniej oczywiste, ale równie warte odwiedzenia – pełne historii, sztuki, górskiej przyrody i ciekawostek architektonicznych. Poznajcie kolejne atrakcje w Jeleniej Górze:

  • Muzeum Karkonoskie – nowoczesna ekspozycja poświęcona historii regionu, słynąca z bogatej kolekcji szkła artystycznego i użytkowego.
  • Zamek Chojnik – XIV-wieczna warownia w Sobieszowie, wzniesiona na szczycie skalistego wzniesienia w granicach Karkonoskiego Parku Narodowego. O Zamku Chojnik napisałem więcej w tym miejscu – Zamek Chojnik
  • Wieża widokowa „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego – położona ok. 20 minut spacerem od centrum miasta, zbudowana na początku XX wieku, z której roztacza się widok na Kotlinę Jeleniogórską. Więcej o tym miejscu przeczytacie we wpisie – Wieża Grzybek w Jeleniej Górze (Wzgórze Krzywoustego)
  • Szlak Jelonka – miejski szlak spacerowy wyznaczony małymi, brązowymi figurkami jelonków – jeleniogórski odpowiednik wrocławskich krasnali. Więcej o jeleniogórskich jelonkach przeczytacie we wpisie: Szlak Jelonka w Jeleniej Górze
  • Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie – dawna rezydencja niemieckiego noblisty, dziś muzeum z ekspozycją literacką i artystyczną.
  • Karkonoski Park Narodowy – obszar ochrony przyrody z najwyższymi szczytami Sudetów, wodospadami i doskonale utrzymanymi szlakami. Więcej o parku przeczytać możecie we wpisie – Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
  • Wieża Widokowa na Sołtysiej Górze – mniej znany punkt widokowy, idealny na krótki spacer i podziwianie panoramy Jeleniej Góry.
  • Termy Cieplickie – nowoczesny kompleks basenów i strefy SPA z wodami termalnymi, idealny na relaks po zwiedzaniu lub wędrówkach.
Widok na Jelenią Górę i okolice (wieża widokowa Grzybek w Jeleniej Górze)
Widok na Jelenią Górę i okolice (wieża widokowa Grzybek w Jeleniej Górze)
szlak jelonka w jeleniej górze Jelonki Ciepliczanka i Zdrój (na ławeczce)
Jelonki Ciepliczanka i Zdrój (na ławeczce) na Szlaku Jelonka w Jeleniej Górze
szlak jelonka w jeleniej górze Jelonek Przewodniczek jelenia góra atrakcje
Jelonek Przewodniczek na Szlaku Jelonka w Jeleniej Górze
zamek chojnik widok z dziedzińca na zamkową wieżę
Zamek Chojnik – dziedziniec główny

Jelenia Góra – praktyczne informacje

Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.

najważniejsze informacje
Brama Wojanowska na jeleniogórskim deptaku jelenia góra atrakcje
Brama Wojanowska na jeleniogórskim deptaku

Komunikacja i dojazd

Dojazd do Jeleniej Góry:

  • Pociągiem: kilka stacji kolejowych w obrębie miasta, najważniejsza „Jelenia Góra” (oddalona o ok. 1500 m od ścisłego centrum). Do stacji dojeżdżają pociągi: Kolei Dolnośląskich, PKP Intercity i POLREGIO.
  • Autobusem: dworzec autobusowy w Jeleniej Górze znajduje się przy ul. Obrońców Pokoju (CH Nowy Rynek, oddalony o ok. 300 m od centrum miasta). Połączenia regionalne i dalekobieżne realizuję m. in. PKS Tour Jelenia Góra i FLiXBUS. Połączenia lokalne i miejskie – MZK Jelenia Góra, które oferują regularne połączenia w obrębie Jeleniej Góry i jej najbliższych okolic.
  • Samochodem: przez miasto przebiegają m. in. DK3, DK30 i DW367, które łączą miasto z innymi dużymi miastami i trasami w regionie.

Parking

W obrębie centrum miasta, znajdziecie kilka parkingów, m. in.:

Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze

Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicy Jeleniej Góry

Może się okazać, że chcąc wymienić atrakcje w okolicy Jeleniej Góry, poznacie miejsca, które położone są jeszcze w granicach tego rozległego miasta. Ja jednak wspomnę o miejscach równie bliskich, równie pięknych i wyjątkowych, a jednak położonych poza Jelenią Górą. Poznajcie między innymi Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, malowniczo położoną Perłę Zachodu czy jeden z najlepszych punktów widokowych tej części Dolnego Śląska – Zamek Księcia Henryka.

gotyckie malowidła średniowieczne w siedlęcinie ławka okno w murach wieża książęca w siedlęcinie
Średniowieczne, gotyckie malowidła w Wieży Książęcej w Siedlęcinie
kawiarnia restauracja perła zachodu
Perła Zachodu Gościniec PTTK
zamek księcia henryka dolny Śląsk punkt widokowy
Zamek Księcia Henryka

Oprócz tych trzech miejsc, warto w tych stronach odwiedzić również inne atrakcje, od których Jelenia Góra oddalona jest o maksymalnie kilkadziesiąt minut drogi. To między innymi: doskonała atrakcja dla całej rodziny, wprowadzająca w świat Karkonoszy – GIGANTEI – Karkonoski Park Ducha Gór, kameralne i malownicze Góry Sokole, a także wypełnione atrakcjami kurorty: Karpacz i Szklarska Poręba.

KARPACZ I KOWARY Mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz atrakcji w tej okolicy? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 110 atrakcji i ważnych punktów w Karpaczu, Kowarach i ich najbliższych okolicach!

Warto odwiedzić również mniej znane Kowary, gdzie znajdziecie między innymi absolutnie wyjątkowe Muzeum Sentymentów oraz zachwycający Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Stamtąd jest już bardzo blisko do mniej znanych karkonoskich szlaków, takich jak szlak na Skalny Stół.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Miasta Jelenia Góra, link, dostęp z dn. 11.04.2025,
  • wpis „Jelenia Góra” na stronie dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 11.04.2025,
  • ilustrowany przewodnik z mapami „JELENIA GÓRA”, wyd. Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydanie IV, 2015, ISBN: 978-83-7868-228-8,
  • ilustrowany przewodnik z mapami „KARKONOSZE”, wyd. Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydanie XI – poprawione, 2015/2016, ISBN: 978-83-7868-221-9,
  • artykuł „Jelenia Góra – co warto zobaczyć w stolicy Karkonoszy?” w serwisie podroze.onet.pl, link, dostęp z dn. 11.04.2025,
  • wpis „Jelenia Góra” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 11.04.2025,
marcin krawczyk bloger mikropodróżnik podczas prelekcji na targach podróżniczych

Marcin Krawczyk

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca