pałac w pawłowicach mielżyńskich koło leszna

Pałac w Pawłowicach

Pałac w Pawłowicach nieopodal Leszna to okazała rezydencja magnacka z XVIII wieku. Wzniesiono go w latach 1780-1793 dla Maksymiliana Mielżyńskiego, na miejscu stojącego wcześniej dworu alkierzowego. Za projekt pałacu odpowiadał zyskujący uznanie niemiecki architekt Carl Gotthard Langhans, który był autorem m. in. sławnej berlińskiej Bramy Brandenburskiej, pałacu w Jedlinie-Zdrój czy okazałego pałacu Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu. Pałac w Pawłowicach tak naprawdę jest kompleksem budynków, w skład których wchodzą dwie oficyny, półkoliste galerie oraz właściwy pałac.

Pałac bez większych zniszczeń dotrwał do naszych czasów w swojej oryginalnej bryle architektonicznej, będącej jednym z najwybitniejszych klasycystycznych założeń rezydencjonalnych w Wielkopolsce oraz pośród najpiękniejszych budowli II połowy XVIII wieku w Polsce. Bez wahania pałac w Pawłowicach, stawia się obok takich architektonicznych perełek jak pałac w Śmiełowie czy magnacka rezydencja w Rogalinie, do której jest moim zdaniem bardzo podobny. Dzięki niewielkim zniszczeniom na przestrzeni wieków, w pałacu zachował się oryginalny, przepiękny wystrój oraz pojedyncze elementy wyposażenia (większość zrabowano podczas II wojny światowej, w tym ok. 10 tys. pięknie oprawionych woluminów z biblioteki Mielżyńskiego). Za wystrój wnętrz odpowiadał nadworny architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Jan Chrystian Kamsetzer. Najbardziej okazałym pomieszczeniem we wnętrzach pałacu jest Sala Kolumnowa, będąca jednocześnie jego największą salą.

Przed pałacem znajduje się rozległy dziedziniec, ograniczony półkolistymi zabudowaniami pałacu z honorowym podjazdem od głównej drogi. Za pałacem w latach 80. XVIII wieku założono rozległy park (12 ha) o regularnej formie, która dzisiaj jest już mało widoczna.

Obecnie Pałac Mielżyńskich w Pawłowicach jest własnością Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego, który jest filią Instytutu Zootechniki z Krakowa.

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Pawłowicach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Pałac w Pawłowicach niedaleko wielkopolskiego Leszna, to bez żadnej wątpliwości przepiękna magnacka rezydencja z XVIII wieku, prezentująca doskonale klasycyzm w architekturze. Mimo niewątpliwego uroku i piękna, pałac w Pawłowicach przypomina chociażby równie piękny pałac w Rogalinie nieco dalej zlokalizowany pałac w Śmiełowie, przez co na pewno jest budową wyjątkową ale nie jedyną w swoim rodzaju.

Pałac w Pawłowicach

pałac w pawłowicach mielżyńskich koło leszna
pałac w pawłowicach mielżyńskich
pałac w pawłowicach koło leszna mielżyńskich
mielżyńskich zespół pałacowy koło leszna
zespół pałacowo-parkowy w pawłowicach
pałac w pawłowicach mielżyńskich
4 / 5

Przybywając w te okolice Wielkopolski, na pewno nie wypada ominąć pałacu Mielżyńskich w Pawłowicach. Zapewniam Was, że będziecie pod wrażeniem rozmiaru, piękna i urokliwości pawłowickiego pałacu. Mimo, że nie jest on w tak dobrej “kondycji” jak np. zamek w pobliskiej Rydzynie czy wspomniany pałac w Rogalinie, na pewno zaprezentuje się Wam z najlepszej swojej strony.

Pałac w Pawłowicach
3.5 / 5

4.5 / 5

Wejście na teren pałacu oraz otaczającego go parku jest bezpłatne. Zwiedzania pałacu możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu (nie mam informacji czy jest płatne).

4.5 / 5

Raczej nie spotkacie tutaj turystów i podróżników a jeżeli już, to co najwyżej pojedyncze osoby.

1.5 / 5

Ogólnie patrząc to nie ma nic… Niewielki plusik za możliwość zwiedzania wnętrz i informację o tym na stronie Instytuty Zootechniki w Pawłowicach, do którego obecnie należy obiekt.

3 / 5

Choć zaparkujecie bez problemu, bo miejsc do pozostawienia samochodu jest wiele, to trzeba wiedzieć gdzie można go zostawić (parkingi nie są oznakowane). Po wjechaniu przez pałacową bramę możecie zaparkować przed południową oficyną lub wjechać na teren zabudowań folwarcznych (na północ od pałacu) i tam zostawić swój samochód. Parkowanie jest bezpłatne.

Przejście pałacowego terenu i zobaczenia pałacu z każdej strony zajmuje minimum 30 minut. Niestety nie wiem ile czasu jest potrzebne by zobaczyć wnętrza.

Dla każdego.

Teren wokół pałacu dostępny jest dla każdego.

  • piękny, klasycystyczny i duży pałac z XVIII wieku,
  • urokliwy park na tyłach pałacu,
  • brak dużego ruchu turystycznego,
  • możliwość zobaczenia wnętrz po wcześniejszym umówieniu,
  • brak informacji turystycznej czy elementów ułatwiających poznanie tego miejsca zainteresowanym,
  • brak oznakowania parkingów,

Maksymilian Mielżyński z którego inicjatywy wzniesiono pałac w Pawłowicach, ufundował jeszcze jedną znaną i okazałą budowlę w Wielkopolsce! Na poznańskim Starym Rynku stoi Pałac Mielżyńskich, wzniesiony pierwotnie właśnie przez Maksymiliana Mielżyńskiego. To jeden z dwóch “pałaców” na Starym Rynku w Poznaniu, przez co może być on bardziej znany i rozpoznawalny niż zdecydowanie większy i pewnie okazalszy pałac w Pawłowicach. O Pałacu Mielżyńskich w Poznaniu możecie przeczytać w moim wpisie: Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?

Pałac w Pawłowicach

Tereny na południe od Poznania i okolice Leszna to niezwykle ciekawe tereny, które w wielu miejscach nadal czekają na odkrycie i docenienie przez podróżników. Poznajcie kilka moich wpisów z tych stron i przekonajcie się, jak bardzo jest tutaj ciekawie!

Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!

 

Wpis opublikowano: 29 października 2022, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl