Kórnik i jego atrakcje to jeden z najciekawszych i najbardziej urokliwych zakątków Wielkopolski! W tym niewielkim mieście znajdziecie zapierające dech zabytki, jeden z najpiękniejszych polskich parków, malowniczą promenadę oraz tereny, gdzie można odpocząć i naładować akumulatory. Wszystko to w wyjątkowych okolicznościach przyrody, tuż nad brzegiem Jeziora Kórnickiego. Poznajcie wszystkie atrakcje w Kórniku z mojego wpisu!
Kórnik – podstawowe informacje
Kórnik to jedno z najbardziej urokliwych wielkopolskich miast. Za sprawą romantycznej rezydencji wielkopolskich magnatów, po której krąży legendarna Biała Dama, to niewielkie podpoznańskie miasto, znane jest niemal w całym kraju.
Ale to nie wszystko, co znajdziecie nad brzegami Jeziora Kórnickiego, niemalże w samym centrum Wielkopolski. Jednak nim przybliżę Wam wszystko, co najlepszego ma do zaoferowania Kórnik: atrakcje, ciekawe miejsca i wyjątkowe zakątki, poznajcie historię i położenie miasta.
Historia miasta
Od ponad 60 lat Kórnik połączony jest z Bninem, dawniej odrębnym miastem, którego historia jest znacznie starsza niż samego Kórnika. To właśnie na terenie Bnina znajdują się najstarsze ślady osadnictwa, sięgające co najmniej V tysiąclecia p.n.e. W epoce żelaza na Półwyspie Szyja powstała osada obronna. W tym samym miejscu kilka wieków później, za panowania Mieszka I założono gród obronny z podgrodziem. Pod koniec XIV wieku Bnin uzyskał prawa miejskie. Do połowy XVII wieku to Bnin był bardziej znaczącym ośrodkiem, niż znajdujący się po sąsiedzku Kórnik, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Wiejską osadę nabył ród Górków, którzy w XV wieku wznieśli w nim zamek i kościół, oraz przekształcili Kórnik w swoją siedzibę rodową. Około 1450 roku Kórnik uzyskał prawa miejskie.
Właścicielami Kórnika po Górkach byli Czarnkowscy, Grudzińscy i następnie Działyńscy (od 1676 r.). Przez kolejne dwa stulecia przekształcili oni miasto nie do poznania. Największe zasługi w rozbudowie kórnickiego majątku miała Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która nie tylko rozbudowała magnacką rezydencję a również unowocześniła miasto. Jej działania, mimo czasów zaborów i narastającej germanizacji kontynuowali Tytus Działyński (utworzył bibliotekę, założył arboretum, przebudował zamek, kolekcjonował pamiątki narodowe) oraz jego syn – Jan Kanty Działyński (powiększył zbiory biblioteczne oraz arboretum). Pod koniec XIX w. majątek przejął Władysław Zamoyski, który był ostatnim właścicielem kórnickich dóbr i twórcą „Zakładów Kórnickich”, które stały się spadkobiercą majątku. Okresy wojen światowych Kórnik przetrwał bez większych szkód, był jednak miejscem represji ludności cywilnej. W 1934 roku Bnin utracił prawa miejskie, a w 1961 roku został włączony do Kórnika. Obecnie to podmiejskie miasto, będące jedną z najpopularniejszych atrakcji w okolicach Poznania.
Lokalizacja
Kórnik położony jest na Jeziorem Kórnickim i Jeziorem Bnińskim, w centralnej Wielkopolsce, ok. 20 km na południowy-wschód od Poznania.
Kórnik znajduje się na niezwykle atrakcyjnym obszarze, który pełen jest unikalnych zabytków, wyjątkowej przyrody i niecodziennych atrakcji. Kilka z nich podpowiem Wam na końcu wpisu a teraz poznajcie atrakcje w Kórniku, które sprawiają że to wyjątkowe miasto!
Poznajcie Kórnik i jego atrakcje!
O Kórniku i jego atrakcjach można by pisać długo. Ja w swoim wpisie postaram się streszczać, choć nie będzie to łatwe, bo Kórnik naprawę ma się czym pochwalić!
Kórnik i jago atrakcje odwiedzałem wielokrotnie. Pierwszy raz byłem w nim kilkadziesiąt lat temu, jeszcze jako uczeń podstawówki. W ostatnich latach odwiedziłem Kórnik kilkukrotnie i właśnie wtedy raz jeszcze, na spokojnie odkryłem raz jeszcze jego najciekawsze zakątki i zrobiłem ich zdjęcia, które zamieściłem w tym wpisie. Korzystajcie do woli!
Największe atrakcje w Kórniku
Zacznijmy o tego, co najlepsze. Poznajcie największe i najsławniejsze atrakcje w Kórniku!
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku to turystyczne serce miasta. Co roku ściągają do niego tysiące turystów, chcących zobaczyć jedną z najpiękniejszych magnackich rezydencji i zobaczyć z bliska obraz legendarnej Białej Damy – kórnickiego ducha, znanego w całym kraju!
Obecnie Zamek w Kórniku jest siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN, która w części pomieszczeń prowadzi muzeum. Eksponowane w nim są pamiątki po byłych właścicielach oraz zebrane przez nich eksponaty, m. in. dzieła sztuki, militaria, rzemiosło artystyczne czy zbiory etnograficzne. W murach zamku mieści się również jedna z najcenniejszych bibliotek w Polsce, której zbiory liczą około 350 000 woluminów, wśród których m. in. rękopisy i starodruki.
Szczegółowy wpis poświęcony Zamkowi w Kórniku znajdziecie na moim blogu – Zamek w Kórniku. Skarbnica dóbr kultury i przepiękna rezydencja
Arboretum Kórnickie
Arboretum w Kórniku, założone przez Białą Damę, to przepiękny i pomnikowy park, otaczający kórnicki zamek. Nie mam wątpliwości, że to jeden z najpiękniejszych parków w naszym kraju. Co roku, na wiosnę przybywają do niego tysiące turystów z całej Polski, chcących zobaczyć jego największą wizytówkę – kwitnące magnolie, różaneczniki oraz lilaki.
Kórnickie Arboretum zajmuje obecnie powierzchnię ponad 40 ha, którą porastają tysiące drzew, krzewów i krzewinek, sprowadzonych do Kórnika z całego świata. Szacuje się, że można znaleźć tutaj ponad 3300 gatunków drzew i krzewów, co jest jedną z największych kolekcji dendrologicznych w kraju. Wśród nich m. in. pomnikowe drzewa rodzime, okazałe cypryśniki błotne czy wzbudzającą szczególną ciekawość – gruszę wierzbolistną.
Więcej o Kórnickim Arboretum przeczytacie i zobaczycie w moim osobnym wpisie – Arboretum w Kórniku. Jeden z najpiękniejszych parków w kraju!
Promenada nad Jeziorem Kórnickim
W ostatnich latach Kórnik zyskał jeszcze jedną, niezwykle malowniczą atrakcję – promenadę nad brzegiem Jeziora Kórnickiego. Jest ona najciekawszym i najlepszym łącznikiem pomiędzy wszystkimi wartymi uwagi zakątkami miasta.
Rozciąga się wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego na długości blisko 3 kilometrów, od Bnina aż do miejskiej plaży. Na całej długości jest trasą, którą tworzą równolegle biegnące ze sobą chodnik i ścieżka rowerowa. Jej głównym punktem są okolice ulicy Harcerskiej (na wysokości kórnckiego rynku – Placu Niepodległości), gdzie znajduje się amfiteatr, molo, skatepark, plac zabaw i kilka kawiarenek. Nosi imię Wisławy Szymborskiej, poetki i noblistki, która urodziła się w Kórniku.
O kórnickiej promenadzie możecie dowiedzieć się więcej z osobnego opisu tego miejsca – Promenada w Kórniku
Pozostałe atrakcje w Kórniku
Plac Niepodległości (rynek)
Najważniejszy plac miasta, łączy w sobie wiele funkcji i możliwości, ale jest również interesującym miejscem dla odwiedzających. Znajdziecie tutaj kawiarnie, restauracja, ogródki letnie, fontannę oraz ciąg różnokolorowych kamienic mieszczańskich.
