Świnoujście. Atrakcje perły Pomorza Zachodniego
Świnoujście + atrakcje – te dwa słowa to gotowa recepta na udaną wyprawę nad polskie morze! Miasto położone na 44 wyspach przyciąga nie tylko szerokimi plażami i uzdrowiskowym klimatem, ale też niebanalną historią i zaskakującymi miejscami. Zabytki, natura, relaks, technika i przygoda – oto Świnoujście i jego atrakcje. Zapraszam do wpisu, w którym podpowiem Wam, co warto zobaczyć w tym wyjątkowym zakątku Pomorza Zachodniego.
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Świnoujście – podstawowe informacje
Położone nad Morzem Bałtyckim Świnoujście, to jedyne w Polsce miasto położone na trzech dużych wyspach – Uznam, Wolin i Karsibór oraz kilkudziesięciu mniejszych. Łączy klimat uzdrowiska, nadmorskiego kurortu i portu morskiego. Zachwyca plażami, przyrodą, zabytkami oraz portem morskim, jednym z największych nad polskim morzem!
- jakie atrakcje czekają w Świnoujściu,
- co warto zobaczyć w Dzielnicy Nadmorskiej,
- gdzie najlepiej zaparkować w mieście,
- gdzie znajduje się latarnia morska i jak do niej dotrzeć,
Historia miasta w pigułce
Świnoujście jako osada rybacka znane było już w XII wieku, ale jego rozwój nabrał tempa dopiero w XVIII wieku, wraz z budową falochronów i nadaniem statusu miasta portowego. W XIX wieku stało się uzdrowiskiem i strategiczną twierdzą wojenną Prus. Dziś to nowoczesny kurort z bogatą infrastrukturą turystyczną, pozwalającą odkrywać atrakcje, które skrywa Świnoujście.
Lokalizacja – Świnoujście (atrakcje)
Świnoujście leży w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim. Oddalone jest o ok. 60 km od Szczecina, 280 km od Gdańska, 240 km od Poznania i 480 km od Warszawy. Miasto znajduje się bezpośrednio przy granicy z Niemcami, co czyni je świetnym punktem wypadowym za zachodnią granicę.
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Odkryjcie ze mną Świnoujście i jego atrakcje!
Świnoujście i jego atrakcje to coś więcej niż plaża i deptak. To miejsce pełne niespodzianek: malownicze tereny portowe, wysoka latarnia morska, dawne fortyfikacje, rejsy po kanałach portowych i przyrodnicze perełki. Poniżej znajdziecie najciekawsze punkty, które warto uwzględnić w planie zwiedzania miasta.
Wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia należą do najcieplejszych na polskim wybrzeżu.
Moje TOP3 świnoujskich atrakcji!
Oto miejsca, które na mnie zrobiły największe wrażenie! Oto 3 atrakcje, które trzeba zobaczyć odwiedzając Świnoujście.
Stawa Młyny – symbol miasta
Charakterystyczny znak nawigacyjny w kształcie wiatraka stoi na końcu falochronu i jest oficjalnym symbolem Świnoujścia, widocznym w logo miasta. To doskonały punkt spacerowy i fotograficzny ale również kapitalne miejsce do obserwowania ruchu statków wpływających do portu! Więcej o Stawie Młyny przeczytasz tutaj – Stawa Młyny. Symbol Świnoujścia
Falochron, na którym stoi Stawa Młyny, ma ponad 350 metrów długości i pochodzi z XIX wieku.
Prom miejski – niecodzienna komunikacja
W Świnoujściu prom to jeszcze do niedawna była codzienność – bez niego trudno było przedostać się między wyspami. Dzisiaj po otwarciu tunelu pod Świną, nadal pełni swoją wcześniejszą rolę ale przede wszystkim stał się pełnoprawną atrakcją turystyczną! Przeprawa promowa element lokalnego kolorytu i okazja do niepowtarzalnego, choć krótkiego rejsu. Więcej o tym miejscu przeczytacie w osobnym wpisie – Prom miejski Świnoujście – Warszów
Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Zlokalizowane w dawnym ratuszu muzeum opowiada w ciekawy sposób o rybackiej historii miasta. Znajdziemy tu makiety statków, narzędzia połowowe, akwaria, pamiątki z przeszłości, a nawet… lokalna gwiazdę – piranię Kasię, która niedawno obchodziła 40(!) urodziny. Poznaj muzeum lepiej z mojego osobnego opisu – Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Pozostałe atrakcje – poznaj lepiej Świnoujście!
Oczywiście te trzy atrakcje, to dopiero wstęp do listy ciekawych miejsc w Świnoujściu. Poznajcie kolejne miejsca, które umilą Wam wypoczynek w tym miejscu.
- Dzielnica Nadmorska – zabytkowe kamienice, pensjonaty i kurortowa atmosfera w historycznej części miasta, położonej najbliżej morza, między rozległą plażą a Parkiem Zdrojowym. Do jej największych atrakcji należą:
- Promenada Zdrowia – nowoczesna trasa spacerowa z alejkami dla pieszych, rolkarzy i rowerzystów.
- Promenada Historyczna – zrewitalizowana promenada w otoczeniu eleganckich kamienic, z licznymi ławeczkami i fontannami. Na jej końcu znajduje się niewielka tężnia solankowa.
- Świnoujska plaża – jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce, szeroka, piaszczysta i z łagodnym zejściem do morza.
- Kładka na Wydmach – trzecia z świnoujskich promenad, znajdująca się najbliżej morza. Kładka spacerowa z pięknym widokiem na wydmy i morze, idealna na rodzinny spacer.
- Park Zdrojowy – malowniczy park zaprojektowany przez królewskiego architekta ogrodów z Berlina.
- Przejście graniczne z plażą – spacerowe przejście do Niemiec z bezpośrednim zejściem na szeroką plażę.
- Cafe Wieża – najwyższy w mieście punkt widokowy z rozległą panoramą miasta. Znajduje się na szczycie wieży dawnej świątyni protestanckiej. Na wieżę wchodzi się 222 schodami.
- Park linowy Bluszcz – atrakcja dla rodzin i miłośników aktywnego wypoczynku położona pośród zieleni świnoujskiego parku.
- Rejsy statkami – wycieczki po porcie, Zatoce Pomorskiej i w kierunku niemieckich kurortów. Statki odpływają z Przystani Pasażerskiej w świnoujskim porcie (ul. Wybrzeże Władysława IV).
- Twierdza Świnoujście – kompleks XIX-wiecznych pruskich fortyfikacji: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda, udostępnionych obecnie do zwiedzania. Wyjątkowa gratka dla fanów militariów.
- Latarnia morska – najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu
autopromocja
Do latarni morskiej i Fortu Gerharda można dostać się tylko drogą wodną (jakikolwiek dojazd od strony Warszowa i portu jest niemożliwy). Dostać się pod latarnię morską można statkami Adler-Schiffe; rejs trwa 3 godziny w tym zwiedzanie latarni i Fortu Gerharda.
Galeria zdjęć atrakcji ze Świnoujścia
Zobaczcie, jak prezentuje się Świnoujście i jego atrakcje w obiektywie! Plaża, promenady, statki, Stawa Młyny, zabytki i wiele innych – galeria uzupełnia moje podpowiedzi o wyjątkowe widoki.
Praktyczne informacje – Świnoujście i jego atrakcje
Na koniec moich blogowych wpisów, standardowo garść praktycznych informacji i wskazówek, które pomogą Wam dotrzeć i zobaczyć to miejsce.
- Świnoujście położone jest na 44 wyspach – w tym trzech głównych, które łącznie tworzą przestrzeń miejską pełną atrakcji i przyrodniczych skarbów.
- Od 2023 roku pomiędzy wyspą Uznam i Wolin można się przedostać tunelem pod Świną, mimo tego prom miejski (Warszów – centrum) funkcjonuje codziennie. Jest bezpłatny i odpływa co 20-30 minut w zależności od sezonu.
- Plaża w Świnoujściu jest jedną z najszerszych i najdłuższych w Polsce – ma 10 km długości i dochodzi nawet do 200 m szerokości.
- Parkowanie w centrum i na Dzielnicy Nadmorskiej jest płatne przez cały rok (Strefa Płatnego Parkowana + płatne parkingi).
Komunikacja i dojazd
Dojazd do Świnoujścia:
- Pociągiem: Dworzec kolejowy „Świnoujście” znajduje się na prawym brzegu Świny (na wyspie Wolin), po sąsiedzku z przystanią promową. Do stacji dojeżdżają m. in. pociągi POLREGIO oraz PKP Intercity.
- Autobusem: Dworzec autobusowy znajduje się przy dworcu kolejowym. Dojeżdżają autobusy m. in. PKS Gryfice, Emilbus i prywatni przewoźnicy. Po mieście kursują autobusy komunikacji miejskiej ze Świnoujścia.
- Samochodem: Dojazd DK3 (wkrótce S3) od strony Szczecina. Do lewobrzeżnej części miasta najwygodniej dostać się tunelem pod Świną a najciekawiej przeprawą promową.
- Rowerem: Przez miasto przebiega międzynarodowy szlak rowerowy EuroVelo 10.
Parking – Świnoujście
W mieście funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania (strefa A w Dzielnicy Nadmorskiej i strefa B w centrum miasta). Parkowanie w strefie płatne jest przez cały rok. Poza SPP parkowanie bezpłatne w miejscach wyznaczonych. Dodatkowo dostępne parkingi prywatne, również płatne. Przykładowe parkingi:
- parking przy ul. Uzdrowiskowej (Dzielnica Nadmorska)(płatny, 53°55’08.0″N 14°15’52.2″E),
- parking przy ulicy Powstańców Sląskich (Dzielnica Nadmorska)(płatny, 53°55’08.3″N 14°15’10.7″E),
- miejsca parkingowe wzdłuż ul. Stefana Żeromskiego (Dzielnica Nadmorska)(płatne – SPP, 53°55’13.6″N 14°14’49.0″E),
- parking przy wyjściu z portu (falochron zachodni i Stawa Młyny)(płatny, 53°55’16.6″N 14°16’36.4″E),
- parking w zachodniej części Dzielnicy Uzdrowiskowej (niedaleko pieszego przejścia granicznego)(płatny, 53°55’32.4″N 14°13’46.6″E),
- parking na ul. Armii Krajowej i Placu Rybaka (centrum miasta)(płatny – SPP, 53°54’28.5″N 14°15’08.9″E),
- parking na ul. Dąbrowskiego (centrum miasta)(płatny, 53°54’35.7″N 14°14’49.6″E),
- parking na ul. Mieszka I (płatny – SPP, 53°54’36.7″N 14°15’30.1″E).
Bilety, zwiedzanie i godziny otwarcia atrakcji
Świnoujście zaprasza turystów, oferując różnorodne atrakcje, formy spędzania czasu oraz udogodnienia. Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje:
- Godziny otwarcia: większość atrakcji dostępna przez cały rok, z różnymi godzinami otwarcia w zależności od pory roku. Warto za każdym razem sprawdzić dostępność, szczególnie wybierając się poza sezonem.
- Bilety: bezpłatny wstęp m.in. na plażę, promenady i do parku zdrojowego; bilety obowiązują np. do muzeów, fortów czy latarni morskiej.
- Dostępność: wiele miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Niektóre miejsca niedostępne dla zwierząt (m. in. główne plaże). Psia plaża znajduje się we wschodniej części wyspy Uznam (bliżej falochronów i wyjścia z portu).
- Aktualne informacje – strona internetowa Miasta Świnoujście.
Świnoujście – atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy
Będąc w Świnoujściu, warto zajrzeć także do Grodziska Lubin z tarasami widokowymi na deltę Świny, Bałtyckiego Parku Miniatur oraz przejść się słynnymi schodami na Kawczą Górę w Międzyzdrojach.
Warto odwiedzić także malownicze molo w Międzyzdrojach, pokazową zagrodę zwierząt z żubrami pod Międzyzdrojami, spokojne Wzgórza Zielonka i majestatyczny Gosań, Jezioro Turkusowe czy Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Miłośników przyrody zachwyci także pobliski Woliński Park Narodowy i liczne szlaki wytyczone po terenie przyrodniczej perełki regionu.
- oficjalna strona internetowa Miasta Świnoujście, link, dostęp z dn. 01.07.2025,
- strona internetowa visit.swinoujscie.pl, link, dostęp z dn. 01.07.2025,
- artykuł „Największe atrakcje turystyczne Świnoujścia. Poznaj niezwykłe sekrety Krainy 44 wysp” w serwisie magazyn.travelist.pl, link, dostęp z dn. 01.07.2025,
- film pt. „„Międzyzdroje i Świnoujście” – ROBERT MAKŁOWICZ POLSKA odc.231″ na kanale Robert Makłowicz w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 01.07.2025,
- wpis „Świnoujście” w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 01.07.2025,
Marcin Krawczyk
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Dodaj komentarz