
Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ
Wałbrzych kojarzy się głównie z Zamkiem Książ. W pełni zasłużenie bo to zabytek unikatowy, który opisałem również na swoim blogu (Zamek Książ w Wałbrzychu). Zamek Książ to tak naprawdę dużo większy kompleks budynków, parków i innych obiektów niż tylko sam zamek. Jednym z nich jest palmiarnia, mieszcząca się niecałe 2 kilometry od głównego zamku, na obrzeżach miasta Wałbrzych.
Palmiarnia w Wałbrzychu to zabytkowy, bo ponad 100-letni budynek o powierzchni 1900 metrów kwadratowych. Pod nazwą Palmiarnia tak naprawdę kryje się kilka obiektów o różnej funkcji i przeznaczeniu. Najważniejszy i najbardziej okazały jest oczywiście główny budynek, czyli Palmiarnia. Do niego przylegają dodatkowo cieplarnia, rosarium, ogrody w stylu japońskim i ogrody owocowo-warzywne.
Wnętrze palmiarni zdobi 250 gatunków roślin z niemal wszystkich zakątków Świata. Dodatkową atrakcją jest budulec, którym wyłożono wnętrze obiektu – to zastygła lawa wulkaniczna z Etny (leżącej we Włoszech), którą książę specjalne w tym celu sprowadził. Z zastygłej lawy utworzono liczne groty, wodospady oraz „kwietne ściany” – wygląda to imponująco.
Palmiarnia powstała specjalnie dla małżonki Księcia Jana Henryka XV, (ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, właścicieli zamku) czyli księżnej Daisy – wielkiej miłośniczki kwiatów a w szczególności róż. Niezły prezent! Ale dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać ten wyjątkowy obiekt, który mimo podobny do innych palmiarni ma swój unikatowy charakter. Charakter, który warto zobaczyć na własne oczy. Od momentu wizyty w tych niezwykłych ogrodach pod dachem, obok Zamku Książ, samego miasta Wałbrzych jako perełkę tych okolic wymieniam również Palmiarnię!
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ
Lokalizacja miejsca „Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ”: Wrocławska 158, 58-305 Wałbrzych. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
4/5
W Polsce mamy kilka palmiarni, a każda z nich jest inna. Palmiarnia w Wałbrzychu poza bogatą wystawą roślin ma niepowtarzalną historię. No i te skały wulkaniczne oraz róże księżnej Daisy – drugiego takiego miejsca nie znajdziecie.
3/5
Będąc w Zamku Książ warto wjechać również i do palmiarni. To wyjątkowy obiekt, przepięknie utrzymany i zachwycający swoimi eksponatami. W dodatku nie ma w nim takiego tłoku jak na zamku, przez co odpoczniesz podziwiając jej wnętrze.
Galeria zdjęć
Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.5/5 – składowe oceny:
Ceny – 4.5/5
Ceny akceptowalne, wyraźnie mniejsze niż te na Zamku Książ, mimo to jednak troszkę wyższe niż w podobnych obiektach.
Dodatkowo dla posiadaczy biletu na Zamek Książ – wstęp bezpłatny.
Ilość odwiedzających – 4.5/5
Tłumów nie ma, można spokojnie i bez ścisku obejrzeć cały budynek.
Przygotowanie – 4.5/5
Kawał dobrej roboty! Roślinność jest opisana, mamy sporo tablic informacyjnych i dużo szyldów prowadzących do Palmiarni. Brakuje tylko dużej informacji, że jesteśmy na miejscu ponieważ lepiej widać pobliską kwiaciarnię niż palmiarnię…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ
Parking – 3.5/5
Mały, dedykowany parking przed samym wejściem do Palmiarni, dodatkowo zlokalizowany przy głównej trasie. Wystarczający w godzinach małego ruchu, zapełniający się gdy zwiedzających przybywa. Niestety płatny dodatkowo…
Potrzebny czas
Godzina z paroma minutami wystarczy. No chyba, ze jesteś szczególnych sympatykiem egzotycznej roślinności.
Sugerowany wiek
Dla każdego. Szczególnie polecam dzieciom, które oprócz imponujących i rzadkich roślin mogą zobaczyć też trochę zwierząt.
Dostępność
Dostępne dla każdego.
- Bilet na Zamek Książ zawiera w sobie również wstęp do Palmiarni. Ważny jest przez kolejne 12 miesięcy, dlatego możesz podjechać do niej dzień czy dwa później. Czasami tak bardziej pasuje.
Plusy i minusy
główne atuty
- bogata ekspozycja (250 okazów),
- niewielu turystów,
- bilet łączony razem z Zamkiem Książ,
- różnorodność wewnątrz palmiarni, różne style i funkcje poszczególnych części obiektów,
- cisza,
- fajna atrakcja dla dzieci,
- dobrze urządzona i zarządzana, podobnie jak zamek
słabsze strony
- płatny i trochę mały parking,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz