Nasze domowe suszone zioła

domowe suszone zioła
  • Marcin
  • 16 lipca 2021

Co tu dużo pisać? Domowe suszone zioła, które wcześniej zerwaliście z własnego ogródka (nieważne czy jest on na balkonie czy za domem) biją na głowę wszystkie zioła, które możemy kupić w sklepie. Oczywiście najlepsze są zioła świeże, jednak ciężko o świeży majeranek lub lubczyk w środku zimy… Nie pozostaje nam nic innego jak zamknąć ich aromat w słoiczkach, a wcześniej ususzyć je by się nam nie zepsuły. Możecie to zrobić na dwa sposoby, o czym przeczytacie niżej! A do czego wykorzystać można suszone zioła? Lubczyk do zup czy sosów, np. rosołu, majeranek do doprawienia mięs, wątróbki czy kaszanki, oregano oczywiście do pizzy a bazylię do sosu bolońskiego! To tylko kilka przykładów, więcej oczywiście znajdziecie w moim przepiśniku🙂

OZNACZENIA

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność

SKŁADNIKI


  • różne zioła np. majeranek, bazylia, oregano, lubczyk, rozmaryn, szałwia, cząber, mięta, tymianek i inne, koniecznie świeżo zerwane i najlepiej z własnego ogródka,

(ilość produktów dla przygotowania różnej ilości suszonych ziół, w zależności od ilości świeżych ziół)

domowe suszone zioła
domowe suszone zioła
domowe suszone zioła
domowe suszone zioła
domowe suszone zioła
domowe suszone zioła

WYKONANIE


Nasze domowe suszone zioła

  1. Świeżo zerwane zioła oczyść z wszelkiego robactwa czy ziemi. Ja nie płuczę ich pod bieżącą wodą, by nie wydłużać procesu suszenia.
  2. Wyczyszczone gałązki ziół ułóż na sitach suszarki, zachowując między nimi odstępy by powietrze mogło swobodnie przepływać po całej suszarni. Możesz śmiało suszyć równocześnie różne zioła.
  3. Poziom po poziomie układaj sita a gdy cała suszarka się zapełni ziołami, ustaw moc suszenia na najwyższą temperaturę (u mnie to 70 stopni).
  4. Gdy zobaczysz, że liście zaczynają się już zwijać i suszyć zmniejsz temperaturę na około 50 stopi i susz dalej.
  5. Oczywiście w suszeniu możesz zrobić przerwy, jeżeli są takie potrzebne (np. na wyjście do pracy), ważne by przerwa była możliwe krótka, dlatego po powrocie do domu od razu uruchom suszarkę.
  6. Zioła są wystarczająco ususzone gdy łodygi są suche i kruche.
  7. Jeszcze ciepłe suszone zioła przekładaj do wysokiego naczynia, krusząc już je w dłoniach. Oczywiście różne zioła rozłóż do różnych naczyń.
  8. Częściowo pokruszone suszone zioła, pokrusz jeszcze bardziej na dnie naczynia dłonią lub drewnianą łyżką.
  9. Nim przerzucisz zioła do słoiczka, wyciągnij większe fragmenty twardych łodyg a następnie przesyp co szczelnych słoiczków czy pojemników.
  10. Gotowe! Ciesz się smakiem domowych suszonych ziół przez cały rok!

MIEJ POD RĘKĄ

  • elektryczną suszarkę do ziół,
  • wysokie naczynie

CENNE RADY

Jeżeli nie macie elektrycznej suszarki do ziół, zawsze możecie ususzyć je sposobem naszych babć! Zwiążcie pęczek wybranych ziół sznurkiem i powieście na słonecznej ścianie budynku, pod daszkiem na tarasie, w kuchni, na balkonie czy oknie! Suszenie potrwa nieco dłużej ale efekt będzie dokładnie taki sam. Pamiętajcie jednak, by ściągać pęczki ziół przed deszczem, by nie zmokły.

Pamiętajcie, że oprócz suszonych ziół, warto przygotować sobie również na zimę zapas włoszczyzny! Jak ją przygotować przeczytacie we wpisie: Mrożona włoszczyzna. Smak ogrodu przez cały rok!

SPOSÓB PODANIA

Przygotowane w domu suszone zioła, to dopiero półprodukt który wzbogaci smak Waszych dań! Pomysły na potrawy, desery czy napoje znajdziecie w moim przepiśniku!

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!