
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie to w sumie tutejszy rynek… Położony przy dwóch najważniejszych ulicach miasta: Jedności Narodowej i 1 Maja, dosłownie w samym centrum miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKS, Skwer Radiowej Trójki musiał stać się sercem tego niezwykłego górskiego miasteczka. Znajdziemy na nim trzy ciekawostki turystyczne: pierwszą z nich jest pomnik Ducha Gór Liczyrzepy (lub z czeskiego Karkonosz), wykonany zgodnie z najstarszym jego wyobrażeniem i wzorem, pod którym w 2010 roku umieszczono kapsułę czasu. Kolejne dwa ciekawe miejsca skweru związane są już z Programem III Polskiego Radia i są to Trójkowa Aleja Gwiazd z odciskami ust gwiazd anteny „Trójki” oraz obelisk z pamiątkową tablicą, upamiętniający ogłoszenie Szklarskiej Poręby Stolicą PR3 w 1999 roku.
Skwer Radiowej Trójki to również miejsce licznych wystaw czasowych, wydarzeń, targów czy festynów. Dookoła skweru znajduje się również wiele punktów gastronomicznych oraz rozrywkowych. Niemal w sąsiedztwie skweru znajduje się park rozrywki dla dzieci Trollandia a kawałek dalej platforma widokowa na skale Karczmarz.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Lokalizacja miejsca „Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie”: u zbiegu ulic Jedności Narodowej i 1 Maja w Szklarskiej Porębie. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Szklarska Poręba nie ma typowego rynku, dlatego jego funkcję przejął skwer położony w ścisłym centrum miasta i to jak został zaprojektowany, to jakie atrakcje oferuje i jakie imię otrzymał świadczy o jego wyjątkowości na tle innych podobnych miejsc. Choć nie jest jedynym tego typu miejscem w kraju, jego wykorzystanie i funkcja zwracają na siebie uwagę.
2/5
Szczerze? Nawet gdybym odradził Wam to miejsce i tak byście odwiedzili je, podczas swojego pobytu w Szklarskiej Porębie bo nie da się go ominąć, spacerując po centrum miasta. Jednak starają się być obiektywnym to co na nim znajdziecie atrakcyjnością odbiega od innych miejsc w okolicy…
Galeria zdjęć
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.1/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 1/5
Tłum to mało powiedziane… To miejsce nie zasypia i nigdy nie jest puste. A podczas wydarzeń jest jeszcze gorzej…
Przygotowanie – 3.5/5
Przy skwerze znajdziemy ciekawe w swojej formie drogowskazy, kierujące nas do okolicznych atrakcji. Sam skwer mało ma informacji o samym sobie, choć oczywiście znajdziecie taką.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie
Parking – 2/5
Z parkingiem w centrum Szklarskiej Poręby nie jest najlepiej, jest ich mało, są płatne i często trudno znaleźć miejsce. Najbliższe parkingu znajdziemy na ul. Adama Mickiewicza i przy Placu PKS. Niestety są one niewystarczająco duże, przez co bardzo szybko wszystkie miejsca są zajmowane.
Potrzebny czas
Kilkanaście minut w zupełności wystarczy na pamiątkowe zdjęcie pod Liczyrzepą, dokładne poznanie Alei Gwiazd Trójki oraz poznanie czasowych wystaw.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dla każdego.
Pamiętajcie, że rzeźba Liczyrzepy stojąca na skwerze „Trójki” to nie jedyna tego typu rzeźba w Szklarskiej Porębie i okolicach! Nikt nie powiedział, że pamiątkowe zdjęcie z tych stron musi być właśnie z tą rzeźbą lub w tym miejscu, dlatego nie przejmuj się tłumem w tym miejscu, który „wchodzi w kadr” tylko rusz na poszukiwania innych charakterystycznym miejsc w Szklarskiej Porębie.
Pamiętaj również, że świadomość ochrony swojego wizerunku wśród ludzi wzrosła w ostatnich latach i to diametralnie. W tak tłumnych miejscach, możesz spotkać się z nieprzyjemnym zachowaniem innych osób, twierdzących, że zrobiłem im zdjęcie…
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie w centrum miasta,
- jeszcze do niedawna powiedziałbym, że nawiązanie do PR3 i najbardziej znanych głosów radiowej anteny lecz dzisiaj to już jedynie wspomnienie dawnej wielkiej Trójki, czego tylko dowodem są znicze zapalane pod obeliskiem…
słabsze strony
- niezliczone tłumy odwiedzających,
- liczne wydarzenia, które tylko zwiększają tłum odwiedzających,
- trudności z zaparkowaniem w okolicy,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj okolice Szklarskiej Poręby jeszcze lepiej! Oto wpisy, które warto przeczytać:
- Zbójeckie Skały, czyli godny konkurent Złotego Widoku!
- Szlaki ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze i nie tylko…
- Szklarska Poręba Dolna. Co warto zobaczyć?
- Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie!
- Wodospad Szklarki: trasa, parking i praktyczne informacje
- Punkt widokowy na Kruczych Skałach (dojście, zdjęcia, mapa)
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz