parkowa Kolejka MALTANKA w Poznaniu kolejka dla dzieci rodzinna lokomotywa rozstaw 600 mm kolejka do zoo

Kolejka MALTANKA w Poznaniu

Kolejka parkowa Maltanka w Poznaniu to jedna z największych atrakcji stolicy Wielkopolski! Jej trasa wiedzie wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego i liczy około 4 kilometrów długości, łącząc ze sobą Rondo Śródka oraz Nowe ZOO w Poznaniu. Do drodze kolejka zatrzymuje się na 4 przystankach: Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec, umożliwiając wygodny dojazd nie tylko do ZOO ale również Term Maltańskich czy licznych atrakcji nad Jeziorem Maltańskim. Podróżując poznańską ciuchcią można podziwiać samo Jezioro Maltańskie z największą fontanną w mieście a także położony na przeciwległym brzegu jeziora atrakcyjny całoroczny stok narciarski i letni tor saneczkowy. Dla najmłodszych przejażdżka kolejką będzie niezapomnianym wrażeniem, co osobiście mogę potwierdzić bo jechałem nią kilkukrotnie (bardzo) wiele lat temu!

Kolejka Maltanka w Poznaniu to również nie lada gratka dla miłośników wąskotorówek. Tory poznańskiej kolejki parkowej ułożono w rozstawie zaledwie 600 mm a wagoniki kolejki ciągną niezwykle cenne i zabytkowe lokomotywy, w tym najcenniejsza z nich parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku! Poza parowozem Borsig można na torach poznańskiej Maltanki zobaczyć również takie lokomotywy jak spalinowa MBxc1-41 z 1932 roku (zwana popularnie “Ryjkiem”) czy lokomotywy spalinowe z serii WLs z lat 50-60. XX wieku. Całość zabytkowej infrastruktury i taboru Maltanki uzupełniają semafory świetlne i zwrotnice starowane automatycznie, którymi poznańska kolejka parkowa może pochwalić się jako jedyna w kraju.

Historia poznańskiej kolejki parkowej sięga lat 50. XX wieku, kiedy to powstała pierwsza kolejka parkowa w Poznaniu. Jej trasa wiodła na południu Poznania, od Ogrodu Jordanowskiego na Wildzie po Łegi Dębińskie. Jej uruchomienie miało miejsce w 1956 roku a kursowanie trwało do drugiej połowy kolejnego dziesięciolecia. Linię zamknięto ze względu na planowaną inwestycję drogową, która kolidowała z torami kolejki. W związku z tym postanowiono przenieść kolejkę Jezioro Maltańskie, gdzie tworzono tereny rekreacyjne. Dokładnie 21 lipca 1972 roku ponownie uruchomiono w poznaniu kolejkę parkową, którą od tego momentu nazywano “Maltanką”. Obecnie kolejka Maltanka w Poznaniu zarządzana jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.

 

Kolejka MALTANKA w Poznaniu

wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu

Dokładną lokalizację miejsca: Kolejka MALTANKA w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Takich atrakcji jak parkowa parkowa kolejka MALTANKA w Poznaniu trudno szukać w innych miejscach kraju. Nie dość, że ma niezwykle malowniczą trasę nad wodami Jeziora Maltańskiego to jej końcowa stacje, znajdują się przy kolejnych niezwykle atrakcyjnych miejscach stolicy Wielkopolski. Jej wyjątkowość wynika również z kwestii technicznych, ponieważ kolejka Maltanka w Poznaniu mknie to torach o rozstawie zaledwie 600 mm a jej wagoniki obsługuje kilka lokomotyw w tym niezwykle zabytkowe parowozy!

Kolejka MALTANKA w Poznaniu

parkowa Kolejka MALTANKA w Poznaniu kolejka dla dzieci rodzinna lokomotywa rozstaw 600 mm kolejka do zoo
wnętrze wagonika kolejki wąskotorowej poznań na malcie
stacja peron przy jana pawła maltanka
parkowa Kolejka MALTANKA w Poznaniu stacja nad jeziorem maltańskim
parkowa Kolejka MALTANKA w Poznaniu peron dla wsiadających
peron dla wsiadających kolejka nad maltą w poznaniu
4 / 5

Kolejka MALTANKA w Poznaniu to jeden z najbardziej znanych symboli miasta! Oprócz tego, że kolejka parkowa jest niezwykle cennym zabytkiem techniki to oferuje ona nam również przejażdżkę po jednym z najpiękniejszych zakątków Poznania – okolicach Jeziora Maltańskiego. Szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym, dla których na pewno będzie to najfajniejszy sposób dotarcia do poznańskiego ogrodu zoologicznego a być nawet najlepsza atrakcja ze wszystkich mieście.

Kolejka MALTANKA w Poznaniu
3.3 / 5

3.5 / 5

Przejazd kolejką parkową nie jest drogi i wynosi do kilkunastu złotych za osobę. W sprzedaży dostępne są bilety ulgowe, grupowe i rodzinne, dzięki czemu można zaoszczędzić na ich zakupie. Dodatkowo tańsze bilety dostępne są w dni robocze. Szczegółowy cennik biletów znajduje się na stronach internetowych MPK Poznań.

3.5 / 5

Kolejka Maltanka w Poznaniu przewozi rocznie nawet 200 000 osób. Szczególnie duży ruch panuje tutaj w weekendy i dni wolne od pracy. Mimo, że ciuchcia kursuje wtedy z większą częstotliwością, w godzinach szczytu być możne będziecie musieli odczekać swoje w kolejce do wagoniku. W pozostałe dni nie powinniście natrafić na tłumy i bez czekania wyruszyć w przejażdżkę poznańską wąskotorówką.

3 / 5

Każdy z przystanków Maltanki jest oznakowany, podobnie jak kasa biletowa i parking, dzięki czemu bez problemów dotrzecie na miejsce, kupicie bilety i wsiądziecie do właściwego wagonika. Ze względu na to, jak cennym zabytkiem techniki jest poznańska wąskotorówka, brakuje mi w jej otoczeniu informacji nt. historii Maltanki, dawnych i nadal czynnych parowozów czy archiwalnych zdjęć lub planszy z mapą trasy i najbliższej okolicy, która na pewno zaciekawiła nieco starszych podróżników i pozwoliła poznać najciekawsze zakątki tej części miasta.

4 / 5

Przy stacji “Maltanka” (ul. Jana Pawła II) znajduje się parking na kilkadziesiąt samochodów osobowych. Parkowanie na nim jest płatne w ramach poznańskiej Strefy Płatnego Parkowania. Większy i także płatny parking znajduje się przy stacji “Zwierzyniec” (parking przy poznańskim Nowym ZOO). Dodatkowo w pobliżu stacji “Ptyś” i “Balbinka”, w ciągu ulicy Trockiej znajdziecie kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc postojowych.

Czas przejazdu w jedną stronę to około 15 minut. Do tego musicie dodać kilka minut na zaparkowanie samochodu, kupno biletów, pamiątkowe zdjęcie oraz zajęcie miejsca w wagoniku. Chcąc przejechać się w obie strony warto mieć zarezerwowane około 60 minut czasu.

Kolejka Maltanka w Poznaniu to atrakcja dla całej rodziny, która szczególnie powinna spodobać się najmłodszym. Moim zdaniem to doskonała atrakcja nawet dla najmłodszych dzieci (powyżej 1 roku życia). Pamiętajcie jednak, że zgodnie z regulaminem nie można kolejką przewozić hulajnóg i rowerków dziecięcych, za to nie zakazuje przewozu wózków dziecięcych, jednak warto mieć na uwadze, że w wagonikach nie ma wiele miejsca.

Kolejka kursuje w okresie letnim – od końca kwietnia do końca września, oferując swoje przejazdy praktycznie każdemu.

  • atrakcja dla całej rodziny,
  • zabytkowy tabor,
  • położenie pośród innych ciekawych miejsc i atrakcji w mieście,
  • unikalna infrastruktura,
  • wiele miejsc parkingowych w pobliżu,
  • dostępna tylko w sezonie letnim (maj – wrzesień),
  • słabo rozbudowana informacja turystyczna,

Kolejka Maltanka w Poznaniu mknie to najwęższych torach na całym Świecie! Mają one rozstaw zaledwie 600 mm i niewiele już takich linii zachowało się do naszych czasów. Jedną z nich jest trasa poznańskiej Maltanki, inną również znajdującą się w Wielkopolsce jest linia w okolicach Białośliwia, po której kursują turystyczne pociągi Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Nieco dalej, na terenie Kujaw po torach o rozstawie 600 mm kursuje nadal Żnińska Kolej Powiatowa.

Kolejka MALTANKA w Poznaniu

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl