Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w mieście. Na pewno jest to zasługa doskonałej lokalizacji w samym sercu Parku Cytadela ale również zgromadzonych zbiorów, które wyłaniają się zza muzealnego ogrodzenia, będąc najlepszą jego reklamą. Formalnie Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, podobnie jak pobliskie Muzeum Armii Poznań jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Założone zostało w latach 60. XX wieku, pierwotnie jako Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania, by po kilku kolejnych przekształceniach, ostatecznie w 1998 roku zostać Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu. Muzeum zostało podzielone na dwie części:
- ekspozycję we wnętrzach zabudowań dawnego Fortu Winiary, która prezentuje wyposażenie żołnierza i uzbrojenie lekkie: broń, amunicję artyleryjską czy mundury ale również przybliża historię walk o Poznań w 1945 roku,
- plenerowy park sprzętu wojskowego, w którym znajduje się kilkadziesiąt egzemplarzy pojazdów wojskowych, samolotów, śmigłowców i armat, głównie z czasów po II wojnie światowej.
Dumą i chlubą Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu są czołgi T-72, T-55, T-34, działo samobieżne ISU-122, niezwykle cenna wyrzutnia rakiet BM-13N „Katiusza”, zamontowana na podwozu amerykańskiej ciężarówki oraz samoloty, m. in. bombowiec Ił-28 oraz Su-22, myśliwiec MiG-15 czy Lim-5. Sami widzicie, że jest co oglądać:)
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Konkrety
lokalizacja
Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu to jedno z wielu tego typu placówek, które gromadzą w swoich zbiorach dawne pojazdy wojskowe oraz eksponaty związane z wojskowością. Mimo kilku unikalnych skarbów, które muzeum posiada w swoich zbiorach, to nadal za mało by ocenić je jako miejsca bardziej niepowtarzalne.
Galeria
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Moim zdaniem
Choć Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu w mojej ocenie daleko jeszcze np. do Pilskiego Muzeum Wojskowego, warto odwiedzić je podczas spaceru po Parku Cytadela. Szkoda tylko, że wiele z pojazdów niszczeje, pewnie z braku funduszy na ich remont – dlatego tym bardziej, zachęcam by wejść do muzeum, zobaczyć zebrane eksponaty i kupując bilet wspomóc ich utrzymanie w jak najlepszym stanie.
Ranking
ceny
Ceny biletów nie są wysokie a dodatkowo we wtorki można odwiedzić muzeum bezpłatnie. Dodatkowo wiele osób uprawionych jest biletów ulgowych.
ilość turystów
W tygodniu muzeum odwiedza niewiele osób, znacznie więcej osób zwiedza muzeum w weekendy.
przygotowanie
Poprawnie oznaczone dojście do muzeum od bardzo dobrze przygotowana informacja na terenie muzeum. Jedyne niedopracowanie to oznakowanie wejścia na wystawę plenerową, które choć oznakowane, trudno odnaleźć…
Praktyczne info
parking
Dookoła Parku Cytadela, w którym mieści się Muzeum Uzbrojenia, znajdziecie wiele (również bezpłatnych) miejsc parkingowych.
potrzebny czas
Przejście całej ekspozycji zajmie Wam około 30 minut, choć oczywiście zainteresowani tematyką mogą spędzić tutaj znacznie więcej czasu.
sugerowany wiek
Ze względu na tematykę muzeum, moim zdaniem jest to miejsce do którego warto zabrać dzieci 7-letnie i starsze.
dostępność
Wystawa wewnątrz budynku znajduje się na jednym poziomie nie nie powinna sprawić nikomu żadnych problemów. Aby wejść na wystawę plenerową należy pokonać kilkanaście stromych schodów, co może być problemem dla osób mających problemy z poruszaniem się.
Plusy i minusy
główne atuty
- częściowo unikalna ekspozycja i niepowtarzalna tematyka muzeum, dotycząca walk o Poznań w 1945 roku,
- lokalizacja w obiektach dawnych pruskich fortyfikacji – Fortu Winiary,
- położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- przystępna cena biletów,
słabsze strony
- tradycyjna i nienowoczesna forma ekspozycji, która może być ciekawa jedynie dla zainteresowanych tematyką muzeum,
- niektóre pojazdy zaniedbane i w kiepskim stanie…
Podpowiedź kierunkowo.pl
Na plenerowej części ekspozycji poznacie historię Kaprala Wojtka – sympatycznego niedźwiedzia brunatnego, którego adoptowali żołnierze generała Andersa na Bliskim Wschodzie. Jest to szczególnie historia fajna dla najmłodszych! Kapral Wojtek ma również swoją budkę w poznańskim Nowym ZOO, gdzie będziecie mogli jeszcze lepiej poznać jego wyjątkową historię. O Nowym ZOO przeczytacie we wpisie: Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale „bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
- Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!