Pomiędzy dwiema z nich (nr 30 i 31) znajduje się brama, nazywana „Uchem igielnym”, która jest nawiązaniem do jednej z bram Jerozolimy, ponieważ dawnej prowadziła do drewnianej synagogi (zniszczona w 1940 r.).
Ratusz w Kórniku
Głównym budynkiem kórnickiego rynku, a właściwie Placu Niepodległości jest neobarokowy ratusz z początku XX wieku. Jego masandrowy dach zdobi wieżyczka z hełmem i iglicą, na której znajduje się najważniejszy zegar w mieście.
Pod tarczą ratuszowego zegara zauważycie kura, który pieje codziennie w samo południe.
Kolegiata Kórnicka
Na wschodnim krańcu Placu Niepodległości stoi kórnicki kościół parafialny pw. Wszystkich Swiętych. Wzniesiono go w 1437 roku, jednak dzisiejszy gotycki wygląd i neogotycką fasadę zawdzięcza późniejszym przebudowom i odbudowie z czasów Działyńskich.
Murowana z cegły, prosta bryła kościoła otoczona jest ceglanym murem z dwiema charakterystycznymi dzwonnicami. Całość nawiązuje do architektury zamkowej. Świątynia jest miejscem wiecznego spoczynku m. in. Białej Damy – Teofili z Działyńskich a także innych członków rodu Działyńskich i Górków.
Budynki gospodarcze przy zamku
Kórnik przez stulecia był siedzibą magnackich rodów. Magnackie rezydencje zawsze otaczały budynki folwarczne, często wznoszone tak, aby mimo swoich funkcji prezentowały się godnie, stojąc w otoczeniu reprezentacyjnych zamków czy pałaców.
Podobnie było w Kórniku, gdzie do dzisiaj można zobaczyć wiele z nich. Większość zachowała się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie a dzięki remontom, prezentują się jak za dawnych czasów magnatów. Najbardziej znane z nich “Australia” i “Klaudiówka” stoją przed głównym wejście do kórnickiego zamku.
Prowent
Znany jest również budynek folwarczny na Prowencie (na południowy-zachód od zamku), w którym w 1923 roku na świat przyszła Wisława Szymborska. To jeden z budynków zabytkowych zabudowań folwarcznych z XVIII-XIX w. Dawniej były one zapleczem gospodarczym Zamku a obecnie są spokojnym zakątkiem miasta, którego sercem jest miejscowy ośrodek kultury.
Na Prowencie w szczególny sposób uhonorowano najznamienitszą osobistość z nim związaną, czyli Wisławę Szymborską. Przy promenadzie jej imienia, w 2013 roku odsłonięto ławeczkę Szymborskiej, pierwszą tego typu formę upamiętnienia polskiej noblistki w kraju.
Wisława Szymborska – polska poetka, eseistka, krytyczna, tłumaczka, felietonistka. W 1996 roku uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, jako czwarta osoba z Polski. Urodzona w Kórniku, później związana głównie z Krakowem, gdzie została pochowana na cmentarzu Rakowickim. Żyła w latach 1923-2012.
Więcej o kórnickim Prowencie możecie przeczytać w osobnym opisie tego miejsca – Prowent w Kórniku i Ławeczka Szymborskiej
Wodne atrakcje w Kórniku
Kórnik i jego atrakcje położone są nad brzegami Jeziora Kórnickiego, które jest kolejnym kierunkiem w którym powinni się udać wszyscy, którzy chcą poznać najciekawsze miejsca w mieście.
Nad brzegiem jeziora w okolicach zamku znajduje się jedna z przystani statków wycieczkowych (Port Prowent), które po nim pływają i pozwalają spojrzeć na Kórnik i jego atrakcje z całkowicie innej perspektywy. Czekają w nim dwa statki wycieczkowe „Anna Maria” i „Biała Dama”, które zabiorą Was w ok. 40-minutowy rejs po jeziorze. Na fanów bardziej szalonych atrakcji wodnych czeka w północnej części jeziora Wake Park Kórnik, gdzie można spróbować swoich sił na desce.
Plaża nad Jeziorem Kórnickim
Sercem letniego wypoczynku w Kórniku jest miejska plaża na Błoniach. To tutaj znajduje się piaszczysta plaża o szerokości ok. 50 metrów, na której dodatkowo znajdziecie słomiane parasole i pomosty. W otoczeniu dodatkowo zielone miejsca do odpoczynku, grilla, wypożyczalnia sprzętu wodnego a także ośrodek wczasowy.
Kórnicką plażę oraz jej atrakcje możecie poznać z osobnego opisu na moim blogu – Jezioro Kórnickie i plaża w Kórniku
Bnin
Chcąc zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca i atrakcje w Kórniku warto wstąpić również na zabytkowy rynek w Bninie. Do 1934 roku Bnin był samodzielnym miastem, które zresztą ma dłuższą historię niż sam Kórnik, który go wchłonął po II wojnie światowej.
Centrum Bnina jest jego rynek, na środku którego stoi okazały ratusz, niemalże bliźniaczy ale starszy od tego kórnickiego. Wybudowano go w połowie XVIII wieku w stylu barokowym i zwieńczono wieżyczką, zakończoną iglicą i herbem Działyńskich. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż od wielu lat Bnin jest częścią Kórnika, zachował on swój odrębny, miejski charakter, który podkreśla bniński rynek i ratusz.
Półwysep Szyja
Na południe od Bnina rozciąga się Jezioro Bnińskie, w które w jego północnych krańcach wcina się Półwysep Szyja. To miejsce, które skrywa relikty dawnej osady kultury łużyckiej z okresu VII-V w. p.n.e (analogicznie jak legendarny Biskupin). Dzięki badaniom archeologicznym z lat 60. XX wieku, wiemy że osada istniała tutaj przez ok. 250 lat a dodatkowo później, w okresie średniowiecza w tym miejscu wzniesiono gród obronny.
Atrakcje dla dzieci w Kórniku
Kórnik to ciekawa propozycja na rodzinny wyjazd. Obok turystycznych perełek znajdziecie tutaj miejsca i atrakcje, które przypadną do gustu również najmłodszym członkom waszych wyjazdów. Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Kórniku to np. place zabaw (polecam dwa, przy ul. Harcerskiej i przy skrzyżowaniu Zamkowa/Parkowa).
Ciekawa atrakcja czeka na najmłodszych w Arboretum. Mogą oni tutaj zbierać pieczątki na mapie parku, w ramach projektu „Odkrywca Zdobywca” oraz wstąpić na parkowy plac zabaw. Wiele radości dzieciom zawsze sprawia również kórnicka fontanna na rynku oraz promenada z pomostami i punkami widokowymi.
Równie ciekawy może być rodzinny rejs po Jeziorze Kórnickim oraz wypoczynek na kórnickiej plaży.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Atrakcje w Kórniku – praktyczne informacje
Na koniec garść praktycznych informacji, które ułatwia Wam dotrzeć i zobaczyć Kórnik i jego atrakcje.
Komunikacja i dojazd do miasta
Kórnik dzięki temu, że położony jest w okolicy stolicy regionu, może pochwalić się bardzo dobrym skomunikowaniem. Mimo tego, nie każdy środek transportu zapewnia komfortowy i szybki sposób dotarcia do miasta. Najgorzej pod tym względem wygląda kolej, ponieważ stacja kolejowa Kórnik znajduje się w odległości ok. 4 km od centrum miasta w pobliskiej miejscowości – Szczodrzykowo. Swoje połączenia oferują tutaj Koleje Wielkopolskie i POLREGIO. Nieco korzystniej prezentuje się komunikacja autobusowa, którą obsługują zarówno połączenia PKS Poznań jak i autobusy Kórnickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego KOMBUS, obsługujące również połączenia podmiejskie zarządzane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Oprócz transportu zbiorowego, do Kórnika możemy też w komfortowy sposób dotrzeć własnym samochodem. Przebiegająca w pobliżu miasta gęsta sieć dróg krajowych, wojewódzkich i autostrad (m. in. A2, S11, S5, DW434, DW431) pozwala dotrzeć do Kórnika szybko, bezpiecznie i komfortowo.
Parking w Kórniku
Na terenie Kórnika znajdziecie kilka parkingów, m. in.:
- parking na Prowencie (przy ul. Zamkowej) – największy i bezpłatny,
- parking na Placu Niepodległości – duży, częściowo płatny,
- parking przy ul. S. Wożniaka (przy plaży) – bezpłatny,
- parking przy Zamku – płatny.
Oprócz nich, możecie też zaparkować swój samochód na miejscach parkingowych wzdłuż niektórych ulic centrum miasta, m. in. Kolegiackiej, Kuśnierskiej czy Wojska Polskiego (parkowanie na nich jest bezpłatne).
Kórnik – atrakcje – godziny otwarcia i bilety
Większość atrakcji w Kórniku jest bezpłatnych i dostępnych przez cały rok. Bilety trzeba kupić jedynie chcąc zwiedzić Zamek w Kórniku, Kórnickie Arboretum oraz przepłynąć się statkiem po Jeziorze Kórnickim. W biletowanych miejscach obowiązują godziny otwarcia. Szczegóły dot. biletów i godzin otwarcia, znajdziecie poniżej:
- Zamek w Kórniku – strona internetowa Biblioteki Kórnickiej
- Arboretum Kórnickie – strona internetowa Instytutu Dendrologii PAN
- rejsy statkiem po Jeziorze Kórnickim – strona kornik.travel
Pozostałe atrakcje w Kórniku są ogólnodostępna i bezpłatne, przez co możecie przybywać tutaj bez żadnych obaw, że coś będzie zamknięte.
Gdzie zjeść w Kórniku?
W Kórniku poza atrakcjami znajdziecie również miejsca, gdzie będziecie mogli smacznie zjeść lub miło spędzić czas przy filiżance kawy. Najwięcej lokali gastronomicznych znajdziecie przy Placu Niepodległości i kórnickiej promenadzie (szczególnie w okolicach ul. Harcerskiej). Również przy plaży znajduje się kilka miejsc serwujących dana street-food lub desery.
Moim zdaniem najlepsze lody serwują na kórnickim rynku przy fontannie (bardzo dobre lody włoskie). Po sąsiedzku z lodziarnią znajdziecie niewielki bar z smaczną domową kuchnią w przystępnej cenie a na bardziej wykwintne dania zachęcam wpaść do restauracji przy ul. Harcerskiej lub Białej Damy – najbardziej znanej restauracji w mieście o długiej historii.
Ciekawe miejsca w okolicy
Kórnik i jego atrakcje niemalże otoczone są szeregiem kolejnych ciekawych miejsc i zakątków. Tylko w promieniu kilkunastu kilometrów możecie odwiedzic takie miejsca i atrakcje jak np. buchająca parą Średzka Kolei Powiatowa, cichy i spokojny Zaniemyśl, niepowtarzalny dwór w Koszutach czy równie imponująca magnackiej rezydencji w Rogalinie.
A przecież zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Kórnika znajduje się Poznań, z kolejnymi licznymi atrakcjami!
Wśród nich m. in. magiczne Stare Miasto w Poznaniu, poznańskie koziołki, które możecie zobaczyć z bliska na ekspozycji w poznańskim ratuszu, wyjątkowa interaktywna ekspozycja w Bramie Poznania czy historyczny Ostrów Tumski. Więcej atrakcji Poznania znajdziecie tutaj – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca
Jeżeli szukacie innych, równie pięknych wielkopolskich rezydencji i zamków, jak ten w Kórniku, koniecznie sprawdźcie inne moje wpisy:
- Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów
Więcej inspiracji znajdziecie w innych wpisach z kategorii zwiedzam Polskę.
- materiały informacyjne Gminy Kórnik – ulotka pt. Kórnik NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI Ziemi Kórnickiej,
- materiały informacyjne Gminy Kórnik – ulotka pt. Kórnik ZABYTKI ZIEMI KÓRNICKIEJ Co poza Zamkiem?
- oficjalna strona internetowa Gminy Kórnik, link, dostęp z dn. 01.08.2024,
- serwis turystyczny Gminy Kórnik – kornik.travel, link, dostęp z dn. 01.08.2024,
- wpis Kórnik – zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli na stronie zabytek.pl, link, dostęp z dn. 01.08.2024,
- oficjalna strona internetowa Fundacji Wisławy Szymborskiej, link, dostęp z dn. 01.08.2024,
- wpis Kórnik w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.08.2024,