Taras widokowy na Guzowatej platforma widokowa na góry stołowe nad radkowem zalewem radkowskim kotlina kłodzka atrakcje ziemia kłodzka atrakcje

Taras widokowy na Guzowatej. Cudowna panorama Gór Stołowych

Jeżeli szukacie najpiękniejszego widoku na Góry Stołowe koniecznie musicie odwiedzić taras widokowy na Guzowatej, niedaleko Radkowa. Zresztą platforma widokowa na Guzowatej to również jeden z najlepszych punktów widokowych, jakie udało mi się odwiedzić przemierzając Ziemię Kłodzką.

Walory widokowe tego miejsca znano już przed II wojną światową, ale dopiero w 2019 roku na górze Guzowata (492 m n.p.m.) wzniesiono nowoczesną i przestronną platformę widokową, aby podziwianie z tego miejsca było komfortowe i bezpieczne. Sam taras widokowy na Guzowatej zlokalizowano kilka metrów poniżej szczytu wzniesienia, zapewne w najlepszym miejscu do podziwiania pasma Gór Stołowych i Ścian Broumowskich. Taras zlokalizowano niemal w bezpośrednim sąsiedztwie radkowskiego zalewu, od którego do platformy widokowej prowadzi szlak turystyczny (ok. 15 minut drogi). Platforma ma kształt elipsy, jest bardzo przestronna, posiada miejsca aby komfortowo usiąść a także niewielkie zadaszenie.

Cyklicznie odbywają się na niej wydarzenia w ramach Festiwalu Góry Literatury, organizowanego przez Fundacje Olgi Tokarczuk. Najczęściej na tarasie odbywają się spotkania z pisarzami, m. in. w przeszłości z Julią Fiedorczuk, Klementyną Suchanow, Karolem Maliszewskim czy Filipem Springerem.

Do tarasu widokowego na Guzowatej można dotrzeć na dwa sposoby: pieszo żółtym szlakiem turystycznym lub samochodem, dojeżdżając asfaltową droga praktycznie do samej platformy widokowej, jadąc od ulicy Grunwaldzkiej w Radkowie.

Taras widokowy na Guzowatej. Cudowna panorama Gór Stołowych

ok. 1,7 km na zachód od centrum Radkowa i około 180 metrów na północ od Zalewu Radkowskiego

Dokładną lokalizację miejsca: Taras widokowy na Guzowatej. Cudowna panorama Gór Stołowych, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Taras widokowy na Guzowatej to jeden z najlepszych punktów widokowych na Góry Stołowe. Stojąc na nim ma się wrażenie, że góry są dosłownie na wyciągnięcie ręki i otaczają nas z każdej strony – niezapomniane wrażenie.

Taras widokowy na Guzowatej. Cudowna panorama Gór Stołowych

Taras widokowy na Guzowatej platforma widokowa na góry stołowe co warto zobaczyć w górach stołowych
platforma widokowa na guzowatej
platforma widokowa na guzowatej
widok panorama na góry stołowe guzowata punkt widokowy
taras widokowy na guzowatej punkt widokowy na góry stołowe
wiata taras widokowy góry stołowe guzowata
4 / 5

Właśnie dla takich widoków przyjeżdża się w góry! Platforma widokowa na Guzowatej niedaleko Radkowa to miejsce, którego nie wypada przegapić będąc w tych stronach.

Taras widokowy na Guzowatej. Cudowna panorama Gór Stołowych
4.5 / 5

5 / 5

Bez opłat

4 / 5

Zazwyczaj niewielu, choć możecie tak jak my trafić tutaj np. na wycieczkę czy kolonię. Są to jednak sporadyczne sytuacje a przez większość czasu na tarasie spotkać można pojedyncze osoby. Przy odrobinie szczęścia być może będziecie jedynymi jego gości i wtedy będzie cały dla Was.

4.5 / 5

Na miejscu znajdziecie tablice informujące o samym miejscu jak i widoku, pozwalające zarówno lepiej zorientować w regionie i położeniu jak i się wśród krajobrazu. Sam taras widokowy został bardzo dobrze zaprojektowany, dzięki czemu nie musimy się niczym martwić tylko po prostu podziwiać widoki. Dobrze oznakowane są również drogi i szlaki, które prowadzą do tarasu, choć mogło by to oznakowanie wyglądać jeszcze lepiej (szczególnie dojazd samochodowy).  Na plus również toalety znajdujące się przy platformie.

5 / 5

Na końcu asfaltowej drogi prowadzącej od ulicy Grunwaldzkiej do samego tarasu znajduje się niewielki, bezpłatny parking, oddalony od platformy o kilkadziesiąt metrów. Ale w pobliżu znajdziecie jeszcze inne, większe parkingi, głównie w okolicach Zalewu Radkowskiego (parkingi płatne) z których dotrzecie do platformy widokowej na Guzowatej w około kilkanaście-kilkadziesiąt minut pieszo.

To już indywidualna kwestia każdego z Was. Warto zatrzymać się tutaj minimum na kilkanaście minut ale możecie spędzić w tym miejscu więcej czasu.

Dla każdego, platforma widokowa na Guzowatej pozwala cieszyć się widokami w bezpieczny i komfortowy sposób każdemu, niezależnie od wieku.

Dodatkowo dla najmłodszych przygotowano dodatkowe atrakcje, znajdujące się przy samej platformie. To dmuchany plac zabaw, na który wstęp jest płatny. Przy dmuchanym placu działa również mały bar / kawiarnia, który zapewne przypadnie do gustu dorosłym ale tez i dzieciom.

Platforma widokowa na Guzowatej dostępna jest przez cały rok. A dzięki drodze dojazdowej prowadzącej od ul. Grunwaldzkiej w Radkowie, miejsce to jest dostępne dla każdego, również osób niepełnosprawnych. Kilkuletnie dzieci dojdą do tego miejsca bez większych problemów żółtym szlakiem od Zalewu Radkowskiego.

Sam taras widokowy na Guzowatej zapewnia bezpieczne i komfortowe podziwianie widoków również z dziećmi.

  • nowoczesna, przestronna i bezpieczna platforma widokowa,
  • dostępność dla każdego,
  • przepiękny widok na Góry Stołowe,
  • świetnie wyposażone miejsce (tablice, zadaszenie, stoły, toaleta itd.),
  • możliwy dojazd samochodem niemal bezpośrednio pod taras widokowy na Guzowatej; na końcu drogi dojazdowej mały, bezpłatny parking,
  • w sezonie dmuchany plac zabaw dla najmłodszych jako dodatkowa atrakcja,
  • bliskość kolejnej atrakcji, czyli radkowskiego zalewu,
  • żadnych nie zauważyłem,

W wielu miejscach przeczytacie, że z tarasu widokowego na Guzowatej zobaczycie radkowski zalew. To tylko po części prawda, ponieważ jeżeli na drzewach są liście (czyli przez całą cieplejszą połowę roku) to trudno pośród nich wypatrzyć taflę zalewu w Radkowie i widać wtedy co najwyżej jego małe fragmenty.

Taras widokowy na Guzowatej. Cudowna panorama Gór Stołowych

Wpis opublikowano: 24 marca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 28 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl