Bydgoska Aleja Autografów
Bydgoska Aleja Autografów to kolejna obok Przechodzącego przez rzekę oraz kanału Międzywodzie, atrakcja turystyczna stworzona od podstaw w ostatnich latach. Bydgoszcz potrafi to robić jak mało które polskie miasto, ponieważ z każdego, choćby najmniejszego atutu potrafią zrobić ciekawą atrakcję dla gości odwiedzających miasto.
Bydgoska Aleja Autografów to kilkadziesiąt płaskorzeźb, umieszczonych na poziomie chodnika, które odwzorowują autografy osób zasłużonych dla miasta. Znajduje się ona w ciągu ulicy Długiej, pomiędzy ulicami Jana Kazimierza i Stefana Batorego, tuż obok dawnego tramwaju. Tabliczki z autografami są umieszczane tutaj od 2007 roku i co roku przybywają nowe. Znajdziemy wśród nich polityków, wojskowych, lekarzy, artystów czy sportowców. Wiele nazwisk będzie nam znanych, inne będzie okazja poznać. Pewne jest jedno, nie znajdziemy tutaj osób przypadkowych, ponieważ o tym kto zostanie uhonorowany swoją tabliczką w Bydgoskiej Alei Autografów decyduje Kapituła, złożona z lokalnych osobistości. Odsłonięcie nowych tablic odbywa się zawsze 6 grudnia, w dniu patrona miasta.
Bydgoska Aleja Autografów
Konkrety
lokalizacja
ul. Długa (pomiędzy ul. Jana Kazimierza a ul. Stefana Batorego)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Aleje upamiętniające ważne osoby dla miast, regionów czy dziedzin życia nie są niczym nowym. Chociażby Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce czy sławna Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach ma podobną formę, choć oczywiście inne wykonanie. Wyjątkowe w przypadku bydgoskiej alei jest to, że przedstawia autografy swoich zasłużonych dla miasta. A to wyróżnia ją na tle innych, podobnych tego typu miejsc.
Galeria
Bydgoska Aleja Autografów
Moim zdaniem
Dla zaspokojenia własnej ciekawości warto przespacerować się Bydgoską Aleją Autografów, zobaczyć autografy, osób które możemy znać oraz poznać inne osobistości ważne i zasłużone dla Bydgoszczy.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Raczej bez tłumu.
przygotowanie
Wiele z osób, uhonorowanych tabliczką będziemy znać. Inne poznamy tylko dzięki krótkiej adnotacji, np. inżynier budownictwa i tyle… Tablica informacyjna przy każdej tabliczce mija się z celem, ale kod QR, dzięki któremu moglibyśmy dowiedzieć kim była uhonorowana osoba mogłaby być ciekawym rozwiązaniem.
Praktyczne info
parking
Dosłownie parę kroków od tramwaju znajduje się nowoczesny i spory, choć niestety płatny parking „Pod Blankami” (wjazd od ul. Jana Kazimierza).
potrzebny czas
Spacer wzdłuż alei to kwestia kilku minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- ciekawa i wyjątkowa forma uhonorowania zasłużonych dla miasta,
- lokalizacja na jednej z piękniejszych bydgoskich ulic i niemal ścisłym centrum miasta,
- parking dosłownie „za rogiem”,
- informacja turystyczna w stojącym po sąsiedzku dawnym tramwaju,
- znane i mniej znane nazwiska,
słabsze strony
- mniej znane osoby stanowczo za słabo opisane, by dowiedzieć się o nich coś więcej
Podpowiedź kierunkowo.pl
Ulica Długa na której znajduje się Bydgoska Aleja Autografów zasługuje by przespacerować się nią dłużej, niż tylko na długości samej alei. To jedna z piękniejszych ulic na bydgoskim Starym Mieście a dodatkowo na niemal samym jej końcu znajdziemy wąskie przejście, tzw. Magiczne Schodki, którymi dotrzemy do Wyspy Młyńskiej i Wenecji Bydgoskiej.
Bydgoska Aleja Autografów
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!