gród pobiedziska średniowieczny plac zabaw plac treningowy rycerz wój piastowski

Gród Pobiedziska. Średniowieczny plac zabaw dla każdego!


opublikowano: 17 sierpnia 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Chcesz przeżyć niepowtarzalną, rodzinną przygodę rodem z średniowiecza? Koniecznie poznaj Gród Pobiedziska, który jest niepowtarzalną atrakcją na mapie Polski! W zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodzie, będziecie mieli okazje wcielić się w rolę wojów i rycerzy, zawalczyć na miecze, postrzelać z kuszy a także obejrzeć z bliska repliki maszyn oblężniczych w naturalnej skali i co ważne – działające! Gród Pobiedziska to wyjątkowy plac zabaw, bezpieczny i pozwalający przenieść się w czasie do okresu panowania Piastów. Przekonajcie się o tym sami z mojego wpisu a później ruszajcie na przygodę!

Rzetelny wpis!

Wpis został zweryfikowany przez opiekunów tego miejsca, dzięki czemu możecie mu w pełni zaufać!

Gród Pobiedziska – podstawowe informacje

Gród Pobiedziska to współczesna rekonstrukcja dawnego grodu piastowskiego, którą stworzył i prowadzi Bartosz Styszyński, obecny Komes Grodu Pobiedziska. Oprowadza i przybliża on średniowieczne ciekawostki w swoim grodzie od 2010 roku, w którym to otwarto jego bramy dla odwiedzających.

W miejscu, gdzie obecnie stoi drewniana forteca, historycznie nigdy nie było grodu. Przy jego wnoszeniu starano się podkreślić główne cechy piastowskich grodów obronnych i ukazać ich podstawowe konstrukcje. Od początku swojego istnienia gród w Pobiedziskach miał być miejscem, gdzie w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża się wiedzę o epoce średniowiecza, technikach i maszynach oblężniczych a także ówczesnych konstrukcjach obronnych.

Lokalizacja (Gród Pobiedziska)

Gród Pobiedziska znajduje się w zachodniej części Pobiedzisk, niewielkiego miasta w centralnej Wielkopolsce. Znajduje się on niemalże dokładnie w połowie drogi z Poznania do Gniezna, dwóch dawnych stolic Polski z czasów panowania Piastów.

Ze względu na podtrzymywanie i pielęgnowanie historii o czasach średniowiecznej Polski Piastów, znalazł się na trasie Szlaku Piastowskiego – najstarszej trasy turystycznej w kraju. W jego sąsiedztwie znajduje się Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, który możecie poznać z innego mojego wpisu: Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Miniskarby regionu!

Poznajcie Gród Pobiedziska!

Odkryjcie piękno i wyjątkowość drewnianej warowni w Pobiedziskach! Gród Pobiedziska to nie muzeum czy wystawa machin, które można oglądać tylko z odległości. Wręcz przeciwnie to miejsce, gdzie można wszystkiego dotknąć, skorzystać z większości wyposażenia a nawet przyodziać się w rycerski strój!

Gród w Pobiedziskach to unikalny, średniowieczny plac zabaw i rycerska “baza” treningowa, w której uczymy się i odkrywamy realia epoki średniowiecza poprzez dobrą zabawę! Poznajcie ze szczegółami, co tutaj na Was czeka.

Rekonstrukcja średniowiecznego grodu

Wszystko co zostało tutaj przygotowane, mieści się we współczesnej rekonstrukcji wczesnośredniowiecznego grodu. Ma on około 50 metrów średnicy i otoczony jest szczelnie drewnianą palisadą. Główna brama prowadząca do jego wnętrza znajduje się w wieży warownej.

Chcąc wejść do grodu, musimy pokonać drewniany most, przerzucony nad fosą, otaczającą gród. Jest to jedyna rekonstrukcja grodu piastowskiego na terenie Wielkopolski, w całości otoczona palisadą. Dzięki temu możemy poczuć się w nim niczym średniowieczni wojowie. Najciekawsze i najbardziej zaskakujące jest jednak to, co czeka na Was w środku.

Średniowieczny plac zabaw dla dzieci

(tych mniejszych i całkiem dorosłych)

Gród Pobiedziska to miejsce, które ma bardzo wiele do zaoferowania najmłodszym (zarówno najmłodszym jak i dorosłym), dlatego właśnie od atrakcji dla dzieci zacznę opisywać wnętrze grodu. Urządzono tutaj dosłownie średniowieczny plac zabaw, którego nie znajdziecie nigdzie indziej!

Wśród atrakcji dla dzieci znajdziecie m. in. kusze na gąbkowe pociski, mini katapulty „onagery”, koniki na biegunach, huśtawkę, drabiny wspinaczkowe, staw z drewnianymi rybami i wędziskami, strzelnicę z łukami, średniowieczne gry zręcznościowe a także przestrzeń treningową do turniejów rycerskich (tor konny, słupy ćwiczebne, autentyczną zbrojownię z metalowymi mieczami, toporami, włóczniami oraz hełmami a także skórzane zbroje i drewniane tarcze okuwane a dla chcących spróbować swoich sił w walce przygotowano bezpieczne piankowe miecze i tarcze z hełmami do walki na pełnym kontakcie).

Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, Gród Pobiedziska umożliwia Wam przebranie się w strój średniowiecznego woja, w którym rycerski trening na długo zapadnie Wam w pamięci. W grodzie tylko największe machiny: trebusz, kusza wałowa i perriere, obsługują opiekunowie grodu. Cała reszta atrakcji jest do naszej dyspozycji i przygotowana tak, aby była bezpieczna nawet dla kilkulatków.

Wystawa maszyn oblężniczych

Największymi atrakcjami we wnętrzu grodu (jeżeli chodzi o wielkość) są zrekonstruowane średniowieczne machiny oblężnicze. Znajdziecie ich tutaj kilka, a wśród nich m. in. wieża oblężnicza licząca 10 m wysokości (wzorowana na wieżach stosowanych przez Niemców), obsługiwany przez 14 osób taran, onager, wineję czy perierre. Bliższe poznanie wykonanych w naturalnej skali replik, umożliwiają tablice informacyjne.

Gród Pobiedziska jest jedynym miejscem na świecie, gdzie zwiedzający mogą własnoręcznie (nieliczne machiny z pomocą opiekunów miejsca) obsługiwać różne z średniowiecznych machin oblężniczych.

Dodatkowo znajdziecie tutaj również strzelnicę czy zbrojownię. Nie natraficie za to na inne zabudowania czy domy, które dawniej również stały w takich grodach.

Galeria zdjęć

Wyjątkowość i atrakcyjność grodu w Pobiedziskach najbardziej oddają zdjęcia z tego miejsca. Dlatego poniżej galeria fotografii z tego jedynego w swoim rodzaju miejsca. Co ważne i na pewno też to zauważycie:) W Grodzie Pobiedziska świetną zabawę mają nie tylko najmłodsi ale również dorośli!

Jeszcze efektowniej Gród Pobiedziska prezentuje się podczas imprez plenerowych (pokazów rycerskich, festynów historycznych), które kilkukrotnie w ciągu roku odbywają się w pobiedziskiej warowni. Największą z nich jest Wiec Piastowski w Grodzie Pobiedziska, odbywający się wiosną. Podczas nich nie tylko będziecie mieli okazję podziwiać rekonstruktorów, ale także spróbować średniowiecznej strawy. Wszystko po to, aby poczuć się jak w czasach panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Gród Pobiedziska – praktyczne informacje

Ostatnia cześć wpisu to praktyczne informacje, które pomogą Wam odwiedzić Gród Pobiedziska i poznać najciekawsze miejsca i atrakcje w jego okolicy.

Komunikacja i dojazd

Gród Pobiedziska znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 194 (odcinek Poznań – Gniezno) oraz linii kolejowej nr 353. Najbliższa stacja kolejowa Pobiedziska Letnisko znajduje się zaledwie 700 m od grodu. Zatrzymują się na niej pociągi Kolei Wielkopolskich i POLREGIO. W pobliżu przebiega też Piastowski Trakt Rowerowy, który pozwala dotrzeć Wam do miasta rowerem z Poznania lub Gniezna.

Parking

Przyjeżdżający do Pobiedzisk samochodem mogą bezpłatnie zaparkować na polanie przed grodem lub kilka metrów dalej, pod bramą Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego, do którego również warto wstąpić.

Bilety i godziny otwarcia

Gród Pobiedziska otwarty jest przez wszystkie weekendy. W sezonie letnim gród otwarty jest również w dni robocze (zazwyczaj od 10.00 do 17.00 / 18.00, w zależności od dnia tygodnia i pory roku). W sezonie zimowym, w dni robocze Gród Pobiedziska jest otwarty w zależności od warunków atmosferycznych. Szczegóły dot. godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Miasta Pobiedziska.

Bilety wstępu można kupić na miejscu, w grodowej wieży. Ceny biletów nie są wygórowane, oscylują w granicach kilkunastu złotych za bilet normalny. Po zakupie biletu można wejść do grodu na nieograniczony czas i korzystać ze wszystkich atrakcji (My spędziliśmy tutaj 2,5 h). Gród Pobiedziska poza otwarciem bram dla indywidualnych osób, zaprasza również grupy zorganizowane (wycieczki szkolne, kolonie, wyjazdy firmowe), dla których przygotowano specjalną ofertę m. in. żywe lekcje historii.

Ciekawe miejsca w okolicy

Pobiedziska położone są w samym sercu historycznego Szlaku Piastowskiego i na terenie, będącym kolebką państwa polskiego. Dzięki temu ich okolice to prawdziwe zagłębie historycznych atrakcji i wyjątkowych miejsc, o których słyszało wielu z Was.

gniezno atrakcje trakt królewski w gnieźnie rzeźba lecha widok na katedrę gdzie na majówkę pomysł na majówkę
Gniezno (Trakt Królewski, Posąg Lecha)
ostrów lednicki prom na wyspę
Prom na Ostrów Lednicki
katedra w poznaniu co zwiedzić w poznaniu ostrów tumski
Ostrów Tumski w Poznaniu

Wśród tych najważniejszych koniecznie trzeba wymienić Wzgórze Lecha w Gnieźnie, na którym stoi gnieźnieńska katedra. Nieco bliżej, nad Jeziorem Lednica znajdziecie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które zaprasza Was na historyczny Ostrów Lednicki a tuż obok do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego (skansenu w Dziekanowicach). Po drugiej stronie czeka na Was Poznań z urokliwym Ostrowem Tumskim, zabytkowym Starym Miastem, kolorową kolejką Maltanka i wieloma innymi atrakcjami, również dla najmłodszych. Poznacie je z mojego innego wpisu – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Szlak Piastowski

Gród Pobiedziska to również jeden z punktów na najstarszej turystycznej trasie w kraju, czyli Szlaku Piastowskim. Jego najważniejsze punkty poznacie w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach (po sąsiedzku z grodem). Wiele z nich poznacie również na moim blogu, m. in. Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Poznaniu, dawny piastowski gród na kaliskim Zawodziu, mało znane opactwo w Lubiniu czy zyskujące coraz większą popularność Pyzdry.

Więcej opisanych przeze mnie miejsc ze Szlaku Piastowskiego znajdziecie w tagu #szlak piastowski.

Wpis powstał w ramach współpracy barterowej

kierunkowo.pl dziękuje za miły kontakt, przyjęcie, możliwość przygotowania materiałów do wpisu oraz pomoc merytoryczną w jego przygotowaniu

Wykaz źródeł
  • strona Zwiedzanie na oficjalnej stronie Miasta Pobiedziska, link, dostęp z dn. 07.08.2024,
  • wpis POBIEDZISKA – Gród Pobiedziska na stronie szlakpiastowski.pl, link, dostęp z dn. 07.08.2024,
  • przewodnik turystyczny “Piastowskie GRODY”, wyd. Klaster Turystyczny “Szlak Piastowski w Wielkopolsce”, Gniezno 2022,
  • informator “Kajko i Kokosz na Szlaku Piastowskim”, wyd. Wielkopolska Organizacja Turystyczna, ISBN 978-83-63729-15-8, Poznań 2023,
  • wpis Gród Pobiedziska w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 07.08.2024,
  • wpis Gród Pobiedziska w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 07.08.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu