zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce

Zamek Chojnik

Wzniesiony w XIV wieku, Zamek Chojnik dzisiaj niestety to już tylko ruiny. Lata świetności zamku nie trwały długo, ponieważ w 1675 roku, w wyniku uderzenia w zamek pioruna, zamek stanął w płomieniach. Pożar na tyle mocno strawił zabudowania warowni, że nie podjęto się jej odbudowy a ona sama w wyniku tych decyzji, zaczęła popadać w ruinę.

Od XIX wieku zamek, a właściwie jego ruiny stały się atrakcją turystyczną. Był to jeden z celów kuracjuszy z niedalekiego uzdrowiska Cieplice, które dzisiaj są częścią Jeleniej Góry. To właśnie w XIX wieku, w zamku powstała gospoda, schody na wieżę i schronisko, które funkcjonuje do dziś.

Ruiny zamku w drugiej połowie XX wieku, zostały poddane pracom remontowym w związku z zagrożeniem zawalenia się fragmentów zamku. W celu utrzymania dalszych możliwości udostępniania zamku turystom, wzmocniono wieżę, odgruzowano dziedziniec i wykonano szereg mniejszych prac. Dzięki temu zamek funkcjonuje jako atrakcja turystyczna do dnia dzisiejszego a my wszyscy możemy podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy z jego wieży.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Zamek Chojnik

Lokalizacja miejsca „Zamek Chojnik”: Bronisława Czecha 14, Jelenia Góra. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Zamek Chojnik w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Zamek Chojnik to jeden z wielu zamków, który do dziś dotrwał jedynie jako jego ruiny. Mimo, że z jego wieży roztacza się przepiękny widok, to zbyt mało by był miejscem wyjątkowym.

moim zdaniem

Będąc w okolicach Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby bądź Karpacza, warto wjechać na Zamek Chojnik. Mimo, że ruiny nie budzą powszechnego zachwytu, to podejście pod zamek i widok z zamkowej wieży na długo zapadnie Wam w pamięci.

Galeria zdjęć

Zamek Chojnik

zamek chojnik wyjątkowe zamki w polsce
zamek chojnik
zamek chojnik

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:

Ceny2.5/5

Ceny akceptowalne, jednak naliczane podwójnie. Jedna za wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego a druga za wstęp na ruiny zamku.

Ilość odwiedzających4.5/5

Powiedziałbym, że w sam raz. Ani nie ma tłumów ani pustkowia. Można komfortowo zobaczyć to miejsce.

Przygotowanie4/5

Nie jest źle, choć chciałby się więcej informacji turystycznej na samym zamku.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Zamek Chojnik

Parking – 4.5/5

Kilka średniej wielkości parkinów w podnóża góry zamkowej. Najwięcej do wyboru mamy w w dzielnicy Jeleniej Góry – Sobieszowie.

Potrzebny czas

Zwiedzanie zamku to około 45 minut. Należy jednak doliczyć około godzinę podejścia i 45 minut zejścia ze szczytu, na którym zlokalizowany jest zamek.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek dziecięcy raczej odpada w takim terenie.

podpowiedź

  • Najpopularniejszy szlak prowadzący do zamku to szlak czarny, zaczynający się w Sobieszowie. Jeżeli jednak chciałbyś pod górę wędrować w samotności, możesz zdecydować się na szlak czerwony lub rozpocząć podejście w miejscowości Zachełmie.

Plusy i minusy

główne atuty

  • piękny widok z wieży zamkowej,
  • wymagające podejście, zapadające w pamięć,
  • karczma oraz schronisko w zamku,
  • mnogość parkingów na początkach szlaków,

słabsze strony

  • ograniczona dostępność dla osób z ograniczeniami ruchowymi,
  • podwójna opłata,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 25 lipca 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl