palmiarnia wałbrzych

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

Wałbrzych kojarzy się głównie z Zamkiem Książ. W pełni zasłużenie bo to zabytek unikatowy, który opisałem również na swoim blogu (Zamek Książ w Wałbrzychu). Zamek Książ to tak naprawdę dużo większy kompleks budynków, parków i innych obiektów niż tylko sam zamek. Jednym z nich jest palmiarnia, mieszcząca się niecałe 2 kilometry od głównego zamku, na obrzeżach miasta Wałbrzych.

Palmiarnia w Wałbrzychu to zabytkowy, bo ponad 100-letni budynek o powierzchni 1900 metrów kwadratowych. Pod nazwą Palmiarnia tak naprawdę kryje się kilka obiektów o różnej funkcji i przeznaczeniu. Najważniejszy i najbardziej okazały jest oczywiście główny budynek, czyli Palmiarnia. Do niego przylegają dodatkowo cieplarnia, rosarium, ogrody w stylu japońskim i ogrody owocowo-warzywne.

Wnętrze palmiarni zdobi 250 gatunków roślin z niemal wszystkich zakątków Świata. Dodatkową atrakcją jest budulec, którym wyłożono wnętrze obiektu – to zastygła lawa wulkaniczna z Etny (leżącej we Włoszech), którą książę specjalne w tym celu sprowadził. Z zastygłej lawy utworzono liczne groty, wodospady oraz “kwietne ściany” – wygląda to imponująco.

Palmiarnia powstała specjalnie dla małżonki Księcia Jana Henryka XV, (ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów, właścicieli zamku) czyli księżnej Daisy – wielkiej miłośniczki kwiatów a w szczególności róż. Niezły prezent! Ale dzięki temu możemy dzisiaj podziwiać ten wyjątkowy obiekt, który mimo podobny do innych palmiarni ma swój unikatowy charakter. Charakter, który warto zobaczyć na własne oczy. Od momentu wizyty w tych niezwykłych ogrodach pod dachem, obok Zamku Książ, samego miasta Wałbrzych jako perełkę tych okolic wymieniam również Palmiarnię!

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

Wrocławska 158, 58-305 Wałbrzych

Dokładną lokalizację miejsca: Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

W Polsce mamy kilka palmiarni, a każda z nich jest inna. Palmiarnia w Wałbrzychu poza bogatą wystawą roślin ma niepowtarzalną historię. No i te skały wulkaniczne oraz róże księżnej Daisy – drugiego takiego miejsca nie znajdziecie.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

palmiarnia wałbrzych
palmiarnia wałbrzych
palmiarnia wałbrzych
3 / 5

Będąc w Zamku Książ warto wjechać również i do palmiarni. To wyjątkowy obiekt, przepięknie utrzymany i zachwycający swoimi eksponatami. W dodatku nie ma w nim takiego tłoku jak na zamku, przez co odpoczniesz podziwiając jej wnętrze.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ
4.5 / 5

4.5 / 5

Ceny akceptowalne, wyraźnie mniejsze niż te na Zamku Książ, mimo to jednak troszkę wyższe niż w podobnych obiektach.

Dodatkowo dla posiadaczy biletu na Zamek Książ – wstęp bezpłatny.

4.5 / 5

Tłumów nie ma, można spokojnie i bez ścisku obejrzeć cały budynek.

4.5 / 5

Kawał dobrej roboty! Roślinność jest opisana, mamy sporo tablic informacyjnych i dużo szyldów prowadzących do Palmiarni. Brakuje tylko dużej informacji, że jesteśmy na miejscu ponieważ lepiej widać pobliską kwiaciarnię niż palmiarnię…

3.5 / 5

Mały, dedykowany parking przed samym wejściem do Palmiarni, dodatkowo zlokalizowany przy głównej trasie. Wystarczający w godzinach małego ruchu, zapełniający się gdy zwiedzających przybywa. Niestety płatny dodatkowo…

Godzina z paroma minutami wystarczy. No chyba, ze jesteś szczególnych sympatykiem egzotycznej roślinności.

Dla każdego. Szczególnie polecam dzieciom, które oprócz imponujących i rzadkich roślin mogą zobaczyć też trochę zwierząt.

Dostępne dla każdego.

  • bogata ekspozycja (250 okazów),
  • niewielu turystów,
  • bilet łączony razem z Zamkiem Książ,
  • różnorodność wewnątrz palmiarni, różne style i funkcje poszczególnych części obiektów,
  • cisza,
  • fajna atrakcja dla dzieci,
  • dobrze urządzona i zarządzana, podobnie jak zamek
  • płatny i trochę mały parking,
  • Bilet na Zamek Książ zawiera w sobie również wstęp do Palmiarni. Ważny jest przez kolejne 12 miesięcy, dlatego możesz podjechać do niej dzień czy dwa później. Czasami tak bardziej pasuje.

Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wpis opublikowano: 30 marca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl