zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

Zamek Królewski w Poznaniu, znany także jako Zamek Przemysła II to pierwszy i jednocześnie najstarszy zamek królewski w Polsce! Wniesiony został krótko po lokacji miasta na lewym brzegu, czyli jeszcze w XIII wieku przez Przemysła II, króla Polski. Wielokrotnie na przestrzeni wieków ulegał zniszczeniu i równie wielokrotnie był odbudowywany z ruin. Dzisiejszy wygląd zamku to efekt rekonstrukcji południowego fragmentu zamku, który został zrealizowany w latach 2010 – 2013 wg projektu Witolda Milewskiego. Na północ od niedawno wykonanej rekonstrukcji znajduje się odbudowany w latach powojennych “budynek Raczyńskiego” oraz przebudowany dawny pruski budynek, wniesiony najprawdopodobniej w miejscu dawnej wieży mieszkalnej. W obu tych starszych budynkach mieszczą się dzisiaj przestrzenie muzeum Sztuk Użytkowych oraz muzealne pracownie. Natomiast na szczycie wieży zamkowej dostępny jest taras widokowy.

Na przestrzeni wieków poznański zamek wielokrotnie gościł Królów Polski ale w swoje mury przyjmował również koronowane głowy z innych krajów. W murach zamku miały miejsce również znaczące wydarzenia w historii, zaczynając od książęcych i królewskich ślubów a kończąc na innych wydarzeniach a wśród nich m. in. hołdzie wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Hansa von Tieffena, który złożył królowi Janowi I Olbrachtowi przed sekularyzacją zakonu.

Zamek Przemysła II zlokalizowany był na obrzeżach średniowiecznego Poznania, znajdując się w linii fortyfikacji otaczających miasto. Pozostałości murów miejskich możemy oglądać w pobliżu zamku aż do dnia dzisiejszego a na szczególną uwagę zasługuje zachowana w nich dawna furta w murach.

 

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

Poznań, Góra Przemysła 1

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Najstarszy zamek królewski jest tylko jeden:) Już z tego powodu na pewno zamek Przemysła II w Poznaniu jest niepowtarzalny a do tego zrekonstruowano go w bardzo charakterystycznym stylu, który jednych zachwyca innych bulwersuje, co tylko zwiększa zainteresowanie nim:)

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II stare miasto w Poznaniu zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu poznań atrakcje
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II stare miasto w Poznaniu
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
3 / 5

Wzgórze Zamkowe znajduje się w samym centrum miasta i spacerując po nim warto dojść również w jego okolicę i zobaczyć na własne oczy jak wygląda poznański Zamek Królewski (Zamek Przemysła II). Szczególnie zachęcam do wejścia na taras widokowy na zamkowej wieży i zobaczenie Starego Miasta z góry!

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)
3.7 / 5

3 / 5

Wejście na taras widokowy to koszt kilkudziesięciu złotych od osoby.

3.5 / 5

Z każdym rokiem do zamku dociera coraz większa ilość turystów i odwiedzających. Mimo wszystko nie musicie się raczej obawiać się kolejek i tłumu.

4.5 / 5

Pod zamkiem znajdziemy kilka tablic informacyjnych oraz makietę całego Wzgórza Zamkowego. We wnętrzach znajdziemy jeszcze więcej przygotowanych treści, dzięki którym poznamy sam zamek jak i nieco historii miasta.

4.5 / 5

Dookoła zamku znajdziemy wiele miejsc do pozostawienia samochodu. Na Placu Wolności znajduje się płatny parking podziemny a dodatkowo na pobliskim Placu Wielkopolskim oraz ulicy 23 Lutego znajdziemy miejsca parkingowe, które również są płatne i wchodzą w strefę płatnego parkowania.

Samo zobaczenie zamku z zewnątrz to kwestia 10-15 minut. Jeżeli planujecie wejść na wieżę i jego wnętrz zamku warto zarezerwować sobie dodatkowe kilkadziesiąt minut.

Tarasa widokowy (zewnętrzny) jak dla mnie jest atrakcją dla nieco starszych już dzieci (od 5 roku życia), natomiast pozostałe zakamarki zamku wraz z zadaszonym (niższym) tarasem widokowym są absolutnie dla każdego.

Zamek Przemysła II w Poznaniu dostępny jest dla każdego a w jego wnętrzach znajdziemy również windę.

  • wyjątkowa historia,
  • taras widokowy na zamkowej wieży,
  • dostępność obiektu,
  • położenie w centrum miasta, blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • solidnie przygotowana informacja turystyczna,
  • średniowysoki koszt zakupu cen biletów za wejście na wieżę zamkową,

Ze względu na ostateczny wygląd zamku po zakończeniu prac w 2013 roku, który nie wśród wszystkich mieszkańców miasta zyskał sympatię, często można się spotkać z nazywaniem go Zamkiem Gargamela… Ocena wyglądu zamku to indywidualna kwestia gustu, znajomości historii zamku i architektury, jednak nie można mu odmówić wyjątkowej urody, na tle innych polskich zamków królewskich.

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl