Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
 • Marcin
 • 17 grudnia 2021
Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

Zamek Królewski w Poznaniu, znany także jako Zamek Przemysła II to pierwszy i jednocześnie najstarszy zamek królewski w Polsce! Wniesiony został krótko po lokacji miasta na lewym brzegu, czyli jeszcze w XIII wieku przez Przemysła II, króla Polski. Wielokrotnie na przestrzeni wieków ulegał zniszczeniu i równie wielokrotnie był odbudowywany z ruin. Dzisiejszy wygląd zamku to efekt rekonstrukcji południowego fragmentu zamku, który został zrealizowany w latach 2010 – 2013 wg projektu Witolda Milewskiego. Na północ od niedawno wykonanej rekonstrukcji znajduje się odbudowany w latach powojennych „budynek Raczyńskiego” oraz przebudowany dawny pruski budynek, wniesiony najprawdopodobniej w miejscu dawnej wieży mieszkalnej. W obu tych starszych budynkach mieszczą się dzisiaj przestrzenie muzeum Sztuk Użytkowych oraz muzealne pracownie. Natomiast na szczycie wieży zamkowej dostępny jest taras widokowy.

Na przestrzeni wieków poznański zamek wielokrotnie gościł Królów Polski ale w swoje mury przyjmował również koronowane głowy z innych krajów. W murach zamku miały miejsce również znaczące wydarzenia w historii, zaczynając od książęcych i królewskich ślubów a kończąc na innych wydarzeniach a wśród nich m. in. hołdzie wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Hansa von Tieffena, który złożył królowi Janowi I Olbrachtowi przed sekularyzacją zakonu.

Zamek Przemysła II zlokalizowany był na obrzeżach średniowiecznego Poznania, znajdując się w linii fortyfikacji otaczających miasto. Pozostałości murów miejskich możemy oglądać w pobliżu zamku aż do dnia dzisiejszego a na szczególną uwagę zasługuje zachowana w nich dawna furta w murach.

 

region
lokalizacja

Poznań, Góra Przemysła 1

GALERIA

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II stare miasto w Poznaniu zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II stare miasto w Poznaniu
wzgórze zamkowe poznań zamek królewski w poznaniu zamek przemysła II zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu
zamek przemysła II zamek królewski w poznaniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Najstarszy zamek królewski jest tylko jeden:) Już z tego powodu na pewno zamek Przemysła II w Poznaniu jest niepowtarzalny a do tego zrekonstruowano go w bardzo charakterystycznym stylu, który jednych zachwyca innych bulwersuje, co tylko zwiększa zainteresowanie nim:)

 • MOIM ZDANIEM

Wzgórze Zamkowe znajduje się w samym centrum miasta i spacerując po nim warto dojść również w jego okolicę i zobaczyć na własne oczy jak wygląda poznański Zamek Królewski (Zamek Przemysła II). Szczególnie zachęcam do wejścia na taras widokowy na zamkowej wieży i zobaczenie Starego Miasta z góry!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)


CENY

3 / 5

Wejście na taras widokowy to koszt kilkudziesięciu złotych od osoby.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Z każdym rokiem do zamku dociera coraz większa ilość turystów i odwiedzających. Mimo wszystko nie musicie się raczej obawiać się kolejek i tłumu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Pod zamkiem znajdziemy kilka tablic informacyjnych oraz makietę całego Wzgórza Zamkowego. We wnętrzach znajdziemy jeszcze więcej przygotowanych treści, dzięki którym poznamy sam zamek jak i nieco historii miasta.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Dookoła zamku znajdziemy wiele miejsc do pozostawienia samochodu. Na Placu Wolności znajduje się płatny parking podziemny a dodatkowo na pobliskim Placu Wielkopolskim oraz ulicy 23 Lutego znajdziemy miejsca parkingowe, które również są płatne i wchodzą w strefę płatnego parkowania.

POTRZEBNY CZAS

Samo zobaczenie zamku z zewnątrz to kwestia 10-15 minut. Jeżeli planujecie wejść na wieżę i jego wnętrz zamku warto zarezerwować sobie dodatkowe kilkadziesiąt minut.

SUGEROWANY WIEK

Tarasa widokowy (zewnętrzny) jak dla mnie jest atrakcją dla nieco starszych już dzieci (od 5 roku życia), natomiast pozostałe zakamarki zamku wraz z zadaszonym (niższym) tarasem widokowym są absolutnie dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Zamek Przemysła II w Poznaniu dostępny jest dla każdego a w jego wnętrzach znajdziemy również windę.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Ze względu na ostateczny wygląd zamku po zakończeniu prac w 2013 roku, który nie wśród wszystkich mieszkańców miasta zyskał sympatię, często można się spotkać z nazywaniem go Zamkiem Gargamela… Ocena wyglądu zamku to indywidualna kwestia gustu, znajomości historii zamku i architektury, jednak nie można mu odmówić wyjątkowej urody, na tle innych polskich zamków królewskich.

Zamek Królewski w Poznaniu (Zamek Przemysła II)

MOCNE STRONY

 • wyjątkowa historia,
 • taras widokowy na zamkowej wieży,
 • dostępność obiektu,
 • położenie w centrum miasta, blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • solidnie przygotowana informacja turystyczna,

SŁABE STRONY

 • średniowysoki koszt zakupu cen biletów za wejście na wieżę zamkową,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!