pikle z musztardą Przekąski na imprezę na zimno

Pikle z musztardą

Kolejny z moich przepisów na ogórkowe przetwory, czyli pikle z musztardą! Po wcześniejszych przepisach na tradycyjne ogórki kiszone i konserwowe oraz trochę bardziej urozmaicone ogórki po kaszubsku lub pikle słodko-kwaśne z curry przyszedł czas na musztardowe ogórki. Przepis ten pochodzi z domu rodzinnego mojej żony, gdzie jest jednym z ich ogórkowych przysmaków, dlatego też pikle w tym wydaniu znam nie od dziś i mogę je Was szczerze polecić. Sam przepis jest bardzo prosty a składniki ogólnodostępne oraz znane niemal każdemu. Dzięki temu łatwo można się spodziewać jak smakują pikle z musztardą oraz być spokojnym o to, że również naszym gościom przypadną do gustu. Tak przygotowane pikle sprawdzą się jako jedna z przekąsek na przyjęciu czy spotkaniu, dodatek do obiadu czy przegryzka na każdą okazję. Spróbujcie sami przygotować musztardowe pikle i podzielcie się swoimi wrażeniami.

oznaczenia

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność
autor bloga
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Reklama
Dzięki reklamom możliwe jest utrzymanie i rozwój bloga

SKŁADNIKI


  • 1 kg dużych ogórków (mogą być przerośnięte),
  • zalewa:
    • 375 ml wody,
    • 75 ml octu spirytusowego,
    • 120 g cukru,
    • 1,5 łyżki musztardy,
    • 1 łyżeczka soli
  • 3 liście laurowe (po jednym na słoik),
  • 3 ziarna ziela angielskiego (po jednym na słoik),

(ilość produktów dla przygotowania 3 słoików o pojemności 400 ml)

WYKONANIE


  1. Ogórki umyj i osusz. Następnie obierz je ze skórki, najlepiej obieraczką. Po obraniu przekrój wzdłuż na 4 ćwiartki i wytnij gniazda nasienne.
  2. Przygotuj słoiki i do każdego z nich dodaj 1 ziarno ziela angielskiego oraz 1 liść laurowy.
  3. Przygotowane pikle układaj pionowo w słoikach. Łatwiej będzie, jeżeli będziesz trzymać słoik poziomo i po jego wypełnieniu dopiero postawisz go do pionu.
  4. W kolejnym kroku po wypełnieniu słoików piklami należy przygotować zalewę.
  5. Do przygotowanego garnka dodaj wszystkie składniki zalewy i postaw całość na średnim ogniu. Zagotuj zalewę stale mieszając.
  6. Gdy zalewa się zagotuje oda razu zalewaj pikle w słoikach. Po zalaniu zakręć słoiki nakrętką i wstawiaj gorące słoiki do gorącej wody w garnku do pasteryzowania. Woda w garnku powinna sięgać około połowy wysokości słoików.
  7. Pasteryzuj słoiki przez 4 minuty na średnim ogniu i po tym czasie wyciągnij je na bawełnianą ściereczkę do wystygnięcia.
  8. Po ostygnięciu odczekaj około tygodnia, by pikle się zamarynowały. Po tym czasie pikle z musztardą są gotowe do serwowania.

Pikle z musztardą

pikle z musztardą
pikle z musztardą
pikle z musztardą
pikle z musztardą

MIEJ POD RĘKĄ


  • 3 słoiki z nakrętkami o pojemności ok. 400 ml,
  • średnią miskę,
  • mały garnek do przygotowania zalewy,
  • duży garnek z pokrywką do pasteryzowania,
  • 2 bawełniane ściereczki, z czego jedną należy wyłożyć dno dużego garnka

CENNE RADY


O smaku pikli decyduje głównie użyta musztarda. Ja proponuję wykorzystać musztardę sarepską, która jest intensywna i lekko pikantna. Jeżeli jednak wolisz bardziej łagodne smaki wybierz musztardę delikatesową lub miodową. Dla amatorów ostrzejszych przysmaków polecam np. musztardę rosyjską.

SPOSÓB PODANIA


Pikle z musztardą sprawdzą się przy wielu okazjach. Mogą być dodatkiem do obiadu, np. kotletów drobiowych, przekąską podczas przyjęcia a także ratunkiem na mały, wieczorny głód.

CO MYŚLISZ O TYM PRZEPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
logo przepiśnik przepisnik kierunkowo.pl