Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie to w sumie tutejszy rynek… Położony przy dwóch najważniejszych ulicach miasta: Jedności Narodowej i 1 Maja, dosłownie w samym centrum miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKS, Skwer Radiowej Trójki musiał stać się sercem tego niezwykłego górskiego miasteczka. Znajdziemy na nim trzy ciekawostki turystyczne: pierwszą z nich jest pomnik Ducha Gór Liczyrzepy (lub z czeskiego Karkonosz), wykonany zgodnie z najstarszym jego wyobrażeniem i wzorem, pod którym w 2010 roku umieszczono kapsułę czasu. Kolejne dwa ciekawe miejsca skweru związane są już z Programem III Polskiego Radia i są to Trójkowa Aleja Gwiazd z odciskami ust gwiazd anteny “Trójki” oraz obelisk z pamiątkową tablicą, upamiętniający ogłoszenie Szklarskiej Poręby Stolicą PR3 w 1999 roku.
Skwer Radiowej Trójki to również miejsce licznych wystaw czasowych, wydarzeń, targów czy festynów. Dookoła skweru znajduje się również wiele punktów gastronomicznych oraz rozrywkowych. Niemal w sąsiedztwie skweru znajduje się park rozrywki dla dzieci Trollandia a kawałek dalej platforma widokowa na skale Karczmarz.
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Konkrety
lokalizacja
u zbiegu ulic Jedności Narodowej i 1 Maja w Szklarskiej Porębie
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Szklarska Poręba nie ma typowego rynku, dlatego jego funkcję przejął skwer położony w ścisłym centrum miasta i to jak został zaprojektowany, to jakie atrakcje oferuje i jakie imię otrzymał świadczy o jego wyjątkowości na tle innych podobnych miejsc. Choć nie jest jedynym tego typu miejscem w kraju, jego wykorzystanie i funkcja zwracają na siebie uwagę.
Galeria
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Moim zdaniem
Szczerze? Nawet gdybym odradził Wam to miejsce i tak byście odwiedzili je, podczas swojego pobytu w Szklarskiej Porębie bo nie da się go ominąć, spacerując po centrum miasta. Jednak starają się być obiektywnym to co na nim znajdziecie atrakcyjnością odbiega od innych miejsc w okolicy…
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Tłum to mało powiedziane… To miejsce nie zasypia i nigdy nie jest puste. A podczas wydarzeń jest jeszcze gorzej…
przygotowanie
Przy skwerze znajdziemy ciekawe w swojej formie drogowskazy, kierujące nas do okolicznych atrakcji. Sam skwer mało ma informacji o samym sobie, choć oczywiście znajdziecie taką.
Praktyczne info
parking
Z parkingiem w centrum Szklarskiej Poręby nie jest najlepiej, jest ich mało, są płatne i często trudno znaleźć miejsce. Najbliższe parkingu znajdziemy na ul. Adama Mickiewicza i przy Placu PKS. Niestety są one niewystarczająco duże, przez co bardzo szybko wszystkie miejsca są zajmowane.
potrzebny czas
Kilkanaście minut w zupełności wystarczy na pamiątkowe zdjęcie pod Liczyrzepą, dokładne poznanie Alei Gwiazd Trójki oraz poznanie czasowych wystaw.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie w centrum miasta,
- jeszcze do niedawna powiedziałbym, że nawiązanie do PR3 i najbardziej znanych głosów radiowej anteny lecz dzisiaj to już jedynie wspomnienie dawnej wielkiej Trójki, czego tylko dowodem są znicze zapalane pod obeliskiem…
słabsze strony
- niezliczone tłumy odwiedzających,
- liczne wydarzenia, które tylko zwiększają tłum odwiedzających,
- trudności z zaparkowaniem w okolicy,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Pamiętajcie, że rzeźba Liczyrzepy stojąca na skwerze “Trójki” to nie jedyna tego typu rzeźba w Szklarskiej Porębie i okolicach! Nikt nie powiedział, że pamiątkowe zdjęcie z tych stron musi być właśnie z tą rzeźbą lub w tym miejscu, dlatego nie przejmuj się tłumem w tym miejscu, który “wchodzi w kadr” tylko rusz na poszukiwania innych charakterystycznym miejsc w Szklarskiej Porębie.
Pamiętaj również, że świadomość ochrony swojego wizerunku wśród ludzi wzrosła w ostatnich latach i to diametralnie. W tak tłumnych miejscach, możesz spotkać się z nieprzyjemnym zachowaniem innych osób, twierdzących, że zrobiłem im zdjęcie…
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!